Yangi O`zbekiston-xorijliklar nigohida
Ozarbayjondan munosabat: Samarqandda bo'lib o'tayotgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi O'zbekiston qo'lga kiritgan global nufuzni aks ettiradi
BOKU, 3-noyabr. /Dunyo" AA/. Ozarbayjonlik siyosatshunos va "hafta.az" elektron nashri muxbiri Vusal Tagibayli "Dunyo" AA uchun intervyusida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 30-oktyabr kuni Samarqandda bo'lib o'tgan YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining ochilish marosimidagi nutqi haqidagi fikrlarini bildirdi:
– Tashkilot tashkil etilganining 80 yilligi munosabati bilan Samarqandda YUNESKOning 43-Bosh konferensiyasining o'tkazilishi Markaziy Osiyoning markazida joylashgan O'zbekistonning xalqaro nufuzi ortib borayotganining yaqqol dalilidir.
O'zining boy madaniy merosi bilan O'zbekiston butun dunyodan kelgan sayyohlar uchun sevimli maskanga aylandi. Markaziy Osiyoning qadimiy sivilizatsiyasi izlarini saqlab qolgan bu ajoyib mamlakat mintaqa uchun ilm-fan va madaniyat markazi bo'lib qolishga intilayotgani alohida e'tiborga loyiqdir. Bugungi tadbirning O'zbekiston uchun ahamiyatini bir necha jihatdan baholash mumkin. Birinchidan, bu O'zbekistonning siyosiy maydonda qo'lga kiritgan global hurmatini aks ettiradi. Mamlakatning davom etayotgan islohotlari va dunyoga ochiqlik siyosati xalqaro hamjamiyat e'tiboridan chetda qolmadi.
Ikkinchidan, bu mintaqa tarixidagi eng yirik konferensiya. Bunday xalqaro tadbirlar mintaqaga qiziqishning ortishiga va xorijiy investitsiyalarning oqimiga hissa qo'shadi.
Uchinchidan, global tashkilot bo'lgan YUNESKOning 40 yildan so'ng birinchi marta Parijdan tashqarida, xususan, Samarqandda o'z konferensiyasini o'tkazayotgani shaharning rivojlanayotgan madaniy markazidan dalolat beradi.
Menimcha, YUNESKO Bosh konferensiyasini Samarqandda o'tkazish O'zbekiston va uning rahbariyati uchun shubhasiz muvaffaqiyat bo'lib, xalqaro hamjamiyatga mamlakat madaniyati, turmush tarzi va siyosiy va iqtisodiy yutuqlari bilan ko'proq tanishish imkonini beradi.

Взгляд из Азербайджана: 43-я сессия Генконференции ЮНЕСКО в Самарканде – воплощение глобального авторитета Узбекистана
БАКУ, 3 ноября. /ИА «Дунё»/. Азербайджанский политолог и журналист издания «hafta.az» Вусал Тагибайли прокомментировал для ИА «Дунё» выступление Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 30 октября на церемонии открытия 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде:
- Проведение 43-й Генеральной конференции ЮНЕСКО именно в Самарканде в год 80-летия создания организации является ярким свидетельством растущего международного авторитета Узбекистана — страны, расположенной в сердце Центральной Азии.
Обладая богатым культурным наследием, Узбекистан в последние годы стал одной из любимых стран для туристов со всего мира. Особенно примечательно, что эта удивительная страна, хранящая следы древнейшей цивилизации Центральной Азии, как и в прошлом, стремится оставаться центром науки и культуры региона.
Значение сегодняшнего события для Узбекистана можно оценить в нескольких аспектах. Во-первых, мероприятие является воплощением глобального уважения, которое Узбекистан заслужил на политической арене. Проводимые в стране реформы и политика открытости к миру не остаются незамеченными международным сообществом.
Во-вторых, это крупнейшая конференция в истории региона. Подобные международные события способствуют роста интереса и притоку иностранных инвестиций в регион.
В-третьих, тот факт, что ЮНЕСКО — глобальная организация — впервые за 40 лет проводит свою конференцию вне Парижа, причём, именно в Самарканде, говорит о том, что этот город становится возрождающимся центром культуры.
Считаю, что проведение Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде — это безусловный успех Узбекистана и его руководства, который позволит международному сообществу ближе познакомиться с культурой, бытом, политическими и экономическими достижениями страны.