Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi fuqarolik jamiyati vakillari bilan muhokama qilindi
“Yuksalish” umummilliy harakati Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz bilan hamkorlikda Yangi O‘zbekistonning 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi loyihasini muhokama qilish maqsadida turli soha vakillari bilan turkum muloqotlar o‘tkazishni yo‘lga qo‘ydi. Ilk muloqot 7 yanvar kuni fuqarolik jamiyati institutlarining yuzga yaqin xodimlari va faollarini oflayn va onlayn formatda jamladi.
Tadbirni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz direktori Akmal Saidov ochib berib, Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasinining muhim jihatlariga to‘xtalib o‘tdi.
Qayd etilishicha, O‘zbekiston Respublikasini 2017–2021 yillarda rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida o‘tgan davr mobaynida davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarini tubdan isloh etishga qaratilgan 300 ga yaqin qonun, 4 mingdan ziyod Prezident qarorlari qabul qilindi. Shuningdek, inson huquqlarini ta’minlash, davlat organlarining hisobdorligi va ochiqligini kuchaytirish hamda fuqarolik jamiyati institutlari, ommaviy axborot vositalarining roli, aholi va jamoat birlashmalarining siyosiy faolligini oshirish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirildi.
“Harakatlar strategiyasidan – Taraqqiyot strategiyasi sari” tamoyili asosida aholi farovonligini yanada yuksaltirish, iqtisod tarmoqlarini transformatsiya qilish, inson huquqlari va manfaatlarin so‘zsiz ta’minlash, faol fuqarolik jamiyatini shakllantirish borasidagi islohotlarning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab olish maqsadida Yangi O‘zbekistonning 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi loyihasini keng jamoatchilik o‘rtasida muhokama qilish davom etmoqda. Fuqarolarga o‘z taklif va mulohazalarini regulation.gov.uz, jamoatchilik.uz va 2022-2026.strategy.uz elektron platformalari orqali yozib qoldirish imkoniyatlari yaratilgan.
Muloqot mobaynida nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari bilan inson sha’ni va qadr-qimmatini hurmat qilish orqali insonparvar davlat barpo etish hamda erkin fuqarolik jamiyatini yanada rivojlantirish jihatlari muhokama qilindi. Xususan, Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi loyihasida ta’sirchan jamoatchilik nazoratini amalga oshirishning tashkiliy-huquqiy asoslarini takomillashtirish nazarda tutilganiga to‘xtalib o‘tildi. Bunda quyidagilar taklif etilmoqda: jamoatchilik nazoratini amalga oshirishning zamonaviy shakllarini rivojlantirish, xalq deputatlari Kengashlari huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondlariga ajratilayotgan mablag‘lar hajmini 7 barobarga oshirish.
Muloqot ishtirokchilari ayrim davlat funksiyalarini amalga oshirish jarayoniga jamoatchilik nazorati sub’ektlarini keng jalb qilish, aholining ijtimoiy-siyosiy faolligini va saylov madaniyatini oshirish, saylovlarga oid xalqaro standartlarni qonunchilikka implementatsiya qilish ishlarini davom ettirish muhimligini ta’kidladi. Ularning fikricha, davlat organlari faoliyatini o‘rganishda ijtimoiy so‘rovlar o‘tkazish hamda aniqlangan kamchiliklarni ochiq muhokama qilish amaliyotini yo‘lga qo‘yish o‘z samarasini beradi. Shuningdek, ijtimoiy sheriklikning samarasini, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini davlat tomonidan subsidiyalar, grantlar va ijtimoiy buyurtmalar shakllarida qo‘llab-quvvatlash hajmini oshirish yuzasidan berilayotgan takliflar yuzasidan fikr almashindi.

Стратегия развития в фокусе общественности
Общенациональное движение «Юксалиш» совместно с Национальным центром по правам человека запускает цикл диалогов с представителями разных сфер для обсуждения проекта Стратегии развития Нового Узбекистан на 2022—2026 годы. Первая встреча объединила в офлайн и онлайн форматах больше ста сотрудников и активистов институтов гражданского общества.
В своем выступлении первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов осветил ключевые аспекты стратегии.
Отмечалось, что в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017—2021 годах принято около 300 законов, свыше четырех тысяч постановлений Президента, направленных на кардинальное реформирование всех сфер жизни государства и общества.
Для определения приоритетных направлений реформ по дальнейшему повышению благосостояния народа, трансформации отраслей экономики, безусловное обеспечение прав и интересов человека, формирование активного гражданского общества на основе принципа «От Стратегии действий к Стратегии развития» продолжается общественное обсуждение проекта документа. Граждане могут направлять свои предложения через электронные платформы regulation.gov.uz, jamoatchilik.uz и 2022-2026.strategy.uz.
В ходе диалога с представителями ННО обсуждены аспекты создания гуманного государства путем уважения чести и достоинства человека и дальнейшего развития свободного гражданского общества. В частности, отмечалось, что в рамках проекта Стратегии развития нового Узбекистана предусматривается совершенствование организационно-правовой базы эффективного общественного контроля. В числе предлагаемых новшества — разработка современных форм общественного контроля, внедрение практики проверки качества реализации региональных, отраслевых и государственных программ на основе коллективных обращений, увеличение в семь раз объемов средств, выделяемых общественным фондам по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Кенгашах народных депутатов.
Участники диалога подчеркнули важность широкого вовлечения субъектов общественного контроля в процесс реализации тех или иных государственных функций, повышения общественно-политической активности и электоральной культуры населения, продолжения работы по имплементации международных избирательных стандартов в законодательство. Подчеркивалось, что действенным методом изучения эффективности деятельности органов государственной власти является проведение опросов населения и внедрение практики открытых обсуждений выявленных недостатков. Также высказаны мнения и предложения по повышению социального партнерства, удвоению объемов государственной поддержки негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества в виде субсидий, грантов и социальных заказов.