A. Saidov malayziyalik delegatsiya vakillari bilan uchrashdi
Muloqot avvalida A.Saidov keyingi yillarda O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati va uning asosiy yo‘nalishlari, sohada amalga oshirilayotgan islohotlar, ushbu jarayonlarda Korrupsiyaga qarshi kurashish Milliy kengashining ishtiroki xususida batafsil axborot berdi.
Delegatsiya a’zolariga Prezidentimizning taklifi asosida 2019 yilda Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Korrupsiyaga qarshi kurashish va sud-huquq masalalari qo‘mitasi tashkil etilgani, bugungi kunda qo‘mita korrupsiyaga qarshi kurashish borasida parlamentning asosiy vazifa va funksiyalaridan kelib chiqib 5 ta yo‘nalishda ish olib borayotgani haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, mamlakatimiz parlamentining qonunchilik faoliyati, norma ijodkorligi, qo‘mita va fraksiyalari ish uslublari hamda parlamentarizm sohasidagi yangiliklar haqida so‘zlab berildi.
O‘z navbatida, malayziyalik delegatsiya vakillari O‘zbekistonda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar o‘zining ijobiy samarasini berayotganini e’tirof etib, o‘z mamlakatlarida bu boradagi tajriba va amaliyot, xususan, korrupsiyaga qarshi kurashish mexanizmlari, sohada fuqarolik jamiyati institutlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, jamoatchilik nazoratini olib borish masalalari yuzasidan ma’lumot berib o‘tdi.
Suhbat davomida tomonlar korrupsiyaga qarshi kurashish tuzilmalari faoliyatini takomillashtirish, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro standartlarni joriy qilish va xalqaro hamkorlikni kuchaytirishning bugungi kundagi zarurati yuzasidan o‘zaro fikr almashishdi.
Samimiy va konstruktiv ruhda o‘tgan uchrashuvda yaqin istiqbolda aniq soha va yo‘nalishlar bo‘yicha ikki davlat vakillari uchun manfaatli va ahamiyatli loyihalarni amalga oshirish, hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash bo‘yicha bir qator kelishuvlarga erishildi.

А. Саидов встретился с членами делегации Малайзии
13 мая 2022 года первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмаль Саидов встретился с членами делегации Малайзии во главе с Главным комиссаром Антикоррупционной комиссии Малайзии Датук Сери Азам бин Баки.
В начале беседы А.Саидов дал подробную информацию о проводимых в последние годы реформах и политике противодействия коррупции в Узбекистане и ее основных направлениях, а также участии в этих процессах Национального совета по противодействию с коррупцией.
Отмечено, что по инициативе главы государства в Законодательной палате Олий Мажлиса в 2019 году создан Комитет по противодействию коррупции и судебно-правовым вопросам, который исходя из основных задач и функций парламента, ведет работу по 5 направлениям. Также дана информация о законодательной деятельности парламента, нормотворчестве, методах работы комитетов и фракций, нововведениях в сфере парламентаризма.
Малайзийская сторона, высоко оценив проводимые широкомасштабные реформы в Узбекистане в данном направлении, положительные результаты которых мы видим сегодня, проинформировала о своем опыте и практике в этой сфере, в частности о механизмах противодействия коррупции, сотрудничестве с институтами гражданского общества на местах, ведении общественного контроля.
Стороны подчеркнули, что сегодня само время требует совершенствования работы антикоррупционных структур, внедрения международных стандартов в сфере борьбы с коррупцией и укрепления международного партнерства.
Встреча прошла в теплой и конструктивной атмосфере, достигнут ряд договоренностей о реализации в ближайшее время взаимовыгодных и важных для двух стран проектов по конкретным отраслям и направлениям, а также дальнейшем укреплении сотрудничества.