Oliy Majlis palatalari Kengashlarining navbatdagi qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tdi
2022 yil 18 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashi va Qonunchilik palatasi Kengashining qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda Oliy Majlis palatalari Kengashlari a’zolari, deputatlar, senatorlar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Qo‘shma majlisda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish yuzasidan takliflarni shakllantirish va tashkiliy chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha Konstitutsiyaviy komissiyaning o‘tgan davrdagi faoliyati yuzasidan axborot berildi.
Ta’kidlanganidek, mamlakatimiz parlamenti uchun ortda qolgan bir oy davlatimiz va jamiyatimiz hayotining konstitutsiyaviy-huquqiy asoslarini barqaror rivojlantirish va mustahkamlash, Yangi O‘zbekistonni bunyod etishga qaratilgan jarayonlarning boshlanishi bilan bog‘liq muhim voqealarga boy bo‘ldi.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari Kengashlarining Qo‘shma qarori bilan Konstitutsiyaviy komissiya to‘g‘risidagi Nizom tasdiqlanib, Konstitutsiyaviy komissiyaning Takliflar bilan ishlash va Yig‘ma axborot-tahlil guruhlari hamda Matbuot xizmati faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Konstitutsiyaviy komissiya ishi samaradorligini ta’minlash maqsadida uning faoliyatiga ilmiy-tadqiqot muassasalari, tegishli vazirlik va idoralar mutaxassislari, soha ekspertlari keng jalb qilindi. Eng muhimi, jahon davlatlarining konstitutsiyaviy tajribasi chuqur va har tomonlama o‘rganildi.
Komissiya huzurida tuzilgan Takliflar bilan ishlash va Yig‘ma ahborot tahlil guruhlari tomonidan ish 24/7 rejimida yo‘lga qo‘yilib, keng jamoatchilikning Konstitutsiyaga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha takliflari turli vositalar orqali kunu tun qabul qilindi
Konstitutsiyaviy islohotlarni aholi orasida keng targ‘ib qilish maqsadida Konstitutsiyaviy komissiya a’zolari, deputatlar va senatorlar tomonidan hududlarda qator uchrashuvlar tashkil etildi, aholi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotlar olib borildi. Bunday uchrashuvlar davomida konstitutsiyaviy islohotlarning mazmun-mohiyati va ahamiyati keng jamoatchilikka yetkazildi.
Aholi fikrlari va takliflarini uzviy, o‘z vaqtida qabul qilish, umumlashtirish, ularga javob qaytarishning aniq mexanizmlari joriy etilib, “Meningkonstitutsiyam.uz” elektron platformasi, 1341 qisqa raqamli koll-markazi, pochta aloqasi, mahallalar, xalq deputatlari mahalliy Kengashlari, “Telegram” messenjeridagi maxsus bot orqali takliflarni qabul qilish tizimi yo‘lga qo‘yildi.
O‘tgan davrda aholi tomonidan kelib tushgan takliflarning salmoqli qismini shaxsning sha’ni va qadr-qimmatini himoya qilishga doir takliflar tashkil etmoqda. Shu bilan birga, Bosh qomusimizda oila institutini rivojlantirish, ezgu insoniy qadriyatlarimizni asrab-avaylashga qaratilgan normalarni aks ettirish bilan bog‘liq takliflar ko‘pchilikni tashkil qilmoqda.
E’tiborlisi, bugun xalqimiz Bosh qomusimizda sifatli va malakali tibbiy xizmatni tashkil etish, ta’limni rivojlantirish, ijtimoiy himoyani kuchaytirish, ekologiyaga ustuvor ahamiyat qaratish, xususiy mulk himoyasini muhofaza qilish, korrupsiyaga qarshi kurashish kabi masalalarda konstitutsiyaviy kafolatlarni kuchaytirishga oid normalar aks ettirilishini istashayotganini ochiq bayon qilmoqda.
Majlisda aholining barcha qatlamlaridan kelib tushgan fikr-mulohaza va takliflarni o‘z vaqtida ko‘rib chiqish hamda tahlil qilish maqsadida Konstitutsiyaviy komissiyaning 4 ta yig‘ilishi o‘tkazilgani, ularda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha taqdim etilgan takliflar moddama-modda muhokama qilingan holda, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha qonun loyihasi ishlab chiqilgani ta’kidlandi.
Shu bilan birga, fuqarolarimizga konstitutsiyaviy islohotlarga oid o‘zgartish va qo‘shimchalar mazmun-mohiyati haqida tezkor, xolis va to‘laqonli axborot yetkazish maqsadida televidenie, radio, gazeta va jurnallar hamda internet nashrlari bilan o‘zaro hamkorlik o‘rnatildi. O‘tgan davrda OAVda 10 mingdan ortiq chiqishlar qilindi.
Konstitutsiyaviy komissiya Matbuot xizmati tomonidan 3 marotaba brifing va 1 marotaba matbuot anjumani, 2 marotaba Xalqaro press-klub tashkil etildi. Eng muhimi, o‘tgan davrda barcha mobil aloqa operatorlari orqali fuqarolarga o‘z takliflari bilan Konstitutsiyaviy islohotlar jarayonida faol bo‘lishga qaratilgan sms-xabarnomalar yuborildi.
Qo‘shma majlisda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish yuzasidan taqdim etilgan takliflar atroflicha muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, hozirgi kunga qadar O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha keng jamoatchilik tomonidan jami 35 mingdan ortiq takliflar yuborilgan.
Ushbu takliflarda “inson – jamiyat – davlat” tamoyili asosida inson huquqlari, erkinliklari va qadr-qimmatini yuksaltirish, ijtimoiy himoyani kuchaytirish, munosib mehnat sharoitlarini yaratish, yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ta’lim, ilm-fan sohalarini taraqqiy ettirish, xususiy mulk daxlsizligini yanada mustahkamlash, fuqarolik jamiyati institutlarining rolini oshirish, oila institutini rivojlantirish, boy tarixiy va madaniy merosimizni munosib saqlab qolish, ekologik huquqlar va atrof-muhitni muhofaza qilish kabi masalalarga alohida urg‘u qaratilgan.

Состоялось очередное заседание Кенгашей палат Олий Мажлиса
18 июня 2022 года состоялось совместное заседание Кенгашей Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В нем приняли участие члены Кенгашей палат Олий Мажлиса, депутаты, сенаторы и представители средств масссовой информации.
На совместном заседании заслушана информация о деятельности Конституционной комиссии по формированию предложений о внесении изменений в Конституцию Республики Узбекистан и реализации организационных мер за истекший период.
Отмечено, что последний месяц для парламента был насыщен на важные события, связанные с началом процессов, направленных на устойчивое развитие и укрепление конституционно-правовых основ жизни нашего государства и общества, строительство Нового Узбекистана.
В частности, совместным Постановлением Кенгашей палат Олий Мажлиса утвержден Устав о Конституционной комиссии, налажена деятельность ее сводной информационно-аналитической и рабочей групп по работе с предложениями, а также Пресс-службы.
В целях обеспечения эффективности работы Конституционной комиссии широко привлечены специалисты научно-исследовательских институтов, соответствующих министерств и ведомств, эксперты сферы. Самое главное, что был глубоко и всесторонне изучен конституционный опыт зарубежных стран.
Созданные при Конституционной комиссии сводная информационно-аналитическая и рабочая группы по работе с предложениями вели деятельность круглосуточно в режиме 24/7, принимая через разные средства связи предложения представителей широкой общественности по внесению изменений и дополнений в Конституцию.
В целях широкого разъяснения конституционных реформ среди населения члены Конституционной комиссии, депутаты и сенаторы организовали ряд встреч в регионах, провели прямые диалоги с населением. Таким образом представители широкой общественности были ознакомлены с сутью и значением проводимых сегодня Конституционных реформ.
За отчетный период внедрены четкие механизмы по непрерывному, своевременному принятию, реагированию и обобщению мнений и предложений населения, налажена система по их получению по электронной платформе www.bumeningkonstitutsiyam.uz или короткому номеру Call-центра 1341, а также электронную почту, через махалли и местные Кенгашей народных депутатов, специальный бот в мессенджере «Telegram».
Значительная часть предложений, поступивших от населения за истекший период — о защите чести и достоинства человека, отражении в Основном законе норм по развитию института семьи, сохранению наших благородных общечеловеческих ценностей.
Примечательно, что сегодня наш народ выступает с предложениями об отражении в Основном законе и усилению в нем конституционно гарантированных норм по организации оказания качественных и квалифицированных медицинских услуг, развитию образования, усилению обеспечения социальной защиты, уделению приоритетного внимания экологии, защите частной собственности, борьбе с коррупцией.
На заседании отмечено о проведении в течение месяца 4 заседаний Конституционной комиссии по своевременному рассмотрению и анализу мнений и предложений, поступивших от всех слоев населения, после детального обсуждения которых, разработан проект закона о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
Также с целью предоставления нашим гражданам оперативной, объективной и полноценной информации о сути и содержании изменений и дополнений к Конституционным реформам налажено взаимодействие с теле- и радиоканалами, газетами и журналами, а также интернет-изданиями. За истекший период в средствах массовой информации освещено более 10 тысяч выступлений и информаций.
Пресс-служба Конституционной комиссии провела 3 брифинга и 1 пресс-конференцию, организовала 2 Международных пресс-клуба. Примечательно, что за отчетный период через все операторы мобильной связи гражданам отправлены SMS-уведомления о созданной для них возможности отправить свои предложения для внесения измений и дополнений в Конституцию, тем самым активно участвуя в процессе проводимых Конституционных реформ.
На совместном заседании подробно обсуждены предложения по внесению изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
Отмечено, до сегодняшнего дня получено более 35 тысяч предложений от представителей широкой общественности по внесению изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
В этих предложениях особое внимание уделяется вопросам обеспечения прав, свобод, чести и достоинства человека на основе принципа «человек – общество – государство», усиления социальной защиты, создания достойных условий труда, оказания всесторонней поддержки молодежи, развития сфер образования и науки, дальнейшего укрепления неприкосновенности частной собственности, повышения роли институтов гражданского общества, развития института семьи, сохранения нашего богатого исторического и культурного наследия, защиты экологических прав и окружающей среды.