"Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammiti yuzasidan matbuot uchun bayonot
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Matbuot kotibi Sherzod Asadov 3-4 aprel kunlari Samarqand shahrida o‘tayotgan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti tadbirlari haqida ommaviy axborot vositalari uchun bayonot berdi:
“Biz O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hurmatli Shavkat Miromonovich Mirziyoyev raisligida Yevropa Ittifoqi va mintaqamiz yetakchilari ishtirokida o‘tayotgan tarixda birinchi "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" sammitini qabul qilayotganimizdan mamnunmiz. Bunday katta va muhim xalqaro tadbirni qabul qilish bizga g‘urur bag‘ishlaydi.
Ushbu tarixiy tadbir jahon sivilizatsiyasining eng qadimiy markazlaridan biri - Samarqand shahrida o‘tayotgani ramziy ma’noga ega. Asrlar davomida Buyuk Ipak yo‘lining bu ulug‘vor shahri Sharq va G‘arb o‘rtasidagi ko‘prik, ma’rifat, ilm-fan va savdo markazi bo‘lib, nafaqat xalqaro aloqalarni rivojlantirishga hissa qo‘shgan, balki tarixda o‘chmas iz qoldirgan.
Mana bugun mintaqamiz va Yevropa Ittifoqi yetakchilari Samarqandda yig‘ilib, savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalarini atroflicha muhokama qilayotgani Samarqand o‘zining siyosat va savdo markazi sifatidagi o‘rnini qayta tiklayotganidan dalolat beradi.
Markaziy Osiyo, xususan, O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlik bugun mutlaqo yangi sur’at kasb etdi. Iqtisodiyotdan tortib madaniyatgacha bo‘lgan barcha yo‘nalishlarda hamkorlik faollashdi, qo‘shma muloqot maydonlari faol ishlamoqda, zamonamizning dolzarb muammolarini hal etish bo‘yicha qo‘shma yondashuvlar ishlab chiqilmoqda.
Shu ma’noda, bu sammit munosabatlarimizda muhim bosqich bo‘ladi. Samarqanddagi uchrashuv natijalari hamkorligimizni yanada rivojlantirish uchun yangi istiqbollar ochishiga shubha yo‘q.
O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlik mustahkamlanib borayotgani, uni yanada kengaytirishga qat’iy intilish shakllanganida, shubhasiz, muhtaram Prezidentimizning xizmati katta, bu davlatimiz rahbarining oqilona va uzoqni ko‘zlab yuritayotgan tashqi siyosatining samarasidir.
Erishilgan asosiy yutuqlar, bu – O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 6 milliard yevrodan oshdi (2020 yildan buyon 2 barobar o‘sdi), O‘zbekiston mahsulotlari eksporti 2020 yilga nisbatan 4 barobar oshdi, qo‘shma korxonalar soni 1 mingdan oshdi. Yevropaning yetakchi kompaniyalari "yashil" energetika, infratuzilma, yengil sanoat, o‘ta muhim xomashyo resurslarini qayta ishlash sohalarida qator yirik kooperatsiya loyihalarini amalga oshirmoqda.
Bugun boshlangan sammit uzoq yillarga mo‘ljallangan yangi yo‘nalishlar va ulkan maqsadlarni belgilab beradi. Bu haqda so‘z borar ekan, Markaziy Osiyo, jumladan O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlar dinamikasi, hozirgi kun tartibi va istiqbollarini Davlatimiz rahbari «Yevronyus»ga bergan eksklyuziv intervyusida batafsil tahlil qilib berganlarini ta’kidlashni istardim.
Sammitning birinchi kunida bo‘lib o‘tgan voqealarga to‘xtalib o‘tmoqchiman. Barcha ishtirokchi delegatsiyalar Samarqandda yig‘ildi.
Kecha Yevropa kengashi prezidenti Antoniu Koshta, bugun Yevrokomissiya prezidenti Ursula van der Lyayen xonim hamda Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov mamlakatimizga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari Yevropa Ittifoqi yetakchilari Antoniu Koshta va Ursula fon der Lyayen xonim bilan alohida uchrashuvlar, keyin qo‘shma tarkibda muzokaralar o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiyot va investitsiya sohalarida yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
EIning bosh institutlari rahbarlari Yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar dasturini, shuningdek, Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik, ishonch va sheriklikni mustahkamlash borasidagi siyosatni yuksak baholadilar va qat’iy qo‘llab-quvvatlashlarini bildirdilar.
Tomonlar innovatsiyalar, "yashil" energetika, tog‘-kon tarmog‘i, qishloq xo‘jaligi, transport, logistika, raqamlashtirish va boshqa yo‘nalishlarda qo‘shma dastur va kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga kelishib oldilar.
O‘rtamizda mustahkamlanib borayotgan do‘stlik va ko‘p qirrali sheriklikning ramzi sifatida Prezidentimiz va Yevropa Ittifoqi yetakchilari birgalikda daraxt ekdilar.
Sammitning ishbilarmonlik dasturi ham bor. Uning doirasida Prezidentimiz Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso bilan uchrashdi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston-YeI muzokaralari doirasida Yevropa investitsiya bankining mintaqaviy ofisini ta’sis etish to‘g‘risida bitim imzolandi. Bu nufuzli moliyaviy institutning vakolatxonasi aynan Toshkentda ochilishi mamlakatimizni xalqaro moliyaviy xabga aylantirish sari muhim qadam bo‘ladi.
Prezidentimiz qardosh qo‘shnilarimiz – Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston prezidentlari bilan uchrashdilar, ikki tomonlama munosabatlar va ertangi sammitga aloqador dolzarb masalalarni muhokama qilib oldilar.
Sammitning asosiy tadbirlari ertaga bo‘lib o‘tadi. Bu, bevosita, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari va Yevropa Ittifoqi yetakchilarining yig‘ilishi. Unda iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash, transport sohasidagi o‘zaro bog‘liqlik, barqaror taraqqiyot va ekologiya, gumanitar hamkorlik kabi keng qamrovli masalalar muhokama qilinadi.
Yakunda sammitning eng muhim natijasi – Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida konstruktiv muloqotni kengaytirishga, barcha yo‘nalishlardagi hamkorlikka kuchli sur’at bag‘ishlab, munosabatlarni strategik sheriklik darajasiga olib chiqadigan Samarqand deklaratsiyasi qabul qilinishi kutilmoqda.

Заявление для прессы по первому саммиту «Центральная Азия – Европейский союз»
Пресс-секретарь Президента Республики Узбекистан Шерзод Асадов провёл брифинг для представителей средств массовой информации о мероприятиях саммита «Центральная Азия – Европейский союз», проходящего в городе Самарканде:
«Мы рады принимать первый в истории саммит «Центральная Азия – Европейский союз» под председательством уважаемого Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева при участии лидеров Европейского союза и стран нашего региона. Проведение такого масштабного и важного международного мероприятия — это источник гордости для нас.
То, что это историческое событие проходит в Самарканде — одном из древнейших центров мировой цивилизации — имеет глубокое символическое значение. На протяжении веков этот великий город Великого шелкового пути служил мостом между Востоком и Западом, центром просвещения, науки и торговли, который внес вклад в развитие международных связей и оставил неизгладимый след в истории.
Сегодняшняя встреча лидеров стран нашего региона и Европейского союза в Самарканде для всестороннего обсуждения вопросов торгово-экономического сотрудничества свидетельствует о восстановлении роли Самарканда как центра политики и торговли.
Сотрудничество между Центральной Азией, в частности Узбекистаном, и Европейским союзом сегодня обрело совершенно новую динамику. Оно активизировалось во всех направлениях — от экономики до культуры, эффективно работают совместные диалоговые площадки, разрабатываются совместные подходы к решению актуальных вызовов времени.
В этом смысле саммит станет важным этапом в наших отношениях. Нет сомнений, что итоги встречи в Самарканде откроют новые перспективы для дальнейшего углубления сотрудничества.
Укрепление и последовательное расширение сотрудничества между Узбекистаном и Европейским союзом — это, безусловно, заслуга нашего уважаемого Президента, результат его мудрой и дальновидной внешней политики.
К числу основных достижений можно отнести: объем взаимной торговли между Узбекистаном и ЕС превысил 6 миллиардов евро (увеличившись вдвое по сравнению с 2020 годом), экспорт узбекской продукции вырос в 4 раза, число совместных предприятий превысило 1 тысячу. Ведущие европейские компании реализуют крупные кооперационные проекты в сферах «зелёной» энергетики, инфраструктуры, лёгкой промышленности и переработки стратегического сырья.
Начавшийся сегодня саммит определит новые долгосрочные направления и амбициозные цели. Пользуясь случаем, хотел бы подчеркнуть, что наш Президент в эксклюзивном интервью телеканалу Euronews дал глубокий анализ динамики, текущей повестки и перспектив отношений между Центральной Азией, включая Узбекистан, и Европейским союзом.
Позвольте также вкратце остановиться на событиях первого дня саммита. Все делегации-участницы прибыли в Самарканд.
Накануне в нашу страну прибыл Президент Европейского совета Антониу Кошта, а сегодня — Президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
Президент нашей страны провел отдельные встречи с лидерами ЕС Антониу Кошта и Урсулой фон дер Ляйен, а затем состоялись переговоры в расширенном составе.
Подробно были рассмотрены вопросы углубления и укрепления многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Европейским союзом, в первую очередь в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Руководители главных институтов ЕС высоко оценили реализуемую в Узбекистане программу экономических реформ в рамках построения Нового Узбекистана, а также политику укрепления добрососедства, доверия и партнёрства в Центральной Азии, выразив твёрдую поддержку данным усилиям.
Стороны договорились о продвижении совместных программ и кооперационных проектов в таких сферах, как инновации, «зелёная» энергетика, горнодобывающая отрасль, сельское хозяйство, транспорт, логистика, цифровизация и другие направления.
Как символ укрепляющейся дружбы и многопланового партнерства Президент Узбекистана и лидеры Европейского союза совместно посадили дерево.
Деловая программа саммита также насыщена. В её рамках Президент нашей страны провёл встречу с Президентом Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо.
Кроме того, в рамках переговоров между Узбекистаном и ЕС было подписано соглашение об открытии регионального офиса Европейского инвестиционного банка. То, что представительство этого авторитетного финансового института будет открыто именно в Ташкенте, станет важным шагом на пути превращения нашей страны в международный финансовый хаб.
Глава нашего государства также провёл двусторонние встречи с Президентами Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана, в ходе которых были обсуждены актуальные вопросы двусторонней повестки и завтрашнего саммита.
Основные мероприятия саммита состоятся завтра — это встреча глав государств Центральной Азии и руководства Европейского союза. Планируется обсудить широкий круг вопросов: укрепление экономического сотрудничества, транспортную взаимосвязанность, устойчивое развитие и экологию, гуманитарное партнёрство.
Ключевым итогом саммита станет принятие Самаркандской декларации, которая придаст новый импульс конструктивному диалогу между Центральной Азией и ЕС и выведет наши отношения на уровень стратегического партнерства.
По завершении саммита главы делегаций примут участие в пленарной сессии Самаркандского климатического форума. Основное внимание будет уделено борьбе с экологическими угрозами и укреплению международного сотрудничества в этой сфере.