Parijda yurtimizdagi saylovlarga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi
Parlament va xalq deputatlari mahalliy Kengashlariga bo‘lib o‘tadigan saylovlarga nafaqat yurtimizda, balki xorijdagi elchixona va vakolatxonalarimizda ham qizg‘in hozirlik ko‘rilmoqda. Xorijliklarga O‘zbekistonda yangi tizim asosida o‘tkaziladigan saylov xususida ma’lumotlar berilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov boshchiligidagi delegatsiya a’zolarining Fransiya poytaxti Parij shahriga tashrifi doirasida mamlakatimiz elchixonasi bilan hamkorlikda saylovlarga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi. Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Parlament axborot markazi xabar berdi.
Fransiyaning parlament, ekspert, akademik, jamoat doiralari, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etgan davra suhbatida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning mazmun-mohiyati yuzasidan ma’lumot berilib, mamlakatimizda inson huquq va erkinliklarini ta’minlash borasida erishilayotgan yutuqlarga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, O‘zbekistonda bo‘lajak parlament saylovlari ilk bor yangi tahrirdagi Konstitutsiya va saylov qonunchiligiga kiritilgan oxirgi o‘zgartirishlarga muvofiq o‘tkazilishi qayd etildi. Tadbir ishtirokchilariga saylovoldi tashviqot doirasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli tayyorgarlik ishlari haqida ham batafsil axborot berildi.
O‘z navbatida, Fransiya tomoni vakillari mamlakatimizning zamonaviy taraqqiyoti, ko‘p qirrali O‘zbekiston – Fransiya hamkorligining turli jihatlariga to‘xtalib, yurtimizda bo‘lajak muhim siyosiy voqea yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdi.
Xususan, Fransiya Milliy Assambleyasining sobiq a’zosi Karol Byuro-Bonar saylovlarda xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etish taklifini  olganini, avval ham O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida, shuningdek, parlament saylovlarida kuzatuvchi sifatida qatnashganini ta’kidladi. Shuningdek, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan, ortga qaytmaydigan o‘zgarishlar, demokratik islohotlardan hayratga tushishini ma’lum qildi. Qonunchilik palatasiga saylovlar aralash tizim asosida o‘tkazilishi O‘zbekistonda siyosiy partiyalar o‘rtasidagi raqobatni yanada kuchaytirishini qayd etdi.

В Париже состоялся круглый стол, посвященный предстоящим выборам в нашей стране
Не только в нашей стране, но и в посольствах и представительствах за рубежом ведется активная подготовка к выборам в парламент и местные Кенгаши народных депутатов. Иностранцам предоставляется информация о выборах, которые пройдут в Узбекистане по новой системе.
В рамках визита членов делегации во главе с первым заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Акмалем Саидовым в город Париж совместно с посольством нашей страны был организован круглый стол, посвященный выборам. Об этом сообщает информационная служба Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В ходе круглого стола, в котором приняли участие представители Парламента Франции, эксперты, академики, представители общественных кругов, средств массовой информации, была представлена информация о сути и содержании реализуемых в Узбекистане масштабных реформ, а также об успехах, достигаемых по обеспечению прав и свобод человека в нашей стране.
Также было отмечено, что предстоящие парламентские выборы в Узбекистане впервые пройдут в соответствии с последними поправками в новую Конституцию и избирательное законодательство. Участникам мероприятия также была предоставлена подробная информация о масштабной подготовительной работе, проводимой в рамках избирательной кампании.
В свою очередь, представители французской стороны затронули различные аспекты современного развития нашей страны, многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Францией, высказали свое мнение о предстоящем важном политическом событии.
В частности, бывший депутат Национальной ассамблеи Франции Кароль Бюро-Боннар отметил, что получил приглашение участвовать в выборах в качестве международного наблюдателя, а ранее участвовал в выборах Президента Республики Узбекистан и парламентских выборах. Он также подчеркнул, что приятно удивлен необратимыми изменениями и демократическими реформами, проводимыми в Узбекистане. По его словам, выборы в Законодательную палату пройдут по смешанной системе, что повысит конкуренцию между политическими партиями в Узбекистане.