Genderga sezgir jazoni ijro etish muassasalari boshqaruvi strategiyalari: ilg‘or tajriba va asosiy muammolar
31-oktyabr kuni Toshkent shahrida shu mavzuda davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, YEXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi va Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti bilan hamkorlikda 2023-2024-yillarda YEXHT loyihalarini O‘zbekiston Respublikasida amalga oshirish bo‘yicha tasdiqlangan “Yo‘l xaritasi” doirasida tashkil etildi.
Tadbirda asosiy e’tibor yopiq turdagi muassasalar boshqaruvida gender tenglikni ta’minlash, xalqaro tajriba va ilg‘or yondashuvlardan foydalanish orqali inson huquqlarini himoya qilish samaradorligini oshirish masalalariga qaratildi. Shuningdek, Norvegiya va O‘zbekiston o‘rtasida yopiq muassasalar boshqaruvi istiqbollarini muhokama qilish va sohadagi mavjud muammolar yuzasidan muloqotni mustahkamlash alohida diqqat markazida turdi.
Davra suhbatida Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti hamda jazoni ijro etish muassasalari xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirning ochilishida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov, YEXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi vazifasini bajaruvchi Zilke Klyover va O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti muhim topshiriqlar bo‘yicha inspektori Burxonxo‘ja Akromov so‘zga chiqdi.
Xususan, A.Saidov so‘nggi vaqtlarda mahkumlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini kengaytirish orqali ularni sodir etgan jinoyatdan chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lishi va jamiyatning munosib vakili sifatida shakllantirishga erishilayotganini ta’kidladi. Mahkumlarga saylash, pensiya ta’minoti va ijtimoiy sug‘urta olish, kasb egallash, ta’lim olish va sifatli tibbiy yordamdan foydalanish kabi huquqlar berilganiga e’tibor qaratdi.
Mahkumlarning huquq va manfaatlarini ta’minlashga oid so‘nggi islohotlar haqida so‘z borganda, zamon talablariga javob bermaydigan 4 ta koloniya, jumladan, aholi orasida salbiy nom topgan “Toshturma” va “Jasliq” koloniyalarining tugatilganini qayd etish lozim. Shu bilan birga, ozodlikdan mahrum etish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazolar qo‘llanilgan shaxslarni sog‘lom ijtimoiy hayotga yo‘naltirish maqsadida 2019-yil 1-yanvardan boshlab probatsiya faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Bugungi kunda mamlakatimizdagi jazoni ijro etish muassasalarida jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlar soni har 100 ming aholiga hisoblaganda 68 nafarni tashkil etadi. Bu ko‘rsatkich Mustaqil davlatlar hamdo‘stligiga a’zo mamlakatlar orasida eng past darajada bo‘lib, inson huquqlari va qonun ustuvorligini ta’minlash borasida amalga oshirilgan islohotlar natijasidir.
O‘z navbatida, Z.Klyover O‘zbekistonda inson huquqlari himoyasi va gender tenglikni ta’minlash yo‘nalishida amalga oshirilayotgan islohotlarga yuqori baho berdi. U mahkumlarning huquqlari va insonparvar munosabatlarni mustahkamlashga qaratilgan sa’y-harakatlarni ham mamnuniyat bilan qayd etdi. Shuningdek, u ayni yo‘nalishdagi islohotlar YEXHT tomonidan doimo qo‘llab-quvvatlanishi va sohaga ilg‘or xalqaro tajribalarni joriy etishning muhimligiga e’tibor qaratdi.
B.Akromov mahkumlarni ijtimoiy hayotga qayta moslashtirish va ularning huquqlarini himoya qilish borasidagi amaliy choralar haqida ma’lumot berib, tergov hibsxonalari va yopiq turdagi koloniyalarda advokatlar uchun alohida 69 ta xona tashkil etilganini bildirdi. Ombudsman va Biznes-ombudsman bunday muassasalarga hech qanday to‘siqsiz kirish imkoniyatiga ega bo‘lgani qayd etildi.
Tadbir davomida sohadagi xorijiy tajriba ham muhokama qilindi. Bredtveyt qamoqxonasi va tergov hibsxonasining boshlig‘i Doris Bakken ayollar qamoqxonalarini boshqarish bo‘yicha Norvegiya tajribasini taqdim etdi.
D.Bakken ayollar uchun genderga sezgir xizmatlar, tayyorgarlik dasturlari va sog‘liqni saqlash xizmatlari kabi elementlar qanday qilib ayollarni qamoqdan so‘ng ijtimoiy hayotga muvaffaqiyatli qaytarishga yordam berishini tushuntirdi. Norvegiyadagi ayollar qamoqxonasida amalga oshirilayotgan tadbirlar, o‘qitish va maslahat berish jarayonlarining ahamiyati va samaradorligi haqida atroflicha so‘z yuritdi.
Bundan tashqari davra suhbatida jazoni ijro etish koloniyasi boshlig‘i Gulrux Karimova O‘zbekistondagi ayollar qamoqxonalarini boshqarish siyosati, amaliyoti va muammolariga bag‘ishlangan taqdimot o‘tkazdi. U ayollar qamoqxonalarida yaratilgan ta’lim olish, kasb egallash va psixologik yordam olish imkoniyatlari hamda reabilitatsiya dasturlari haqida so‘zlab, mavjud muammolar va ularni bartaraf etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarga ham batafsil to‘xtaldi.
Muhokamalarda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari Dilnoza Muratova, Xalqaro jazoni ijro etish jamg‘armasi vakili, qamoqxonalarni isloh qilish va inson huquqlari bo‘yicha xalqaro maslahatchi Azamat Shambilov kabi ekspertlar qatnashdi.

Обеспечения гендерного равенства в управлении закрытыми учреждениями
31 октября в Ташкенте состоялся круглый стол на тему “Гендерно-чувствительные стратегии управления пенитенциарными учреждениями: передовой опыт и ключевые проблемы”. Мероприятие организовано совместно Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане и Департаментом исполнения наказаний МВД.
Круглый стол проведен в рамках утвержденной «Дорожной карты» по реализации Проектов ОБСЕ в Республике Узбекистан в 2023-2024 годах.
Главное внимание было сосредоточено на вопросах обеспечения гендерного равенства в управлении закрытыми учреждениями и повышения эффективности защиты прав человека с использованием международного опыта, в частности Норвегии, и передовых методов. В ходе обсуждения также акцентировались перспективы управления такими учреждениями и укрепление диалога по текущим проблемам в этой области.
В работе круглого стола приняли участие сотрудники Департамента исполнения наказаний МВД и пенитенциарных учреждений.
На открытии мероприятия выступили директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, исполняющая обязанности Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Зилке Клёвер, и ответственный сотрудник Департамента наказаний МВД Бурханходжа Акромов.
В частности, А. Саидов подчеркнул, что в последнее время за счет расширения прав и законных интересов заключенных достигается искреннее раскаяние в совершенном ими преступлении и формирование из них достойных представителей общества. Он отметил, что заключенным предоставлены такие права, как право голоса, право на пенсионное и социальное страхование, занятие, образование и доступ к качественному медицинскому обслуживанию.
Говоря о последних реформах, связанных с обеспечением прав и интересов заключенных, следует отметить, что 4 колонии, не отвечающие требованиям времени, в том числе колонии «Таштюрьма» и «Жаслык», имевшие негативную репутацию среди заключенных и населения, были закрыты. При этом, с 1 января 2019 года запущена пробационная деятельность, направленная на ориентирование осужденных на здоровую общественную жизнь.
Сегодня количество осужденных, отбывающих наказание в исправительных учреждениях нашей страны, составляет 68 человек
на 100 тысяч жителей. Этот показатель находится на самом низком уровне среди стран-участниц Содружества Независимых Государств и является результатом реформ, реализуемых в целях обеспечения прав человека и верховенства закона.
В свою очередь, З.Клёвер отметила, что “Сегодняшняя встреча предоставляет важную платформу для обмена знаниями, развития сотрудничества и изучения передового опыта в управлении пенитенциарными учреждениями. Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане стремится поддерживать инициативы, направленные на продвижение прав человека в пенитенциарной системе. Этот круглый стол является прекрасным примером того, как международное сотрудничество может способствовать значимому прогрессу. Работая вместе, обмениваясь мнениями и опираясь на разнообразный опыт различных правовых и социальных систем, мы можем определить подходы, которые продвигают достоинство и снижают рецидивизм, уважая при этом уникальные культурные, правовые и социальные условия страны пребывания”.
Б.Акромов сообщил о практических мерах по адаптации заключенных к общественной жизни и защите их прав и сообщил, что в следственных изоляторах и колониях закрытого типа создано 69 отдельных кабинетов для адвокатов.
В ходе мероприятия также обсуждался зарубежный опыт в данной сфере. Дорис Баккен, начальник тюрьмы и следственного изолятора Бредтвейт в Норвегии, представила норвежский опыт управления женскими тюрьмами.
Д. Баккен объяснила, как такие элементы, как гендерно-чувствительные услуги для женщин, программы подготовки и медицинские услуги, могут помочь женщинам успешно реинтегрироваться в общество после заключения. Она подробно рассказала о важности и эффективности мероприятий, процессов обучения и консультирования в женской тюрьме Норвегии.
Кроме того, начальник исправительной колонии Гулрух Каримова выступила с презентацией о политике и практике управления женскими тюрьмами в Узбекистане. Она рассказала о возможностях для образования, профессиональной подготовки и психологической поддержки, созданных в женской колонии, а также программах реабилитации.
В обсуждениях приняли участие такие эксперты, как Дилноза Муратова, заместитель директора Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, Азамат Шамбилов, представитель Международного пенитенциарного фонда, международный консультант по тюремной реформе и правам человека.