Osiyo xotin-qizlari forumi ishtirokchilariga
Sizlarni qadimiy va navqiron Samarqand shahrida qizgʻin qutlash hamda oʻzimning yuksak hurmat-ehtiromim va ezgu tilaklarimni yoʻllashdan gʻoyat baxtiyorman.
Ushbu tashabbusimizni faol qoʻllab-quvvatlagan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Kotibi janob Antoniu Guterrishga, anjumanni birgalikda tashkil etib, unda bevosita ishtirok etayotgan BMT Bosh kotibi oʻrinbosari, “BMT-ayollar” tuzilmasi ijrochi direktori Sima Sami Baxus xonim, BMTning Jenevadagi boʻlinmasi rahbari Tatyana Valovaya va Parlamentlararo ittifoq Bosh kotibi Martin Chungong janoblariga oʻzimning chuqur minnatdorchiligimni izhor etaman.
Bugungi Forumda xalqaro tashkilotlar va Osiyo mamlakatlari parlamentlari rahbarlari, senator va deputatlar, hukumatlar aʼzolari, shuningdek, fuqarolik jamiyati institutlari, koʻplab ishbilarmon va olima ayollar qatnashayotganini katta mamnuniyat bilan taʼkidlashni istardim.
Sizlarning saʼy-harakatingiz bilan yurtimizda ilk bor oʻtkazilayotgan xalqaro anjuman xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalardagi faolligini yanada oshirish, oʻzaro tajriba almashish va doʻstona hamkorlik aloqalarini mustahkamlashga munosib hissa qoʻshadi, deb ishonaman.
Hurmatli tadbir ishtirokchilari!
Bugungi kunda dunyoda jadal rivojlanib borayotgan Osiyo qitʼasining barcha mamlakatlari va xalqlari asrlar davomida yagona keng makonda uygʻun va hamjihatlikda rivojlanib, turli sohalarda yaqin hamkorlik aloqalarini olib borganlar.
Buyuk Ipak Yoʻlining savdo chorrahasida joylashgan Markaziy Osiyo mintaqasi ming yillar mobaynida turli madaniyatlar va sivilizatsiyalar taraqqiyoti uchun qudratli kuch bagʻishlagan, yuksak umumbashariy qadriyatlarning ulkan maʼnaviy beshigi boʻlgan.
Soʻnggi yillarda Yangi Oʻzbekiston Osiyo qitʼasining ham barcha mamlakatlari bilan uzoq muddatli, keng qamrovli va oʻzaro manfaatli aloqalarni izchil chuqurlashtirib borishga ustuvor ahamiyat qaratayotgani bejiz emas, albatta.
Sayyoramiz aholisining yarmidan koʻpi istiqomat qilayotgan Osiyo mamlakatlari Barqaror rivojlanish maqsadlariga toʻliq erishish, gender tenglikni taʼminlash, xotin-qizlarning haq-huquqlarini himoya qilish, ularning davlat va jamiyat boshqaruvidagi roli va taʼsirini keskin oshirish borasida salmoqli yutuqlarni qoʻlga kiritmoqda.
Bizning mamlakatimizda ham ayollar jamiyatimizning ajralmas boʻgʻini boʻlib, ularning huquq va manfaatlarini toʻliq taʼminlash, onalik va bolalikni muhofaza qilish masalalari yangi qabul qilingan Konstitutsiyamiz, “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi va Oʻzbekiston Respublikasida gender tenglikka erishish strategiyasi kabi konseptual hujjatlarda oʻzining toʻliq ifodasini topgan.
Soʻnggi yetti yilda Oʻzbekistonda xotin-qizlarning davlat boshqaruvidagi ulushi 27 foizdan 35 foizga koʻtarildi. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlarining 32 foizi, Senat aʼzolarining 25 foizi ayollardan iborat. Bugun har bir mahallamizda ham ularning oʻz vakillari bor.
Ishbilarmon ayollar safi ikki barobar kengayib, oʻz biznesini yoʻlga qoʻygan ayollar soni 205 mingdan oshdi. Yuz minglab ayollar kasb-hunar va tadbirkorlikka oʻqitildi. Salkam yarim million nafar singillarimiz ish bilan taʼminlandi. Hozirgi kunda oliygohlarda taʼlim olayotgan talabalarning yarmidan ziyodini qizlar tashkil etmoqda.
Bu borada olib borayotgan tizimli chora-tadbirlarimiz xalqaro hamjamiyat tomonidan ham munosib eʼtirof etilmoqda. Xususan, Jahon banki indeksida Oʻzbekiston gender tenglik sohasida dunyodagi eng tez rivojlanayotgan 5 ta mamlakat qatorida qayd etilgani, ochiq gender maʼlumotlar indeksida eng yaxshi 20 ta davlat qatoridan joy olgani bizga alohida mamnuniyat bagʻishlaydi.
Qadrli doʻstlar!
Biz Yangi Oʻzbekistonda xotin-qizlarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, rahbarlik qobiliyatini va tadbirkorlik salohiyatini toʻliq roʻyobga chiqirish, ularga zamonaviy bilim berish, kasb-hunarga oʻrgatish va bandligini taʼminlash, ehtiyojmand va koʻmakka muhtoj ayollarning muammolarini tizimli hal qilish boʻyicha boshlagan katta ishlarimizni bundan keyin ham izchil davom ettiramiz.
Zero, bugungi tarixiy oʻzgarishlarning faol ishtirokchisi boʻlayotgan muhtarama ayollarimiz – ortga qaytmas tus olgan demokratik islohotlarimiz va jadal taraqqiyotimizni amalga oshirishda bunyodkor kuch, biz qurayotgan adolatli va tinchliksevar, koʻp millatli va farovon mamlakatning mustahkam asosidir.
Oʻylaymanki, sizlar ushbu Forumni har ikki yilda oʻtkaziladigan anʼanaviy muloqot maydoniga aylantirish boʻyicha taklifimizni har tomonlama qoʻllab-quvvatlaysiz.
Bugungi anjuman natijasida qabul qilinadigan Samarqand deklaratsiyasi asosida kelgusida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining “Osiyo xotin-qizlarining ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy-huquqiy va madaniy-gumanitar faolligini oshirish toʻgʻrisida”gi rezolyutsiyasining qabul qilinishi barchamizning bu boradagi ezgu intilishlarimizning yorqin amaliy ifodasi boʻladi.
Fursatdan foydalanib, barchangizga yana bir bor sihat-salomatlik, baxt va omad, Forum ishiga ulkan muvaffaqiyat tilab qolaman.

Участникам Азиатского форума женщин
Прежде всего, я тепло поздравляю вас, дорогие гости из ближнего и дальнего зарубежья, с открытием Азиатского форума женщин.
Для меня большое удовольствие приветствовать вас в древнем и великолепном городе Самарканде и выразить вам свое глубочайшее уважение и наилучшие пожелания.
Я выражаю глубокую признательность Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций г-ну Антониу Гутерришу, который активно поддержал эту инициативу, г-же Симе Сами Бахус, заместителю Генерального секретаря ООН и директору-исполнителю структуры "ООН-женщины", которая является координатором конференции и непосредственным участником, г-же Татьяне Валовой, генеральному директору отделения ООН в Женеве и г-ну Мартину Чунгонг, генеральному секретарю Межпарламентского союза.
С удовлетворением хочу отметить, что в сегодняшнем Форуме принимают участие главы международных организаций и парламентов азиатских стран, сенаторы и депутаты, члены правительств и институтов гражданского общества, многие женщины-предприниматели и ученые.
Я считаю, что благодаря вашим усилиям первая международная конференция, проведенная в нашей стране, внесет существенный вклад в повышение активности женщин в социально-политической, экономической, культурной и гуманитарной сферах, в обмене опытом и укреплении дружественных отношений сотрудничества.
Сегодня все страны и народы Азиатского континента – быстро развивающейся части мира – на протяжении столетий были объединены в едином обширном пространстве и поддерживали тесное сотрудничество в различных областях.
Регион Центральной Азии, расположенный на перекрестке Великого шелкового пути, на протяжении тысячелетий был мощной силой развития различных культур и цивилизаций и огромной духовной колыбелью высоких общечеловеческих ценностей.
Не случайно, что в последние годы постоянное укрепление долгосрочных, всеобъемлющих и взаимовыгодных отношений со всеми странами Азиатского континента является приоритетом для Нового Узбекистана.
Азиатские страны, в которых проживает более половины населения мира, добиваются значительного прогресса в деле полного достижения Целей устойчивого развития, обеспечении гендерного равенства, защите прав женщин и резком повышении их роли и влияния в государственном и общинном управлении.
В нашей стране женщины являются неотъемлемой частью общества, и вопросы полного обеспечения их прав и интересов, охраны материнства и детства нашли всестороннее отражение в таких концептуальных документах, как обновленная Конституция, Стратегия "Узбекистан–2030" и Стратегия достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан до 2030 года.
За последние семь лет доля женщин в органах государственного управления Узбекистана увеличилась с 27% до 35%. 32 процента депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и 25 процентов членов Сената – женщины. Теперь они имеют своих представителей в каждом округе.
Число женщин-предпринимателей удвоилось, и более 205 тысяч женщин открыли собственное дело. Сотни тысяч женщин получили профессиональную и предпринимательскую подготовку. Около полумиллиона наших сестер получили работу. Сегодня более половины студентов университетов составляют девушки.
Международное сообщество должным образом признало наши последовательные усилия в этом направлении. Мы с особым удовлетворением отмечаем, что согласно разработанному Всемирным банком индексу гендерного равенства Узбекистан входит в пятерку наиболее быстро развивающихся стран мира, а по индексу открытых гендерных данных – в первую двадцатку стран.
Мы продолжим начатую в Новом Узбекистане большую работу по расширению экономических возможностей женщин, полной реализации их лидерского и предпринимательского потенциала, обеспечению их современным образованием, профессиональной подготовкой и трудоустройством, систематическому решению проблем уязвимых и нуждающихся женщин.
Действительно, наши уважаемые женщины – активные участники сегодняшних исторических перемен – являются конструктивной силой в осуществлении наших необратимых демократических реформ и быстрого развития, а также прочной основой для справедливого и миролюбивого, многонационального и процветающего государства, который мы строим.
Я надеюсь, что вы полностью поддержите наше предложение о том, чтобы превратить этот Форум в традиционный двухлетний Форум.
На основе Самаркандской декларации, подписанной по итогам конференции, принятие резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций "О расширении социально-экономической, политико-правовой и культурно-гуманитарной деятельности женщин Азии" будет ярким практическим выражением наших благородных устремлений в этом отношении.
Пользуясь возможностью, я хотел бы еще раз пожелать всем вам крепкого здоровья, счастья и больших успехов в работе Форума.