Milliy markaz Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissar Boshqarmasi bilan hamkorlikni rivojlantirmoqda
24-sentyabr kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida Markaz direktori A.Saidov BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy bo‘limi rahbari M.Bogner bilan uchrashdi.
Uchrashuvning asosiy natijasi kelgusi yil uchun O‘zbekistonda inson huquqlarini xalqaro standartlarga muvofiq yanada rivojlantirish va himoya qilishga qaratilgan hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash bo‘ldi.
Samarali muloqot davomida tomonlar keng qamrovli masalalarni muhokama qildilar. O‘zbekiston Respublikasining 2030-yilgacha mo‘ljallangan Inson huquqlari bo‘yicha yangi Milliy strategiyasini ishlab chiqish jarayoniga alohida e’tibor qaratildi. A.Saidov hujjat loyihasida xalqaro hamkorlar, jumladan, Universal davriy sharh doirasida va BMTning shartnomaviy organlaridan olingan tavsiyalar o‘z aksini topganini ma’lum qildi.
O‘z navbatida, M.Bogner O‘zbekistondagi izchil va qamrovdor islohotlarni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Mamlakat xalqaro majburiyatlarini izchillik bilan amalga oshirayotgani muhimligini ta’kidladi.
Tomonlar 2026-yil kuzida Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktning 60-yilligiga bag‘ishlab o‘tkaziladigan Inson huquqlari bo‘yicha beshinchi Samarqand forumiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha yaqin hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.
Suhbat davomida hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishlari ham ko‘rib chiqildi. Xususan, Milliy markaz negizida BMTning inson huquqlarini himoya qilish mexanizmlari hujjatlarining elektron resurs bazasini yaratish hamda byudjet masalalari bo‘yicha qo‘shma seminarlar o‘tkazish tashabbuslari muhokama qilindi.
M.Bogner gender zo‘ravonligiga qarshi kurashish, fuqarolik jamiyati bilan hamkorlikni mustahkamlash va atrof-muhitni muhofaza qilish kabi muhim mavzular uning ofisi uchun ustuvor yo‘nalishlar bo‘lib qolayotganini qayd etdi.
Uchrashuv ochiqlik va o‘zaro tushunish ruhida o‘tdi. Tomonlar samarali sheriklikni yanada mustahkamlashga o‘zaro tayyorliklarini tasdiqladi.

Национальный центр развивает сотрудничество с УВКПЧ
24 сентября 2025 года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялась встреча директора Центра А. Саидова с главой Регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) в Центральной Азии М. Богнер.
Главным итогом встречи стало определение ключевых направлений совместной работы на предстоящий год, направленной на дальнейшее продвижение и защиту прав человека в Узбекистане в соответствии с международными стандартами.
В ходе конструктивного диалога стороны обсудили широкий круг вопросов. Особое внимание было уделено процессу разработки новой Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека до 2030 года. А. Саидов информировал, что проект документа вобрал в себя рекомендации международных партнеров, в том числе, полученные в рамках Универсального периодического обзора и от договорных органов ООН.
М. Богнер, в свою очередь, выразила поддержку реформам и отметила важность имплементации международных обязательств.
Стороны договорились продолжить тесное сотрудничество в рамках подготовки и проведения пятого Самаркандского форума по правам человека, который состоится осенью 2026 года и будет посвящен 60-летию Международного пакта о гражданских и политических правах.
В ходе беседы были также затронуты и новые перспективные направления взаимодействия. В частности, обсуждались инициативы по созданию на базе Национального центра электронной ресурсной базы документов правозащитных механизмов ООН, а также проведение совместных семинаров по бюджетным вопросам.
М. Богнер подчеркнула, что приоритетами для ее офиса остаются такие важные темы, как борьба с гендерным насилием, укрепление взаимодействия с гражданским обществом и защита окружающей среды.
Встреча прошла в атмосфере открытости и взаимопонимания. Стороны подтвердили обоюдную готовность к дальнейшему укреплению плодотворного партнерства.