Yevropa Ittifoqining GSP+ dasturi bo‘yicha missiyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv
18-mart kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida Milliy markaz rahbariyati bilan Yevropa Ittifoqining GSP+ dasturi bo‘yicha monitoring missiyasi delegatsiyasi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv GSP+ dasturini amalga oshirish doirasida O‘zbekiston Respublikasining inson huquqlarini himoya qilish va ta’minlash sohasidagi davlat siyosatining asosiy jihatlarini muhokama qilishga bag‘ishlandi. Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari D.Muratova Yevropa Komissiyasining Savdo departamenti boshlig‘i A. Boychuk va delegatsiya a’zolarini kutib oldi.
Uchrashuvda Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi missiyasi rahbari o‘rinbosari M.Katserauskis, Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi maslahatchilari, Yevropa Komissiyasi, Yevropa tashqi ishlar xizmati vakillari, shuningdek, Milliy markaz va Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili Kotibiyati mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
D.Muratova o‘z so‘zining boshida O‘zbekistonda inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar haqida ma’lumot berdi. Shuningdek, 2030-yilgacha mo‘ljallangan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasi loyihasi ishlab chiqilayotgani e’lon qilindi. Milliy markazning mamlakatimizning inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini bajarishga ko‘maklashish borasidagi faoliyatiga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Kotibiyati mudiri T.Hayitov 2024-yil 15-noyabrdagi qonun bilan belgilangan Ombudsman institutining huquqiy maqomi haqida ma’lumot berdi. U fuqarolarning huquq va erkinliklarini ta’minlashda Ombudsman institutining vakolatlari kengaytirilgani, uning hududlardagi faoliyati va qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha ishlar kuchaytirilganini ta’kidladi.
Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi rahbari A.Boychuk Yevropa Ittifoqini qiziqtirgan bir qator masalalarga to‘xtaldi. Jumladan, fuqarolarni majburiy ko‘chirish holatlari, nodavlat tashkilotlarni ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi, BMTning Qiynoqlarga qarshi konvensiyasiga Fakultativ protokolni implementatsiya va ratifikatsiya qilish sohasidagi ishlarning holati xususida fikr yuritildi.
Yevropa tomonining barcha savollariga batafsil javoblar berildi.
Uchrashuv yakunida Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi taqdim etilgan to‘liq ma’lumotlar va barcha savollarga atroflicha javoblar uchun minnatdorchilik bildirdi.

Встреча с делегацией миссии ЕС по программе GSP+
18 марта в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялась встреча между руководством Центра и делегацией мониторинговой миссии Европейского Союза по программе GSP+.
Встреча была посвящена обсуждению ключевых аспектов государственной политики Республики Узбекистан в области защиты и обеспечения прав человека в контексте реализации программы GSP+.
Заместитель директора Национального центра по правам человека Д. Муратова приветствовала главу Торгового департамента Европейской комиссии А. Бойчук и членов делегации, в состав которой также вошли заместитель руководителя миссии делегации Европейского союза М. Кацераускис, советники делегации ЕС, представители Европейской комиссии, Европейской службы внешних действий, а также ответственные сотрудники Центра и Секретариата Уполномоченного Олий Мажлис по правам человека.
Д. Муратова в ходе встречи представила обзор последовательных реформ, проводимых в Узбекистане в области прав человека. Также был анонсирована разработка проекта Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека до 2030 года. Отдельное внимание было уделено деятельности Национального центра по правам человека по содействию выполнению международных обязательств страны в области прав человека.
Заведующий Секретариатом Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) Т. Хайитов проинформировал делегацию о правовом статусе Омбудсмана, определенном законом от 15 ноября 2024 года, отметив расширение полномочий института Омбудсмана в обеспечении прав и свобод граждан, его деятельности в регионах и усилении работы по предупреждению пыток.
Глава делегации Европейского Союза А. Бойчук обозначила ряд вопросов, представляющих интерес для ЕС, включая случаи предполагаемого насильственного вынужденного переселения граждан, процедуру регистрации неправительственных организаций и состояние дел в области имплементации и ратификации Факультативного протокола к Конвенции ООН против пыток.
На вопросы европейской стороны были представлены исчерпывающие ответы.
В завершение встречи делегация Европейского Союза выразила благодарность за предоставленную подробную информацию и исчерпывающие ответы на все вопросы.