O'zbekiston Ar-Riyodda o'tayotgan inson huquqlari bo'yicha xalqaro simpoziumda ishtirok etmoqda
AR-RIYOD, 25-aprel. /"Dunyo" AA/. Inson huquqlari bo'yicha Milliy markaz direktori Akmal Saidov boshchiligidagi O'zbekiston delegatsiyasi "Odam savdosi bilan bog'liq jinoyatlarga qarshi kurashishda hamkorlikni mustahkamlash" mavzusidagi xalqaro simpoziumda ishtirok etmoqda, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tadbir Saudiya Arabistoni Inson huquqlari bo'yicha komissiyasi (IHK) tomonidan tashkil etildi.
Simpoziumning maqsadi odam savdosi bilan bog'liq jinoyatlarga qarshi kurashish bo'yicha milliy va xalqaro qonunchilik hamda institutsional asoslarni namoyish etishdan iborat. Tadbir, shuningdek, bunday jinoyatlarga qarshi kurashda standart asos bo'lib xizmat qiluvchi mintaqaviy va xalqaro shartnoma hamda konvensiyalarni o'rganishga qaratilgan.
Bundan tashqari, simpozium ushbu turdagi jinoyatlarning keng tarqalgan shakllari, ularning zamonaviy rivojlanishi, himoya qilish va oldini olishning maqbul vositalari, shuningdek, ularga qarshi kurashish bo'yicha ilg'or xalqaro tajriba va tajribalardan foydalanish haqida xabardorlikni oshirishga qaratilgan. Tadbirda odam savdosiga qarshi kurashishning global muammolari va ularni bartaraf etish strategiyasi, shuningdek, ushbu jinoyatlarga qarshi kurashishga qaratilgan xalqaro hamkorlikka alohida e'tibor qaratildi.
Simpoziumda xalqaro tashkilotlar, jumladan, YUNISEF va uning Ko'rfaz mamlakatlaridagi vakolatxonalari, Saudiya Arabistonidagi BMT doimiy koordinatori idorasi, BMTning Narkotiklar va jinoyatchilik bo'yicha tashkiloti, Xalqaro migratsiya tashkiloti, odam savdosiga qarshi kurash bo'yicha "Ibtisam" uyushmasi, shuningdek, mezbon mamlakatning davlat idoralari vakillari ishtirok etmoqda.
Anjumanda O'zbekiston delegatsiyasi rahbari Akmal Saidov mamlakatimizda inson huquqlarini ta'minlash va odam savdosi bilan bog'liq jinoyatlarga qarshi kurashish tajribasi mavzusida ma'ruza qildi.
U O'zbekistonning inson huquqlari bo'yicha milliy institutlarining inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi so'nggi yutuqlari, Inson huquqlari bo'yicha Milliy markazning BMT inson huquqlari tuzilmalari va Islom hamkorlik tashkiloti inson huquqlari bo'yicha mustaqil doimiy komissiyasi (IHT IHMDK) bilan yaqin hamkorligi haqida ma'lumot berdi.
Xususan, so'nggi yillarda O'zbekistonda milliy qonunchilik bazasi mustahkamlangani, jumladan, odam savdosi bilan shug'ullanuvchilarga nisbatan qattiqroq jazo choralari joriy etilgani, jabrlanuvchilarning himoyasi kuchaytirilgani ta'kidlandi.
Milliy qonunlar xalqaro standartlarga muvofiq qayta ko'rib chiqilib, odam savdosi bo'yicha ishlar aniq belgilandi va ularga tegishli jazo tayinlandi.
Odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish, fuqarolarning mehnat huquqlarini ta'minlash, mavjud muammolarni bartaraf etish maqsadida so'nggi 2 yilda 10 ta normativ-huquqiy hujjat, jumladan, 3 ta qonun, 1 ta Farmon, 2 ta O'zbekiston Prezident qarori va hukumatning 4 ta qarori qabul qilingani ta'kidlandi.
O'zbekiston Milliy reabilitatsiya markazi va nodavlat notijorat tashkilotlari tomonidan odam savdosi va majburiy mehnat qurbonlarini himoya qilish va ularga ko'maklashish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
2023-yilda Markaz 2278 dan ortiq jabrlanganlarga yordam ko'rsatib, ularning jamiyatga qayta integratsiyalashuviga yordam berish uchun psixologik, huquqiy va professional yordam ko'rsatdi.
Respublikada axborot targ'ibotlari keng yo'lga qo'yilgan, xususan, 239 ta axborot-targ'ibot guruhlari tuzilib, jami 9807 ta targ'ibot tadbirlari o'tkazildi.
O'zbekiston xalqaro mehnat tashkiloti, AQSh Davlat departamenti, BMTning Narkotiklar va jinoyatchilik bo'yicha boshqarmasi kabi xalqaro va xorijiy tashkilotlar bilan ushbu global muammoga jamoaviy munosabatimizni kuchaytirish uchun faol hamkorlik qilayotgani alohida ta'kidlandi.

Узбекистан участвует в международном симпозиуме в Эр-Рияде по правам человека
ЭР-РИЯД, 24 апреля. /ИА «Дунё»/. Делегация Узбекистана во главе с директором Национального центра по правам человека Акмалом Саидовым принимает участие в Международном симпозиуме на тему «Укрепление сотрудничества в области борьбы с преступлениями, связанными с торговлей людьми», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Организатором мероприятия выступила Комиссия по правам человека Саудовской Аравии (КПЧ).
Цель симпозиума – продемонстрировать национальные и международные законодательные и институциональные рамки по борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми. Мероприятие также направлено на изучение региональных и международных соглашений и конвенций, которые служат стандартными рамками для борьбы с такими преступлениями.
Кроме того, симпозиум нацелен на повышение осведомленности о распространенных формах подобных преступлений, их современном развитии, оптимальных средствах защиты и предотвращения, а также использовании передовой международной практики и опыта борьбы с ними. Дискуссии в рамках мероприятия посвящены глобальным вызовам в области борьбы с торговлей людьми и стратегиям их решения, а также освещению международных партнерств, направленных на борьбу с этими преступлениями.
В симпозиуме принимают участие представители международных организаций, включая ЮНИСЕФ и его представительства в странах Залива, Офис постоянного координатора ООН в Саудовской Аравии, УООН по наркотикам и преступности, Международную организацию по миграции, Ассоциацию «Ibtisam» по борьбе с торговлей людьми, а также государственные структуры КСА.
Глава делегации Узбекистана Акмал Саидов выступил на симпозиуме с докладом об опыте Узбекистана в области обеспечения прав человека и борьбы с преступлениями, связанными с торговлей людьми.
Он информировал о последних достижениях национальных правозащитных институтов Узбекистана в сфере защиты прав человека, тесном сотрудничестве Национального центра по правам человека со структурами по правам человека ООН и НПКПЧ ОИС.
В частности, отмечено, что в последние годы в Узбекистане укреплена национальная правовая база, в том числе введены более строгие меры наказания для торговцев людьми и усилена защита жертв.
Национальные законы пересмотрены в соответствии с международными стандартами, что обеспечило четкое определение торговли людьми и надлежащее наказание за нее.
Подчёркнуто, что в целях борьбы с торговлей людьми и принудительным трудом, обеспечения трудовых прав граждан, устранения существующих проблем за последние 2 года было принято 10 нормативно-правовых актов, в том числе 3 закона, 1 указ, 2 постановления Президента Республики Узбекистан и 4 постановления правительства.
Национальный реабилитационный центр Узбекистана и НПО проводят систематическую работу по защите жертв торговли людьми и принудительного труда и оказанию им помощи.
В 2023 году Центр оказал помощь более чем 2278 жертвам, предложив психологическую, юридическую и профессиональную поддержку для содействия их реинтеграции в общество.
В республике широко проводятся информационные кампании, в частности, было сформировано 239 информационно-пропагандистских групп и проведено в общей сложности 9807 информационно-пропагандистских мероприятий.
Подчеркнуто, что Узбекистан активно взаимодействует с международными и иностранными организациями, такими как Международная организация труда, Государственный департамент США и Управление ООН по наркотикам и преступности, чтобы усилить наш коллективный ответ на этот глобальный вызов.