29-yanvar kuni Toshkent shahridagi Inson huquqlari uyida “Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiya (o‘zbek, qoraqalpoq, ingliz va rus tilida)” nomli to‘plamning taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan tashkil etildi.
Ushbu taqdimot 1995-yil 15-sentyabrda Xotin-qizlar ahvoli bo‘yicha to‘rtinchi Butunjahon konferensiyasida qabul qilingan Pekin deklaratsiyasi va Harakatlar platformasining 30-yilligi hamda Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiya qabul qilinganining 45-yilligiga bag‘ishlandi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov tadbirni ochar ekan, BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 2024-yil 9-sentyabr – 11-oktyabr kunlari bo‘lib o‘tgan 57-sessiyasida “Pekin deklaratsiyasi va Harakatlar platformasi qabul qilinganining o‘ttiz yilligini nishonlash tadbirlari to‘g‘risida”gi qaror qabul qilinganiga e’tiborni qaratdi. Ushbu xalqaro hujjatlarda barcha davlatlarning xotin-qizlarni inson huquqlaridan to‘liq va teng ravishda foydalanishini ta’minlash, rag‘batlantirish hamda himoya qilish borasidagi majburiyatlari mustahkamlanganligini ta’kidladi.
Taqdimotda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Yoshlar, xotin-qizlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasida doimiy asosda ishlovchi senator Malika Qodirxonova hamda Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish qo‘mitasi raisi Gulrux Agzamova so‘zga chiqdi.
Joriy yilda Pekin deklaratsiyasi va Harakatlar platformasi qabul qilinganining o‘ttiz yilligi nishonlanishi bejiz emas. Chunki 1995-yil 15-sentyabrda bo‘lib o‘tgan Xotin-qizlar ahvoli bo‘yicha to‘rtinchi Butunjahon konferensiyasida qabul qilingan mazkur xalqaro-huquqiy vositalar o‘tgan davrda butun dunyo miqyosida gender tenglikni ta’minlash va xotin-qizlarning huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlar rivojiga sezilarli hissa qo‘shdi.
O‘z navbatida, o‘tgan yili Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiya qabul qilinganining 45-yilligi keng nishonlanganini qayd etish lozim. Bu haqda so‘z borganda, dastavval, 1948-yilda Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinishi bilan unda e’tirof etilgan gender tenglik, ayollar huquqlarini belgilash va kafolatlash masalasiga bag‘ishlangan xalqaro miqyosdagi hujjat tayyorlash vazifasi dolzarb ahamiyat kasb etganini ta’kidlash o‘rinlidir.
Natijada 1967-yilda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan Ayollarga nisbatan kamsitishlarga barham berish to‘g‘risidagi deklaratsiya qabul qilingani xotin-qizlar huquqlari to‘g‘risidagi keng qamrovli xalqaro kelishuvni ishlab chiqishda birinchi qadam bo‘ldi. Ayni chog‘da, ushbu Deklaratsiya jins bo‘yicha kamsitishni taqiqlovchi, shuningdek, davlatlar uchun tavsiyaviy mazmunga ega bo‘lsa-da, kutilgan samarani bermadi.
Shuning uchun xalqaro hamjamiyat oldida bu boradagi global harakatlarga ko‘maklashadigan va davlatlar zimmasiga alohida majburiyat yuklaydigan shartnoma qabul qilish zarurati paydo bo‘lgani tufayli 1975-yilda Mexiko shahrida o‘tkazilgan BMTning Ayollar holati bo‘yicha Butunjahon konferensiyasida “Ayollar o‘n yilligi” (1975–1985) e’lon qilindi. Konferensiya qaroriga muvofiq, besh yil davomida Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiya ishlab chiqildi va BMT Bosh Assambleyasining 1979-yil 18-dekabrdagi 34/180-sonli rezolyutsiyasi bilan qabul qilindi.
Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiya (yoki CEDAW Konvensiyasi) yigirmata davlat tomonidan ratifikatsiya qilinganidan so‘ng, 1981-yil 3-sentyabrda kuchga kirdi. Shvetsiya ushbu hujjatni imzolagan ilk davlat hisoblanadi. CEDAW Konvensiyasi xotin-qizlarning fuqarolik, siyosiy, ijtimoiy, iqtisodiy va madaniy huquqlariga bag‘ishlangan xalqaro qonun sifatida e’tirof etilgan. Mazkur hujjat BMTning inson huquqlari bo‘yicha to‘qqizta asosiy Konvensiyasidan biri bo‘lib, xalqaro hamjamiyatning xotin-qizlar huquqlari borasidagi yakdil qarashlarini ifoda etadi.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, 1981-yilda BMTning Xotin-qizlarni kamsitishga barham berish bo‘yicha qo‘mitasi ta’sis etilgan. Qo‘mita o‘z faoliyati doirasida Konvensiyaning asosiy moddalari ijrosini ko‘rib chiqishi hamda ularning mazmuni va qo‘llanilishi bo‘yicha tavsiyalar berishi mumkin. Ushbu tavsiyalar ishtirokchi-davlatlarga gender tenglikka erishish va xotin-qizlar huquqlarini ta’minlashga erishishga qaratilgan milliy qonunchilik manbalarini mustahkamlashga ko‘maklashadi.
Bugungi kunga qadar Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiyani 189 mamlakat ratifikatsiya qilgan. Konvensiya 1995-yil 18-avgustda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi tomonidan ratifikatsiya qilingan.
Konvensiyaning asosiy prinsip va qoidalari milliy qonunchiligimizda, yanada muhimi, 2023-yil aprel oyida umumxalq ovoz berish yo‘li bilan qabul qilingan yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida o‘z ifodasini topgan. Xususan, Konstitutsiyaning 42 va 58-moddalarida ayollarning mehnat huquqlari buzilishining oldini olish, ular uchun munosib turmush va ish sharoitlari yaratish hamda xotin-qizlarga jamiyatning barcha jabhalarida erkaklar bilan teng huquq va imkoniyatlar ta’minlanishi nazarda tutilgan.
Hozirgi vaqtda mamlakatimizda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini har tomonlama ta’minlashga oid 40 dan ziyod normativ-huquqiy hujjat qabul qilingan. Bu o‘rinda, avvalo, “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida”, “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida” hamda “Fuqarolarning reproduktiv salomatligini saqlash to‘g‘risida”gi yangi qonunlar haqida so‘z bormoqda.
Shuningdek, 2017–2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi, 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi, “O‘zbekiston–2030” strategiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasi, 2030-yilga qadar O‘zbekistonda gender tenglikka erishish strategiyasi, Barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarning qabul qilinishi hisobiga gender tenglikka erishish va xotin-qizlar huquqlarini kafolatlash borasidagi huquqiy asoslar tubdan mustahkamlandi.
Mamlakatimizda BMT Xotin-qizlarni kamsitishga barham berish bo‘yicha qo‘mitasining davriy ma’ruzalar yuzasidan tegishli tavsiyalarini amalga oshirish borasida alohida mexanizm yaratilgan. Bu mexanizmni amalda tatbiq etish jarayonlarida sohaga taalluqli barcha ijroiya hokimiyat organlarining faol ishtiroki ta’minlanmoqda.
O‘zbekistonda xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy hayotdagi ishtirokini kengaytirish va ularning davlat funksiyalarini tartibga solishga qo‘shgan hissasini oshirish bo‘yicha faol ishlar o‘z samaralarini amalda namoyon etmoqda. Xususan, xotin-qizlarning davlat boshqaruvidagi ulushi 35 foizga yetkazildi. Yangi saylangan Qonunchilik palatasi deputatlarining 38 foizi, Senat a’zolarining 27 foizini ayollar tashkil etmoqda.
Tadbirkor ayollar safi 37 foizga ko‘paydi. Yuz minglab ayollar kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitildi. Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim olayotgan qizlar soni 6 barobar ko‘payib, ta’lim olayotgan talabalarning yarmidan ortig‘ini xotin-qizlar tashkil etmoqda.
Mintaqada xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida norasmiy mintaqaviy platforma sifatida 2020-yilning dekabr oyida Markaziy Osiyo mamlakatlari Yetakchi ayollar muloqoti tashkil etildi. O‘zbekiston 2021-yilda mazkur Muloqotga birinchi bo‘lib raislik qildi.
Yana bir muhim jihat: Yangi O‘zbekistonning gender tenglikka erishishdagi yutuqlari BMT, Parlamentlararo Ittifoq, Jahon banki tomonidan alohida e’tirof etilib, xalqaro indekslarda o‘z aksini topmoqda. Mamlakatimiz 2024-yilda gender tenglik va boshqaruv indeksi bo‘yicha 72,8 ball to‘pladi.  Natijada 2022-yil qayd etilgan 103-o‘rindan 51 pog‘onaga ko‘tarilib, 52-o‘rinni band etdi.
Shuningdek, o‘tgan yilda mamlakatimiz Jahon bankining “Ayollar, biznes va qonun” indeksida 48 pog‘onaga yuqorilab, 190 ta davlat orasida 91-o‘rinni egalladi. O‘zbekiston ayollar huquqlari va gender tenglik sohasida eng katta natijalarga erishgan 5 ta mamlakatdan biri sifatida qayd etildi.
Joriy yilda dunyoning barcha taraqqiyparvar mamlakatlari qatori O‘zbekistonda ham Pekin deklaratsiyasi va Harakatlar platformasining 30-yilligi keng nishonlanmoqda. Shu munosabat bilan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi manfaatdor vazirlik, idora va tashkilotlar hamkorligida turli tadbirlarni o‘tkazishga kirishdi.
Inson huquqlari uyida tashkil etilgan to‘plam taqdimoti ana shu tadbirlarning dastlabkisidir. Davlat idoralari va xalqaro tashkilotlar mutaxassislari, huquqshunoslar, tadqiqotchilar, talabalar hamda gender tenglik masalalariga qiziqadigan jami kitobxonlarga mo‘ljallangan ushbu yangi to‘plamdan Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiyaning to‘rt tildagi – o‘zbek, qoraqalpoq ingliz va rus tillaridagi matni joy olgan.
To‘plamni tayyorlash, nashr etish va taqdimotini o‘tkazishdan maqsad ayni Konvensiyada belgilangan xalqaro standartlar va xotin-qizlar huquqlariga bag‘ishlangan qoidalarning asl mazmun-mohiyatini keng ommaga yetkazishdir. Bu ma’rifiy tadbir zamirida, shuningdek, ushbu xalqaro-huquqiy hujjat normalarini mamlakatimiz ijtimoiy hayotiga izchil tatbiq etib borishga ko‘maklashish maqsadi ham mujassam.
Taqdimotda so‘zga chiqqan ekspertlar Yangi O‘zbekistonda inson huquqlari sohasidagi islohotlar qat’iy, uzviy va izchil negizda davom ettirilayotganiga e’tiborni qaratib, bu boradagi samarador sa’y-harakatlar milliy, mintaqaviy va xalqaro darajalarda keng qo‘llab-quvvatlanayotganini e’tirof etdilar. Bunday oqilona va insonparvar siyosat tufayli mamlakatda gender tenglikni ta’minlash, xotin-qizlar huquqlarini ishonchli himoya qilish ishlari tom ma’noda yangi bosqichga ko‘tarilganiga yuqori baho berildi.

В Доме прав человека прошла презентация новой книги
29 января в Доме прав человека в Ташкенте прошла презентация сборника «Конвенция о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин», изданном на узбекском, каракалпакском, английском и русском языках. Мероприятие организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
Данная презентация была посвящена 30-летию Пекинской декларации и Платформы действий, принятых на IV Всемирной конференции по положению женщин 15 сентября 1995 года, и 45-летию принятия Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин.
Открывая мероприятие, Акмаль Саидов, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, отметил, что на 57-м пленарном заседании сессия Совета ООН по правам человека, проходившей с 9 сентября по 11 октября 2024 года, была принята резолюция «О мерах по празднованию тридцатой годовщины принятия Пекинской декларации и Платформы действий». Эти международные документы усиливают обязательства всех государств по обеспечению, поощрению и защите полного и равного осуществления женщинами прав человека.
В презентации приняли участие Малика Кадирханова - сенатор, работающий на постоянной основе в Комитете Сената по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта, и Гулрух Агзамова - председатель Комитета по демократическим институтам и развитию гражданского общества Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Закономерно, что в этом году широко отмечается 30-ая годовщина принятия Пекинской декларации и Платформы действий. Эти международно-правовые документы внесли значительный вклад в развитие усилий по обеспечению гендерного равенства, прав, свобод и законных интересов женщин во всем мире.
В свою очередь, в прошлом году широко отмечалось 45-летие принятия Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, а в этом году отмечается 30-летие ратификации Узбекистаном данной Конвенции. Именно с принятием в 1948 году Всеобщей декларации прав человека, стала актуальной задача подготовки международного документа, посвященного проблеме гендерного равенства, определению и гарантиям признанных в ней прав женщин.
В результате принятие Генеральной Ассамблеей ООН в 1967 году Декларации о ликвидации дискриминации в отношении женщин стало первым шагом на пути разработки всеобъемлющего международного соглашения о правах женщин. Между тем данная Декларация, хотя и запрещает дискриминацию по признаку пола и содержит рекомендации для государств, не возымела ожидаемого эффекта.
Поэтому международное сообщество почувствовало необходимость принятия договора, который бы способствовал глобальным действиям в этой области и налагал на государства конкретные обязательства. В связи с этим, в 1975 году Всемирная конференция ООН по положению женщин, состоявшаяся в Мехико, провозгласила  «Десятилетие женщин» (1975–1985). В соответствии с решением конференции в течение пяти лет разрабатывалась Конвенция о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, которая была принята резолюцией 34/180 Генеральной Ассамблеи ООН 18 декабря 1979 года. В силу Конвенция вступила 3 сентября 1981 года после ее ратификации двадцатью государствами. Первой страной, подписавшей этот документ, стала Швеция.
Конвенция CEDAW признана международным законом, посвященным гражданским, политическим, социальным, экономическим и культурным правам женщин. Этот документ является одной из девяти основных конвенций ООН по правам человека и отражает консенсус международного сообщества в отношении прав женщин.
Следует отметить, что в 1981 году был создан Комитет ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин. Комитет в рамках своей деятельности может рассматривать ход выполнения основных статей Конвенции и давать рекомендации по их содержанию и применению. Эти рекомендации помогут государствам-участникам в укреплении их национальных законодательных рамок, направленных на достижение гендерного равенства и обеспечение прав женщин.
На сегодняшний день 189 стран ратифицировали Конвенцию о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин. Конвенция ратифицирована Олий Мажлисом Республики Узбекистан в 1995 году.
Основные принципы и положения Конвенции нашли свое отражение в нашем национальном законодательстве, и, что еще важнее, в новой редакции Конституции Республики Узбекистан, принятой всенародным голосованием в апреле 2023 года. В частности, статьи 42 и 58 Конституции предусматривают предотвращение нарушений трудовых прав женщин, создание для них достойных условий жизни и труда, обеспечение равных прав и возможностей женщин с мужчинами во всех сферах жизни общества.
В настоящее время в нашей стране принято более 40 нормативно-правовых документов, комплексно обеспечивающих права и интересы женщин. Речь идет, прежде всего, о новых законах «О гарантиях равных прав и возможностей женщин и мужчин», «О защите женщин от притеснений и насилия», «Об охране репродуктивного здоровья граждан».
Также реализуются Стратегия «Узбекистан-2030», Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека, Стратегия достижения гендерного равенства в Узбекистане до 2030 года. Принятие национальных целей и задач в области устойчивого развития кардинально укрепило правовую базу достижения гендерного равенства и обеспечения прав женщин.
В нашей стране создан специальный механизм по реализации соответствующих рекомендаций Комитета ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин на основе периодических докладов. В процессах практической реализации данного механизма обеспечивается активное участие всех органов исполнительной власти отрасли.
Активная работа в Узбекистане по расширению участия женщин в общественно-политической жизни дает свои результаты. В частности, доля женщин в органах государственного управления увеличилась до 35 процентов. Женщины составляют 38 процентов вновь избранных депутатов Законодательной палаты и 27 процентов членов Сената.
Число женщин-предпринимателей увеличилось на 37 процентов. Сотни тысяч женщин прошли обучение профессиям и предпринимательству. Число девушек, обучающихся в высших учебных заведениях, увеличилось в шесть раз, более половины всех студентов — женщины.
Диалог лидеров женщин Центральной Азии был организован в декабре 2020 года как неформальная региональная платформа для поддержки женщин региона. Узбекистан стал первым председателем этого Диалога в 2021 году.
Еще один важный момент: результаты Нового Узбекистана в достижении гендерного равенства признаны ООН, Межпарламентским союзом, Всемирным банком и отражены в международных индексах. В 2024 году наша страна набрала 72,8 балла по Индексу гендерного равенства и государственного управления. В результате страна поднялась на 51 позицию - со 103-го места в 2022 году на 52-е место.
Также в прошлом году наша страна поднялась на 48 позиций в индексе Всемирного банка «Женщины, бизнес и закон», заняв 91-е место из 190 стран. Узбекистан отмечен как одна из пяти стран, добившихся наибольших результатов в сфере прав женщин и гендерного равенства.
В этом году Узбекистан, как и все развивающиеся страны мира, широко отмечает 30-летие Пекинской декларации и Платформы действий. В этой связи Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами и организациями начал проводить различные мероприятия.
Презентация нового издания, организованная в Доме прав человека, является первым из подобных мероприятий. В новом сборнике, предназначенном для специалистов государственных органов и международных организаций, юристов, исследователей, студентов и всех читателей, интересующихся вопросами гендерного равенства, представлен текст Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин представлен на четырех языках.
Выступившие на презентации эксперты обратили внимание на то, что реформы в области прав человека в новом Узбекистане проводятся на твердой, последовательной и целостной основе, и признали, что эффективные усилия в этой сфере находят широкую поддержку на национальном, региональном и международном уровнях.