Ombudsman Sabina Aliyev O‘zbekiston delegatsiyasi bilana yig‘ilish o‘tkazdi
Ozarbayjon Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha vakil (Ombudsman) Sabina Aliyeva Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari Mirzatillo Tillaboyev, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti direktori Murodjon Turg‘unov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Ombudsman Ozarbayjon va O‘zbekiston o‘rtasida yaqin do‘stlik va qardoshlik munosabatlari, turli sohalarda, jumladan, inson huquq va erkinliklarini himoya qilish sohasida samarali hamkorlik o‘rnatilganini ta’kidlab, O‘zbekiston ozod etilgan Fuzuli viloyatida maktab qurganini minnatdorlik bilan esladi.
Ombudsman mehmonlarga inson huquq va erkinliklarini himoya qilish sohasidagi faoliyati haqida batafsil ma’lumot berar ekan, xalqaro tuzilmalar bilan hamkorlik qilish muhimligini ta’kidladi, xalqaro tashkilotlar, shuningdek, xorijiy davlatlar ombudsmanlari va milliy inson huquqlari institutlari bilan aloqalar mavjudligini ta’kidladi.
Vakil “Ozarbayjon Respublikasining Inson huquqlari bo‘yicha vakil (Ombudsman) to‘g‘risida”gi Konstitutsiyaviy qonunga kiritilgan o‘zgartishlar haqida gapirib, nogironlar va bolalar huquqlarini himoya qilish, shuningdek, huquqbuzarliklarning oldini olish sohasidagi vakolatlar kengaytirilishini ma’lum qildi.
Ombudsman, shuningdek, Milliy profilaktika mexanizmi faoliyatiga to‘xtalib, qamoqda saqlash joylariga tashriflar amalga oshirilgani, ularni saqlash sharoitlari va ularga nisbatan muomala sharoitlari o‘rganilganini ta’kidladi.
Joriy yilda Ozarbayjonda BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha doiraviy konvensiyasi (SOR-29) ishtirokchilari konferensiyasining 29-sessiyasi bo‘lib o‘tishini ta’kidlagan Sabina Aliyeva mazkur tadbirni tashkil etish bo‘yicha tayyorgarlik ishlari yuqori saviyada olib borilayotganini ta’kidladi.
Ombudsman va milliy inson huquqlari institutlari ham Boku forumida qatnashadi.
Uchrashuvda tomonlarni qiziqtirgan boshqa qator masalalar va hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari yuzasidan ham fikr almashildi.

Омбудсмен Сабина Алиева провела встречу с делегацией Узбекистана
Уполномоченный по правам человека (Омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева провела встречу с первым заместителем директора Национального центра по правам человека Республики Узбекистан Мирзатилло Тиллабаевым и директором Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан Муроджоном Тургуновым.
В ходе встречи Омбудсмен отметила, что Азербайджан и Узбекистан имеют тесные дружеские и братские отношения, плодотворное сотрудничество в различных сферах, в том числе - в области защиты прав и свобод человека, и с благодарностью напомнила, что Узбекистан построил школу в освобожденном Физулинском районе.
Подробно проинформировав гостей о своей деятельности в области защиты прав и свобод человека, омбудсмен отметила важность сотрудничества с международными структурами, отметила наличие связей с международными организациями, а также с омбудсменами зарубежных стран и национальными институтами прав человека.
Уполномоченный рассказал о внесенных изменениях в Конституционный закон  «Об уполномоченном по правам человека (омбудсмене) Азербайджанской Республики» и сообщил о расширении мандата в области защиты прав инвалидов и детей, предотвращения дискриминации в других сферах.
Омбудсмен также рассказала о деятельности Национального превентивного механизма, отметив, что были проведены выезды в места заключения, изучены условия их содержания и обращения с ними.
Отметив, что в текущем году Азербайджан примет 29-ю сессию Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP-29), Сабина Алиева отметила, что подготовительные работы по организации мероприятия проводятся на высоком уровне.
Омбудсмен и национальные институты прав человека также проведут Бакинский форум.
На встрече также состоялся обмен мнениями по ряду других вопросов, представляющих взаимный интерес и перспективам дальнейшего сотрудничества.