O‘zbekiston delegatsiyasi Bryussel shahrida bo‘lib o‘tgan davra suhbatida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlar mazmun-mohiyatini taqdim qildi
TOSHKЕNT, 7 sentabr. /«Dunyo» AA/. Bryussel shahrida kecha "Konstitutsiyaviy islohotlar: qonun ustuvorligi, xavfsizlik, erkin va adolatli fuqarolik jamiyatini rivojlantirish asoslari" mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo”  AA muxbiri.
TIV ma’lumotiga ko‘ra, tadbirda Yevropa parlamenti deputatlari, Yevropa komissiyasi, Yevropa kengashi, Yevropa Tashqi harakatlar xizmati vakillari, Beniluks davlatlarining turli davlat organlari, ekspert-tahliliy va ishbilarmon doiralar, ommaviy axborot vositalari, Belgiyada akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik korpus vakillari, shuningdek, vatandoshlar va O‘zbekiston fuqarolari ishtirok etdi.
Davra suhbati chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov, O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari - Konstitutsiyaviy komissiya a’zosi, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Qodir Jo‘rayev, Konstitutsiyaviy komissiya a’zosi, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining innovatsion rivojlanish, axborot siyosati va axborot texnologiyalari qo‘mitasi raisi Ilhom Abdullayev, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov va O‘zbekiston Respublikasi "Taraqqiyot strategiyasi" ijrochi direktori Eldor Tulyakov nutq so‘zladi.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotning mohiyati va ahamiyati haqida tadbir ishtirokchilariga ma’lumot yetkazildi.
Mamlakatimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli o‘zgarishlar, shuningdek, O‘zbekiston tashqi siyosatida samaradorlik va izchillikni ta’minlash konstitutsiyaviy bazani takomillashtirish hamda mustahkamlashni talab qilishi ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan joriy yil 25-iyunidan 1-avgustigacha butun mamlakat bo‘ylab Konstitutsiya loyihasi bo‘yicha xalq muhokamasi bo‘lib o‘tdi va unda 150 mingdan ortiq takliflar qabul qilindi. Takliflarning 67 foizini 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar kiritgani e’tiborga molikdir. Konstitutsiya loyihasini muhokama qilishda chet elda yashovchi fuqarolarimiz va vatandoshlarimiz ham faol ishtirok etib, ulardan yuzlab takliflar kelib tushdi.
Bundan tashqari, qonun loyihasini tayyorlash doirasida asosiy xalqaro standartlar, ilg‘or xorijiy tajriba, dunyoning yuzdan ortiq mamlakatlari, jumladan, Yevropa va Osiyo davlatlari, AQSH konstitutsiyalari o‘rganildi.
Konstitutsiya loyihasi xalqning konstitutsiyaviy islohotlarda bevosita ishtirokini ta’minlash maqsadida referendum o‘tkazish yo‘li bilan qabul qilinishi alohida ta’kidlandi.
Davra suhbati ishtirokchilari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarni olqishladilar. Ushbu jarayon demokratiyani yanada mustahkamlashga, inson huquqlariga rioya qilishga va mamlakatda samarali davlat boshqaruvini ta’minlashga yordam berishiga ishonch bildirildi.
Yevropa parlamentining xalqaro savdo qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Iuliu Vinkler (Ruminiya) qayd etganidek, konstitutsiyaviy islohotlarning asosi bo‘lgan takliflar O‘zbekistonning yanada rivojlanishi va fuqarolar farovonligini oshirishga xizmat qilishini ta’kidladi. O‘zbekistonda konstitutsiyaviy islohotlarni boshlangan o‘zgarishlarning mantiqiy davomi bo‘lib, Yeropa tomoni ularni qo‘llab-quvvatlaydi.
Yevropa parlamentidagi "Yevropa Ittifoqi-O‘zbekiston" Do‘stlik guruhi raisi Richard Charnetskiy (Polsha) ta’kidlashicha, Yevropa Ittifoqi O‘zbekistonni Markaziy Osiyodagi yetakchi mamlakat deb biladi va ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirishdan manfaatdordir. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga kiritilgan o‘zgartishlarga xalq irodasiga asoslangan va inson huquqlarini himoya qilishga qaratilgan muhim voqeasi deya ta’rif berdi. O‘zgarishlarning asosiy maqsadi har bir fuqaroning huquq va erkinliklari kafolatlangan huquqiy demokratik jamiyatni yaratishdir.
Yevropa parlamenti Tashqi ishlar qo‘mitasi a’zosi Tiyerri Marianining (Fransiya) O‘zbekistonda ijtimoiy hayotning barcha sohalarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yuqori baholadi. Uning fikricha, mamlakatdagi o‘zgarishlar islohotlar har bir fuqaroning yorqin va baxtli kelajagi uchun amalga oshirilmoqdaki, bu respublikada hayotga tatbiq etilayotgan siyosatining eng muhim jihati hisoblanadi.
Yevropa tashqi harakatlar xizmatining Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha boshqaruvchi direktori o‘rinbosari Lyuk Devinning so‘zlariga qaraganda, O‘zbekiston-Yevropa munosabatlari jadal rivojlanib, so‘nggi vaqtlarda sezilarli darajada jadallashdi va ko‘p qirrali xususiyat kasb etib bormoqda. Barcha darajalarda, jumladan oliy darajalarda yaqin muloqot olib borilayotir. Yaqinda Yevropa Kengashi Prezidenti Sharl Mishel O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Mustaqillik kuni munosabati bilan tabrik yo‘lladi. Bungacha ular so‘nggi uch yil ichida uch marta telefon orqali suhbatlashishgan.
Yevropa Ittifoqi ikki tomonlama va mintaqaviy dasturlar orqali qonun ustuvorligi, sud tizimi va barqaror rivojlanish bo‘yicha islohotlarni qo‘llab-quvvatlayotgani ta’kidlandi. O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar ortga qaytmas xususiyatga ega ekaniga ishonch bildirildi.
Xulosa qilib aytganda, ishtirokchilar O‘zbekiston delegatsiyasiga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berganliklari uchun minnatdorchilik bildirdilar va bunday muhokamalarning o‘z vaqtida va foydaliligini ta’kidladi.

Делегация Узбекистана представила на «круглом столе» в Брюсселе суть и значение конституционной реформы в нашей стране
ТАШКЕНТ, 7 сентября. /ИА «Дунё»/. Вчера в городе Брюсселе состоялся «круглый стол» на тему «Конституционная реформа: основа обеспечения верховенства права, безопасности, развития свободного и справедливого гражданского общества», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, в мероприятии участвовали депутаты Европейского парламента, представители Европейской комиссии, Европейского совета, Европейской службы внешних действий, различных государственных органов стран Бенилюкс, экспертно-аналитических и деловых кругов, средств массовой информации, дипломатического корпуса, аккредитованного в Бельгии, а также соотечественники и граждане Узбекистана.
Перед собравшимися выступили исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов, члены узбекской делегации - член Конституционной комиссии, заместитель председателя Комитета по международным делам и межпарламентским связям Законодательной палаты Олий Мажлиса Кодир Джураев, член Конституционной комиссии, председатель Комитета по инновационному развитию, информационной политике и информационным технологиям Законодательной палаты Олий Мажлиса Илхом Абдуллаев, первый заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Акрамжон Неъматов и исполнительный директор Центра «Стратегия развития» Элдор Туляков.
До участников мероприятия доведена суть и значение конституционной реформы, проводимой в республике. Подчеркнуто, что осуществляемые в стране широкомасштабные преобразования, а также обеспечение эффективности и последовательности во внешней политике Узбекистана требуют совершенствования и укрепления конституционной базы.
В этой связи с 25 июня по 1 августа текущего года по всей стране прошло всенародное обсуждение по проекту Конституции, в ходе которого поступило свыше 150 тысяч предложений. 67 процентов из них были внесены молодыми людьми до 30 лет. Активное участие в обсуждении проекта Конституции приняли участие также наши граждане и соотечественники, проживающие за рубежом, от которых поступили сотни предложений.
Более того, в рамках подготовки законопроекта изучены основные международные стандарты, передовой зарубежный опыт, в частности конституции свыше ста стран мира, включая европейские и азиатские государства, США.
Особо отмечено, что проект Конституции будет принят посредством проведения референдума в целях обеспечения непосредственного участия народа в конституционной реформе.
Участники «круглого стола» приветствовали проводимую конституционную реформу в Узбекистане. Выражена уверенность, что данный процесс будет способствовать дальнейшему укреплению демократии, соблюдению прав человека и обеспечению эффективного государственного управления в стране.
Вице-председатель Комитета по международной торговле Европарламента Иулиу Винклер (Румыния) отметил, что предложения, которые лежат в основе конституционной реформы, будут служить основой для дальнейшего прогресса Узбекистана и повышения благосостояния его граждан. Выражена поддержка европейской стороны в осуществлении конституционной реформы в Узбекистане, которая является логическим продолжением начатых преобразований.
Председатель Группы дружбы «ЕС-Узбекистан» в Европарламенте Ричард Чарнецкий (Польша) отметил, что ЕС рассматривает Узбекистан как ведущую страну в Центральной Азии и заинтересован в дальнейшем развитии двустороннего сотрудничества. Он назвал вносимые изменения в Конституцию Республики Узбекистан эпохальным событием, которые основаны на воле народа и направлены на создание защиту прав человека. Их главной целью является создание правового демократического общества, где гарантируются основные права и свободы каждого гражданина.
Член Комитета по иностранным делам Европарламент Тьерри Мариани (Франция) высоко оценил проводимые в Узбекистане широкомасштабные реформы во всех сферах общественной жизни. Он отметил, что проводимые в стране реформы осуществляются только ради светлого и счастливого будущего каждого гражданина, что является самым важным аспектом проводимой политики республики.
Заместитель управляющего директора по Восточной Европе и Центральной Азии Европейской службы внешних действий Люк Девин отметил динамичное развитие узбекско-европейских отношений, которые за последнее время заметно интенсифицировались и обрели разносторонний характер. Стороны поддерживают тесные контакты на всех уровнях, в т.ч. на высшем. Недавно Президент Евросовета Шарль Мишель направил поздравление Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву по случаю Дня Независимости. До этого они трижды провели телефонный разговор за последние три года.
Подчеркнуто, что Евросоюз поддерживает реформы по верховенству закона, судебной системы и устойчивого развития через двусторонние и региональные программы, в т.ч. совместно с Венецианской комиссией Совета Европы. Выражена уверенность, что проводимые в Узбекистане реформы носят необратимый характер.
В заключение, участники выразили признательность узбекской делегации за предоставление подробной информации о проводимой конституционной реформе в Узбекистане, отметив своевременность и полезность проведения подобных дискуссий.