Toshkentda Rossiya olimlari monografiyasi taqdimoti o‘tkazildi
Toshkentdagi Inson huquqlari uyida Rossiya olimlari qalamiga mansub "O‘tmishdan kelajak sari: zamonaviy dunyoda inson huquqlari" nomli monografiyaning taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Ushbu asar Rossiya davlat gumanitar universitetining Meros va zamonaviy jamiyat instituti tomonidan nashr etilgan.
Taqdimot Rossiya Federatsiyasi Prezidentining maslahatchisi, Prezident huzuridagi Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish va inson huquqlari bo‘yicha kengash raisi Valeriy Fadeyev rahbarligidagi delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifi doirasida o‘tkazildi.
Taqdimotda har ikki mamlakatning yetakchi davlat va ilm-fan arboblari, davlat organlari, akademik doiralar va inson huquqlari tashkilotlari vakillari oflayn tarzda, Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasi hamda viloyat markazlaridagi axborot-kutubxona markazlari xodimlari onlayn shaklda ishtirok etdi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov huquqiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirishda yuridik adabiyotning o‘rni o‘ta muhimligini ta’kidladi. Inson huquqlari uyida "Rossiya va inson huquqlari" burchagi ochilganini e’lon qildi.
Ushbu burchak Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish va inson huquqlari bo‘yicha kengash, Rossiya Federatsiyasining Inson huquqlari bo‘yicha vakili, Patris Lumumba nomidagi Rossiya xalqlar do‘stligi universiteti Yuridik instituti kabi tashkilot hamda muassasalar taqdim etgan kitoblar hisobiga tashkil etildi.
Rossiya Prezidentining maslahatchisi Valeriy Fadeyev qayd etganidek, ushbu tashabbus Rossiyaning huquq va erkinliklarni himoya qilish tizimi haqidagi bilimlarni tarqatish, shuningdek, kasbiy aloqalar va davlatlararo inson huquqlari muloqotini mustahkamlashga qaratilgan. Zero, bugungi kunda inson huquqlari va erkinliklari muhokamasini birgina an’ana yoki mafkura doirasi bilan cheklab bo‘lmaydi – tez o‘zgarayotgan dunyoda rivojlanishning yangi yo‘llarini taklif eta oladigan keng qamrovli sivilizatsiyalararo muloqot zarur.
So‘zga chiqqanlar monografiya fundamental tadqiqot hisoblanishini qayd etdi. Kitobda inson huquqlari g‘oyalari Rossiya jamiyatining an’anaviy qadriyatlar tizimiga qanday kirib kelgani, boshqa huquqiy va madaniy an’analarga nisbatan qanday rivojlanayotgani hamda global muammolar sharoitida ijtimoiy huquqlar nechog‘lik muhim ahamiyat kasb etayotgani ilmiy, nazariy va amaliy jihatdan chuqur tahlil qilingan.
Taqdimotda ikki mamlakat o‘rtasidagi muloqotni davom ettirish va yangi bosqichga ko‘tarish muhimligiga e’tibor qaratildi. Gumanitar sohadagi qo‘shma loyihalarning ahamiyati alohida ta’kidlandi.
Taqdimot doirasida delegatsiya a’zolariga Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan nashr etilgan yangi kitoblar, qo‘llanma va jurnallar taqdim etildi.

Презентация монографии российских ученых
В Доме прав человека в Ташкенте состоялась презентация монографии российских ученых «Из прошлого в будущее: права человека в современном мире», изданной Институтом наследия и современного общества Российского государственного гуманитарного университета.
Мероприятие прошло в рамках визита в нашу страну делегации во главе с советником Президента Российской Федерации, председателем Совета при Президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека Валерием Фадеевым.
В нем приняли участие ведущие государственные и научные деятели обеих стран, представители органов власти, академических кругов и правозащитных организаций, сотрудники информационно-библиотечных центров в регионах.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов подчеркнул важную роль юридической литературы в повышении правовой культуры и правосознания граждан. Он также сообщил об открытии в Доме прав человека специального уголка «Россия и права человека».
Он сформирован на основе книг, предоставленных Советом при Президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека, Уполномоченным по правам человека в Российской Федерации, Юридическим институтом Российского университета дружбы народов имени Патриса Лумумбы и другими учреждениями.
Как отметил Валерий Фадеев, данная инициатива направлена на распространение знаний о российской системе защиты прав и свобод, а также укрепление профессиональных контактов и межгосударственного диалога в области прав человека. Потому что в условиях стремительно меняющегося мира вопросы прав и свобод невозможно ограничивать рамками одной идеологии или традиции – нужен широкий межцивилизационный диалог, способный предложить новые пути развития.
Выступавшие отметили, что монография представляет собой фундаментальное исследование, в котором с научной, теоретической и практической точек зрения анализируются такие вопросы, как интеграция идей прав человека в систему традиционных ценностей российского общества, особенности их развития по сравнению с другими правовыми и культурными традициями, а также значение социальных прав в условиях глобальных вызовов.
Отдельное внимание в ходе мероприятия было уделено необходимости продолжения и углубления двустороннего диалога. Особо подчеркнута важность совместных гуманитарных проектов.
В завершение презентации членам российской делегации были переданы новые книги, учебные пособия и журналы, изданные Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.