Senatda Parlamentlararo ittifoq Bosh kotibi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 2-aprel kuni Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva Parlamentlararo ittifoq Bosh kotibi Martin Chungong bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda o‘tkaziladigan Parlamentlararo ittifoqning yubiley 150-assambleyasiga tayyorgarlik ko‘rishga oid asosiy masalalar hamda parlament islohotlari sohasidagi hamkorlikni yana-da rivojlantirish muhokama qilindi.
Assambleyaning O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarga to‘liq mos keladigan “Ijtimoiy rivojlanish va adolat uchun parlament harakati” mavzusining tarixiy ahamiyatiga alohida eʼtibor qaratildi. O‘zbekiston parlamenti faoliyatining ijobiy jihatlari boshqa mamlakatlar uchun namuna bo‘lishi mumkinligi taʼkidlandi.
M. Chungong O‘zbekiston parlamentining Parlamentlararo ittifoq bilan samarali hamkorligi uchun minnatdorlik bildirib, mamlakatimizning Parlamentlararo ittifoq faoliyatiga qo‘shayotgan salmoqli hissasini qayd etdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Toshkentda o‘tkaziladigan Parlamentlararo ittifoqning yubiley assambleyasi xalqaro parlamentarizm tarixida muhim voqea bo‘lishiga va global muammolarni hal qilishda parlamentlarning rolini kuchaytirishiga ishonch bildirdilar.

В Сенате состоялась встреча с Генеральным секретарем Межпарламентского союза
2 апреля текущего года Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева провела встречу с Генеральным секретарем Межпарламентского союза (МПС) Мартином Чунгонгом.
В ходе встречи обсуждались ключевые вопросы, касающиеся подготовки к юбилейной 150-й Ассамблее МПС, которая состоится в Узбекистане, а также дальнейшее развитие сотрудничества в области парламентских реформ.
Особое внимание уделено исторической значимости Ассамблеи на тему: «Парламентское движение за социальное развитие и справедливость», которая полностью соответствует проводимым в Узбекистане реформам.  Подчеркивалось, что положительные аспекты парламентской работы Узбекистана могут стать ориентиром для других стран.
М. Чунгонг выразил благодарность за плодотворное сотрудничество парламента Узбекистана с Межпарламентским союзом и отметил значительный вклад нашей страны в деятельность МПС.
По завершении встречи стороны выразили уверенность, что юбилейная Ассамблея МПС, которая пройдет в Ташкенте, станет важным событием в истории международного парламентаризма и укрепит роль парламентов в решении глобальных проблем.