Inson huquq va erkinliklarini taʼminlashda davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari hamkorligi muhim ahamiyatga ega
Joriy yilning 5-iyun kuni Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) hamda BMTning Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakolatxonasi bilan hamkorlikda “Inson huquqlari va erkinliklarining taʼminlanishida davlat organlari hamda fuqarolik jamiyati institutlarining o‘zaro hamkorligi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili, Oliy sud, Bosh prokuratura, Ichki ishlar, Adliya, Sog‘liqni saqlash vazirliklari, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, Yoshlar parlamenti vakillari, yurtimizda faoliyat yuritayotgan nodavlat notijorat tashkilotlar hamda fuqarolik jamiyati institutlari vakillari hamda OAV xodimlari ishtirok etdi.
Davra suhbati davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan umumiy muloqot platformasini yana-da takomillashtirish maqsadida tashkil etildi.
Tadbir davomida inson huquqlarini himoya qilish sohasida davlat organlari hamda fuqarolik jamiyati institutlari tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar bilan bir qatorda yuzaga kelayotgan muammolar va ularni hal etish bo‘yicha taklif va fikr-mulohazalar bildirildi.
Shuningdek, Oliy Majlis Senati va Ombudsmanning davlat boshqaruvi organlari va fuqarolik jamiyati vakillari o‘rtasida ochiq muloqot yo‘lga qo‘yish tashabbusi aholini tashvishga solayotgan masalalarni vakolatli organlar vakillari tomonidan fuqarolik jamiyati institutlari bilan birgalikda bevosita muhokama qilish imkoniyatini yaratayotganligi alohida aytib o‘tildi.
Bu kabi muloqotlar inson huquq va erkinliklarini taʼminlash yuzasidan mavjud kamchiliklarni davlat organlarining vakolatli vakillariga yetkazish va bu orqali tegishli sohalarning isloh qilinishiga xizmat qiladi.
Davra suhbati doirasida bir qator NNTning ota-onalik huquqidan mahrum qilish, uy-joyga kiritib qo‘yish, tuhmat bilan bog‘liq ishlarni sudlarda ko‘rish amaliyoti yuzasidan tahliliy maʼruzalari taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Bugungi kundagi sud jarayonlarida fuqarolar sifatli yuridik yordamga muhtoj ekanliklari hamda huquqiy bilimlarini oshirish zarurligi kabi xulosalar bildirildi.
Konstruktiv muloqot davomida inson huquqlarini taʼminlash va qiynoqlarning oldini olish borasida Ombudsman bilan fuqarolik jamiyati institutlari o‘rtasida samarali hamkorlik o‘rnatilgani va bu o‘zining ijobiy natijasini berayotganiga ham eʼtibor qaratildi.
Davra suhbati yakunida ishtirokchilar tomonidan insonning huquqlarini har tomonlama himoya qilishda davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligini yana-da taʼminlash orqali ularning fuqarolik jamiyati institutlari bilan o‘zaro hamkorligi samaradorligini oshirish, jamoatchilik nazoratini yana-da kuchaytirish yuzasidan taklif va tavsiyalar bildirildi.

Сотрудничество государственных органов и институтов гражданского общества имеет важное значение для обеспечения прав и свобод человека
5 июня текущего года Комитетом Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции совместно с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) и постоянным представительством Программы развития ООН в Узбекистане проведен «круглый стол» на тему «Взаимодействие государственных органов и институтов гражданского общества в обеспечении прав и свобод человека».
В мероприятии приняли участие постоянный представитель Программы развития ООН в Узбекистане, представители Верховного суда, Генеральной прокуратуры, министерств внутренних дел, юстиции, здравоохранения, Национального центра по правам человека, Комитета семьи и женщин, Молодежного парламента, ННО и институтов гражданского общества, а также работники СМИ.
«Круглый стол» организован с целью дальнейшего совершенствования общей платформы диалога между государственными органами и институтами гражданского общества.
В ходе мероприятия высказаны предложения и замечания по проблемам и их решению, а также по работе, проводимой государственными органами и институтами гражданского общества в области защиты прав человека.
Также особо отмечалось, что инициатива Сената Олий Мажлиса и Омбудсмана по налаживанию открытого диалога между органами государственного управления и представителями гражданского общества создает возможность обсуждения вопросов, волнующих население, представителями уполномоченных органов совместно с институтами гражданского общества.
Подобный диалог призван донести до уполномоченных представителей государственных органов имеющиеся недостатки в обеспечении прав и свобод человека и тем самым способствовать реформированию соответствующих сфер.
В рамках «круглого стола» состоялась презентация аналитических докладов ряда ННО касательно практики рассмотрения в судах дел, связанных с лишением родительских прав, вселением в жилье, клеветой. Сделаны выводы о том, что в сегодняшних судебных процессах граждане нуждаются в качественной юридической помощи, а также в повышении своих правовых знаний.
В ходе конструктивного диалога также отмечалось, что между Омбудсманом и институтами гражданского общества налажено эффективное сотрудничество в вопросах обеспечения прав человека и предупреждения пыток, что дает положительный результат.
По завершении «круглого стола» участниками высказаны предложения и рекомендации по повышению эффективности взаимодействия органов государственной власти и управления с институтами гражданского общества путем дальнейшего обеспечения открытости деятельности органов государственной власти в сфере всесторонней защиты прав человека, усиления общественного контроля.