Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasi doirasida tashkil etilgan davra suhbatida Markaziy Osiyo mamlakatlari parlamentlari aʼzolari inson huquqlarini himoya qilish masalalarini muhokama qildi. Asosiy eʼtibor BMT Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasini amalga oshirishda parlamentlarning o‘rni va ahamiyatiga qaratildi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, O‘zbekiston Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazi direktori Akmal Saidov tadbirni ochib berar ekan, inson huquqlarini taʼminlashda parlamentlararo hamkorlik va xalqaro muloqotning dolzarbligini alohida taʼkidladi.
So‘zga chiqqanlar, xususan BMT Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Sofi Kiladze, Parlamentlararo ittifoq hamda BMT vakillari parlament salohiyatini oshirish, xalqaro tajribani joriy qilish va nazorat mexanizmlarini mustahkamlash yuzasidan o‘z fikrlarini bildirishdi.

Парламентарии обсудили вопросы защиты прав человека
В ходе “круглого стола”, организованного в рамках 150-й юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза, парламентарии стран Центральной Азии обсудили вопросы защиты прав человека. Основное внимание было уделено роли парламентов в реализации Конвенции ООН о правах ребенка.
Открывая мероприятие, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Узбекистана по правам человека Акмал Саидов особо подчеркнул актуальность межпарламентского сотрудничества и международного диалога в обеспечении прав человека.
Выступившие, в частности заместитель председателя Комитета ООН по правам ребенка Софи Киладзе, представители МПС и ООН высказали свои мнения относительно повышения потенциала парламента, внедрения международного опыта и укрепления механизмов контроля.