Pokiston OAV: Samarqandda iqlim o'zgarishlarining inson huquqlariga ko'rsatadigan salbiy ta'siri muhokama qilinadi
ISLOMOBOD, 13-iyun. /"Dunyo" AA/. Pokiston ommaviy axborot vositalari 13-14-iyun kunlari bo'lib o'tadigan Inson huquqlari bo'yicha IV Samarqand forumini keng yoritmoqda, deb xabar bermoqda "Dunyo"AA muxbiri.
Jumladan, ushbu mamlakatning "Diplomatic News Agency – DNA" axborot agentligi, "The Diplomatic Insight" jurnali, "Islamabad Post", "Daily Spokesman" va "Daily Ittehad" gazetalari, "The Gulf Observer", "Election Times", "Europe Today", "NewzTodays" va "WorldNews" singari yetakchi ommaviy axborot vositalari ushbu mavzudagi materiallarni e'lon qildi.
Ularda qayd etilishicha, forumda asosiy e'tibor iqlim o'zgarishlarining inson huquqlariga ko'rsatadigan salbiy ta'sirini yumshatishga oid aniq tavsiya va yechimlar tayyorlashga qaratiladi.
"Bu boradagi munozaralar Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va o'zgarayotgan iqlim sharoitida har bir insonning huquqlarini himoya qilish uchun ko'maklashadigan samarador strategiya va yondashuvlarni ishlab chiqish uchun turli soha mutaxassislariga qulay maydon bo'lib xizmat qilishi kutilmoqda", – deb yozilgan materiallarda.
Forumning milliy tashkilotchilari – Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Milliy markazi va O'zbekiston Adliya vazirligi hamda "Taraqqiyot strategiyasi" markazidir. Shuningdek, xalqaro hamkorlar BMTning O'zbekistondagi jamoasi hisoblanadi.
"Xususan, xalqaro sheriklar safida, BMTning O'zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchisi ofisi, BMT Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy bo'limi, BMT Taraqqiyot dasturining O'zbekistondagi vakolatxonasi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O'zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi ofisi, shuningdek, Fridrix Ebert va Konrad Adenauer nomidagi fondlarning mamlakatimizdagi vakolatxonalari bor", – deya ta'kidlagan Pokiston OAV.

СМИ Пакистана: В Самарканде проходит IV Международный форум по правам человека
ИСЛАМАБАД, 13 июня. /ИА "Дунё"/. Пакистанские СМИ широко осветили проводимый сегодня в Самарканде IV Международный форум по правам человека, сообщает корреспондент ИА "Дунё".
В частности, информационное агентство “Diplomatic News Agency – DNA”, журнал “The Diplomatic Insight”, газеты “Islamabad Post”“Daily Spokesman” и “Daily Ittehad”, информационные платформы “The Gulf Observer”“Election Times”, “Europe Today”“NewzTodays” и “WorldNews” разместили на своих ресурсах информацию о целях и значении мероприятия.
Они сообщили, что основная цель Самаркандского форума в этом году – обсуждение вопросов, связанных с влиянием изменения климата на права человека, в широком масштабе и на основе анализа информации.
"Помимо получения необходимых знаний в этой области, участники международной конференции получат возможность обменяться опытом и ознакомиться с лучшими практиками международного сообщества", - написали пакистанские СМИ.
Сообщается, что форум сосредоточится на разработке конкретных рекомендаций и решений по смягчению негативного воздействия изменения климата на права человека. Ожидается, что дискуссия послужит платформой для экспертов из различных областей для разработки эффективных стратегий и подходов, которые помогут достичь Целей устойчивого развития и защитить права всех людей в условиях меняющегося климата.
«Национальными организаторами форума являются Национальный правозащитный центр Республики Узбекистан и Министерство юстиции Республики Узбекистан, а также центр «Стратегия развития», - передают СМИ Пакистана.
Сообщается, что в форуме принимают участие 200 экспертов. Приглашены национальные и зарубежные эксперты, специалисты по климату, должностные лица государственных организаций, занимающихся вопросами изменения климата, институты гражданского общества, средства массовой информации, научно-исследовательские центры, компании, деловые круги и представители международных организаций.