O'zbekiston va Fransiya parlamentlararo hamkorlikni mustahkamlamoqda
PARIJ, 7-mart. /"Dunyo" AA/. Tashrif bilan Parijga borgan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spikerining birinchi o'rinbosari Akmal Saidov boshchiligidagi O'zbekiston delegatsiyasi Fransiya Senati va Milliy assambleyasida uchrashuvlar o'tkazdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
"Fransiya – Markaziy Osiyo" parlamentlararo guruhi rahbari Erve Morey boshchiligidagi senatorlar va "Fransiya – Markaziy Osiyo" parlamentlararo guruhi rahbari Natali Ser boshchiligidagi Milliy assambleya deputatlari bilan uchrashuvlar chog'ida O'zbekiston-Fransiya parlamentlararo aloqalarini yanada rivojlantirish va chuqurlashtirish, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, qonunchilik va qonun ustuvorligini ta'minlash, siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Parlamentlararo hamkorlik O'zbekiston bilan Fransiya o'rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirishga salmoqli hissa qo'shayotgani alohida ta'kidlandi.
Fransiya parlamentariylari ikki davlat rahbarlarining 2022 va 2023-yillarda bo'lib o'tgan oliy darajadagi uchrashuvlari chog'ida erishilgan kelishuvlarni amaliy amalga oshirish bo'yicha faol hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Узбекистан и Франция укрепляют межпарламентское сотрудничество
ПАРИЖ, 7 марта. /ИА «Дунё»/. Находящаяся в Париже делегация Узбекистана во главе с первым заместителем спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмалом Саидовым вчера провела встречи в Сенате и Национальной Ассамблее Франции, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встреч с сенаторами во главе с руководителем межпарламентской группы «Франция – Центральная Азия» Эрве Мореем и депутатами Национальной Ассамблеи во главе с руководителем межпарламентской группы «Франция – Центральная Азия» Натали Сер обсуждены вопросы дальнейшего развития и углубления узбекско-французских межпарламентских связей, осуществляемых в нашей стране реформ, законодательства и верховенства закона, двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Особо подчеркивалось, что межпарламентское сотрудничество вносит значительный вклад в дальнейшее развитие двусторонних связей между Узбекистаном и Францией.
Французские парламентарии выразили готовность совместно активно работать для реализации договоренностей, достигнутых главами обоих государств на встречах на высшем уровне в 2022 и 2023 годах.