O‘zbekiston IHTning Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasiga saylandi
2025-yil 21-22-iyun kunlari Turkiyaning Istanbul shahrida Islom hamkorlik tashkiloti (IHT) Tashqi ishlar vazirlari kengashining 51-sessiyasi bo‘ldi. Sessiya "Islom hamkorlik tashkiloti dunyo  o‘zgarishi sharoitida" shiori ostida o‘tkazildi.
Tadbirda IHTga a’zo davlatlar tashqi ishlar vazirlari, IHT rahbariyati va tuzilmalari, shuningdek, xalqaro tashkilotlar, ilmiy-tadqiqot markazlari, diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Sammit davomida IHT kun tartibidagi dolzarb masalalar muhokama qilindi, Istanbul deklaratsiyasi qabul qilindi.
Sessiyaning asosiy natijalaridan biri 2025-2028-yillarga mo‘ljallangan muddatga IHT Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasining to‘qqiz nafar yangi a’zosi saylovi o‘tkazilganidir. Ovoz berish natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston vakili – Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari, professor Mirzatillo Tillaboyev uch yil muddatga IHT Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasiga a’zo etib saylandi.
Ushbu voqea O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi xalqaro diplomatiyada egallagan mavqei tobora o‘sib borayotganini yana bir bor tasdiqlaydi va mamlakatimizning ko‘p tomonlama hamkorlik, islomiy birdamlik va asosiy erkinliklarni himoya qilish prinsiplariga sodiqligini namoyish etadi. Bundan tashqari, bu natija O‘zbekistonning inson huquqlari bo‘yicha xalqaro institutlar bilan o‘zaro hamkorligidagi muhim bosqich bo‘lib, IHTga a’zo davlatlarning mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlarga bo‘lgan ishonchidan dalolat beradi.
Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiya IHTning inson huquqlari sohasidagi asosiy ekspert organi hisoblanadi. Ushbu Komissiya 2011-yilda tashkil etilgan bo‘lib, uch yil muddatga saylanadigan 18 a’zodan iborat. Komissiya IHTga keng ko‘lamli masalalar, jumladan, fuqarolik va siyosiy huquqlar, ijtimoiy adolat, ozchiliklar huquqlarini himoya qilish, ayollarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish, diniy bag‘rikenglik va insonparvarlik muammolari bo‘yicha maslahatlar beradi.
Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiya o‘z faoliyatida IHT Nizomi va IHTning Inson huquqlari bo‘yicha Qohira deklaratsiyasiga amal qiladi. Islom qadriyatlarini inson huquqlari sohasidagi umume’tirof etilgan xalqaro normalar bilan uyg‘unlashtirishga intiladi.
O‘zbekiston vakili – Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, akademik Akmal Saidov 2018-2021-yillarda ilk bor IHT Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi a’zoligiga saylangan. A. Saidov 2019-yilda Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyaga raislik qilgan va o‘sha yili Toshkentda ushbu Komissiyaning yoshlar huquqlariga bag‘ishlangan 6-yillik seminari o‘tkazilgan.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi  Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari  M. Tillaboyev Inson huquqlari bo‘yicha milliy strategiyani ishlab chiqish va amalga oshirish, inson huquqlari bo‘yicha ta’limni rivojlantirishni muvofiqlashtirish, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar bilan hamkorlik qilishda muhim rol o‘ynagan. Uning Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiya a’zoligiga saylanishi bir vaqtning o‘zida kasbiy tajribasining e’tirofi va O‘zbekistonning milliy tajribasini islom dunyosi maydonida taqdim etish hamda inson huquqlari bo‘yicha dolzarb kun tartibini shakllantirishga hissa qo‘shish uchun strategik imkoniyat hamdir.
IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashining 51-sessiyasi qarorida Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiya faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari belgilandi. Bu o‘rinda, jumladan, Falastin xalqi huquqlarini himoya qilish, islomofobiyaga qarshi kurashish, ayollar va bolalar huquqlarini ilgari surish, diniy bag‘rikenglikni ta’minlash va dunyoda sodir bo‘layotgan voqealarga insonparvarlik bilan munosabatda bo‘lish masalalari haqida so‘z bormoqda.
Yangi texnologiyalarni huquqiy tartibga solishga alohida e’tibor qaratilib, Sun’iy intellektni tartibga solish prinsiplari va inson huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi Jidda deklaratsiyasi qabul qilindi. Ushbu Deklaratsiya islom dunyosida bunday turdagi ilk hujjatdir.
Sessiya qarorida aks etgan muhim voqealar qatorida 2024-yil iyun oyida O‘zbekiston tomonidan tashkil etilgan Inson huquqlari bo‘yicha IV Samarqand forum ham alohida qayd etilgan. Forum misolida mamlakatimiz inson huquqlari bo‘yicha global muloqotni rivojlantirishga o‘z munosib hissasini qo‘shganligi ta’kidlangan.
O‘zbekistonning a’zoligi IHT Komissiyasi faoliyatiga Markaziy Osiyo mintaqasi tomonidan ham munosib hissa qo‘shilishi imkonini beradi. Bu voqelik, shuningdek, IHTga a’zo davlatlar bilan qonunchilikni takomillashtirish, institutsional rivojlanish, inson huquqlariga asoslangan boshqaruv va ta’lim kabi sohalarda hamkorlikni chuqurlashtirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar ochadi.
Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyaning to‘laqonli a’zosi sifatida O‘zbekiston dolzarb tashabbuslarni ilgari surish va umumiy qadriyatlarga asoslangan konstruktiv muloqot uchun yanada salmoqli platformaga ega bo‘ladi.

Узбекистан избран в состав Независимой постоянной комиссии по правам человека ОИС
21–22 июня 2025 года в городе Стамбул (Турция) состоялась 51-я сессия Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества (ОИС) под девизом «ОИС в условиях трансформации мира».
В мероприятии приняли участие министры иностранных дел государств-членов ОИС, руководства и структур ОИС, а также представители международных организаций, научно-исследовательских центров, дипломатического корпуса.
В ходе саммита были обсуждены актуальные вопросы повестки ОИС, принята Стамбульская декларация.
Одним из ключевых итогов сессии стало проведение выборов девяти новых членов Независимой постоянной комиссии по правам человека (НПКПЧ) ОИС на срок 2025–2028 годов. По итогам голосования представитель Узбекистана, первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека профессор Мирзатилло Тиллабаев был избран членом НПКПЧ ОИС на трехлетний срок.
Это событие еще раз подчеркивает растущую роль Узбекистана в международной дипломатии в сфере прав человека и демонстрирует приверженность страны принципам многосторонности, исламской солидарности и защите фундаментальных свобод. Кроме того, оно является важной вехой во взаимодействии Узбекистана с международными институтами по правам человека и свидетельствует о доверии государств-членов ОИС к проводимым в стране реформам.
Независимая постоянная комиссия по правам человека (НПКПЧ) является основным экспертным органом ОИС в области прав человека. Основанная в 2011 году она состоит из 18 членов, избираемых сроком на три года. Комиссия консультирует ОИС по широкому кругу вопросов, включая гражданские и политические права, социальную справедливость, защиту прав меньшинств, расширение прав и возможностей женщин, религиозную толерантность и гуманитарные вызовы.
В своей деятельности НПКПЧ руководствуется Уставом ОИС и Каирской декларацией ОИС по правам человека, стремясь к гармонизации исламских ценностей с общепризнанными международными нормами в области прав человека.
В период 2018-2021 годов представитель Узбекистана, директор Национального центра по правам человека академик Акмал Саидов впервые был избран в члены НПКПЧ, в 2019 году он возглавлял данную комиссию и в том же году в Ташкенте состоялся 6-ой ежегодный семинар НПКПЧ, посвященной правам молодежи.
В должности первого заместителя директора Национального центра по правам человека Мирзатилла Тиллабаев сыграл ключевую роль в разработке и реализации национальной стратегии в области прав человека, координации развития образования по правам человека, сотрудничества с международными и региональными организациями. Его избрание в состав НПКПЧ одновременно является признанием его профессионального опыта и стратегической возможностью для Узбекистана представить национальный опыт на площадке исламского мира и внести вклад в формирование актуальной повестки по правам человека.
Резолюцией 51-й сессии были определены приоритетные направления работы НПКПЧ, включая защиту прав палестинского народа, борьбу с исламофобией, продвижение прав женщин и детей, обеспечение религиозной терпимости и гуманное реагирование на происходящие в мире.
Особое внимание было уделено правовому регулированию новых технологий, принята Джиддская декларация о принципах регулирования искусственного интеллекта и защите прав человека, ставшая первым документом подобного рода в исламском мире.
Среди значимых событий, отражённых в резолюции, также отмечено проведение IV Самаркандского форума по правам человека, организованного Узбекистаном в июне 2024 года, что подчёркивает вклад страны в развитие глобального диалога по правам человека.
Членство Узбекистана в Комиссии позволит внести ценный вклад центральноазиатского региона в ее деятельность. Это также откроет дополнительные возможности для углубления сотрудничества с государствами-членами ОИС в таких сферах, как совершенствование законодательства, институциональное развитие, управление на основе прав человека и образование. Как полноправный член НПКПЧ, Узбекистан получит более весомую платформу для продвижения актуальных инициатив и конструктивного диалога, основанного на общих ценностях.