"Ammon News": So'nggi yillarda O'zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 10 ta maxsus rezolyutsiya qabul qilindi
AMMON, 28-oktabr. /"Dunyo" AA/. Iordaniyaning "Ammon News" elektron nashrida "Inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarni bajarish: Yangi O'zbekiston tajribasi" sarlavhali maqola e'lon qildi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Muallif bugungi kunda dunyoda sodir bo'layotgan chuqur siyosiy va iqtisodiy ziddiyatlar davrida Yangi O'zbekistonda tinch va farovon hayotni ta'minlash, inson sha'ni va qadr-qimmatini hurmat qilish davlat siyosatining ustuvor vazifalaridan biri sifatida belgilanganini yozgan.
"O'zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkiloti faoliyatida faol ishtirok etib, jahon hamjamiyati uchun umumiy muammolarni muloqot va hamkorlik, madaniy-sivilizatsiyaviy, millatlararo va dinlararo o'zaro hamkorlik orqali hal etishga intiladi, – deyilgan nashrda. – Mamlakat xalqaro tashkilotlar doirasida xalqaro normalarni yaratish jarayonida faol ishtirok etmoqda. Xususan, so'nggi yillarda O'zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 10 ta maxsus rezolyutsiya qabul qilindi".
Maqolada O'zbekistonning ilk bor tarixda BMTning Inson huquqlari bo'yicha Kengashiga a'zo bo'lganini ma'lum qilgan. Ushbu Kengash doirasida O'zbekiston tashabbusi bilan "COVID-19 pandemiyasining yoshlar huquqlariga ta'siri" (2021-yil oktabr), "Yoshlar va inson huquqlari" (2022-yil oktabr) hamda "Har bir bolaga tinchlik va bag'rikenglik ruhida sifatli ta'limni ta'minlash" (2023-yil oktabr) rezolyutsiyalari qabul qilindi.
Bundan tashqari, O'zbekiston ilk marta BMT Iqtisodiy va ijtimoiy kengashi (ECOSOC) hamda Xalqaro mehnat tashkiloti Ma'muriy kengashi a'zoligiga saylangani, shuningdek, O'zbekiston vakili ilk bor BMT Inson huquqlari qo'mitasiga a'zo bo'lgani haqidagi ma'lumotlar o'quvchilar e'tiboriga havola qilingan.
Maqola yakunida, "O'zbekiston inson huquqlari bo'yicha xalqaro standartlarni milliy qonunchilik va huquqni qo'llash amaliyotiga doimiy ravishda tadbiq etib kelmoqda. Normativ-huquqiy hujjatlarni va ularning loyihalarining gender, inson huquqlari va korrupsiyaga qarshi ekspertizasi amalga oshirilmoqda. Inson huquqlari sohasida O'zbekistonning xalqaro majburiyatlariga rioya etilishi bo'yicha Parlament komissiyasi faoliyat yuritmoqda", deb yozgan "Ammon News".

Реформы Узбекистана в области прав человека в фокусе СМИ Иордании
АММАН, 30 октября. /ИА «Дунё»/. На сайте одного из ведущих изданий Иордании «Ammon News» опубликована статья под заголовком «Выполнение международных обязательств в области прав человека: опыт Нового Узбекистана», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Согласно статье, в условиях глобальных политических и экономических конфликтов обеспечение мира и достоинства человека в Новом Узбекистане становится приоритетом государственной политики.
Отмечается, что страна активно участвует в деятельности ООН, содействуя разрешению международных проблем через диалоги и сотрудничество. Подчёркивается, что в последние годы Узбекистан инициировал 10 специальных резолюций Генеральной Ассамблеи ООН и стал членом Совета ООН по правам человека.
Как сообщается в статье, страна стала членом Экономического и Социального Совета (ЭКОСОС) и Административного совета Международной организации труда (МОТ), а наш представитель впервые стал членом Комитета по правам человека ООН. Отмечается, что наша страна проводит международные мероприятия по вопросам продовольственной безопасности, развития туризма, борьбы с бедностью и изменением климата, защиты прав человека.
«В 2025 году в Самарканде пройдет 43-я Генеральная конференция ЮНЕСКО», - пишет издание.
Отмечается, что конституционные реформы закрепляют Узбекистан как государство с новыми механизмами защиты прав человека, где запрещена смертная казнь, и впервые закреплено право на благоприятную окружающую среду, а также приняты программы по охране окружающей среды.
Подчёркивается, что в стране усилены гарантии права на жилище, введен закон о бесплатной юридической помощи, предоставляется право обращения в международные органы по защите прав и свобод человека, обеспечивается защита прав женщин, детей и лиц с инвалидностью; принимаются конкретные шаги по обеспечению гендерного равенства, свободы слова, религии и борьбы с пытками.
«Эти изменения подчеркивают стремление Узбекистана к демократическому развитию и защите прав человека», - резюмирует «Ammon News».