Millatlararo totuvlik va bag‘rikenglikni mustahkamlash yo‘lida
4-iyun kuni Toshkent shahrida “Milliy ozchilik vakillarining ijtimoiy va iqtisodiy hayotda samarali ishtiroki yuzasidan Milliy ozchiliklar bo‘yicha oliy komissar tavsiyalari: amaliy jihatlar va ilg‘or tajriba” mavzusida ekspertlarning davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning ochilishida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YEXHT) Milliy ozchiliklar ishlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining direktori Elchi M.Shigel, YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi elchi A.Karttunen so‘zga chiqdi.
– Mamlakatimizda tinchlik-osoyishtalikni saqlash, millatlararo totuvlik va bag‘rikenglikni mustahkamlash, umuminsoniy qadriyatlarni asrab-avaylash, bu ezgu g‘oyalarni navqiron avlod ongu tafakkuriga singdirish kabi masalalar bugungi kunda barchamiz uchun ustuvor vazifa, – dedi A.Saidov.
O‘z navbatida, YEXHT Milliy ozchiliklar ishlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining direktori Elchi M.Shigel, jumladan: “bizning iqtisodiy inklyuzivlik sari yo‘limiz har bir jamiyatning o‘ziga xos sharoitlariga moslashtirilishi kerak. Bu borada shoshilinch qarorlar chiqarish va "bir o‘lcham hammaga mos keladi" qabilida yondashish mumkin emas. Binobarin, tegishli tavsiyalar YEXHTga a’zo barcha davlatlar o‘rtasida o‘zaro hamkorlik va hamjihatlikni kuchaytirishga, bunda davlatlarning o‘zlari tomonidan ishlab chiqilgan ilg‘or amaliyotlar zamiridagi muhim g‘oyalarni targ‘ib etishga xizmat qiladi”, deb qayd etdi.
Davra suhbatida YEXHTning Milliy ozchiliklar ishlari bo‘yicha Oliy komissarining milliy ozchiliklarning ijtimoiy va iqtisodiy hayotda samarali ishtiroki bo‘yicha tavsiyalari muhokama qilindi. Bu tavsiyalar ta’lim, bandlik, uy-joy, sog‘liqni saqlash, raqamli inklyuzivlik, mintaqaviy rivojlanish va atrof-muhit kabi bir qancha muhim sohalarga bag‘ishlangan. Ushbu sohalarning har biri bo‘yicha milliy ozchiliklarga mansub ayollar, shuningdek, turli yosh guruhlaridagi shaxslar, jumladan, yoshlar bilan bog‘liq masalalarga alohida e’tibor qaratilgan.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan hamkorlikda tashkil etilgan ekspertlar davra suhbatida mazkur hujjatning amaliy ahamiyati tahlil etildi. Shuningdek, milliy ozchiliklar vakillarining ijtimoiy-iqtisodiy integratsiyasi sohasida YEXHT mintaqasidagi ilg‘or tajriba taqdimoti o‘tkazildi.

Для укрепления межнационального согласия и толерантности
4 июнь 2024 г. в г. Ташкенте состоялся экспертный «круглый стол» на тему: «Рекомендации ВКНМ по эффективному участию национальных меньшинств в социальной и экономической жизни: Практические последствия и передовой опыт».
На открытии мероприятия выступили Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека А. Саидов, директор Управления Верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств Посол М. Щигель, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Посол А. Карттунен.
«Такие вопросы, как сохранение мира в нашей стране, укрепление межнационального согласия и толерантности, сохранение общечеловеческих ценностей и привитие этих благородных идей молодому поколению, в настоящее время считаются приоритетными для всех нас», - отметил в своей вступительной речи А. Саидов.
По словам директора Управления Верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств Посла М. Щигель «... наш путь к экономической инклюзии должен быть адаптирован к уникальным условиям каждого общества. Не существует быстрых решений, и нет подхода «один размер подходит всем». Следовательно, эти рекомендации выступают за усиление взаимодействия и сотрудничества между всеми государствами-участниками ОБСЕ, черпая идеи из успешных практик, наработанных самими государствами».
В ходе «круглого стола» состоялось обсуждение Рекомендаций ВКНМ по эффективному участию национальных меньшинств в социальной и экономической жизни. Они посвящены нескольким ключевым областям, включая образование, занятость, жилье, здравоохранение, цифровую интеграцию, региональное развитие и окружающую среду. В каждой из этих областей особое внимание уделяется вопросам, связанным с женщинами из числа меньшинств, а также с различными возрастными группами, включая молодежь.
Модераторами круглого стола выступили Председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами Рустамбек Курбонов и Председатель Общенационального движения "Юксалиш" Бабур Бекмуродов.
Экспертный «круглый стол», организованный в сотрудничестве с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, призван представить практические последствия документа и передовой опыт региона ОБСЕ в области социально-экономической интеграции национальных меньшинств.
В мероприятии приняли участие государственные органы, и эксперты, представители государств-участников ОБСЕ, а также представители гражданского общества, общин меньшинств и научных кругов.