O'zbekiston va Qatar parlamentlararo aloqalari yuqori darajaga ko'tariladi
TOSHKENT, 14-fevral. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston Oliy Majlisining Qatar Sho'ro Kengashi bilan hamkorlik bo'yicha parlamentlararo guruhi hamda Qatar Sho'ro Kengashining Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlik bo'yicha parlamentlararo do'stlik guruhi o'rtasida onlayn uchrashuv bo'lib o'tdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Parlament quyi palatasi ma'lumotiga ko'ra, unda Oliy Majlis tomonidan Qonunchilik palatasi spikerining birinchi o'rinbosari Akmal Saidov, O'zbekiston–Qatar parlamentlararo do'stlik guruhi rahbari Nodir Jumayev, Qatar Sho'ro Kengashi tomonidan Moliyaviy va iqtisodiy ishlar masalalari qo'mitasi a'zosi, Qatar Sho'ro Kengashi Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlik bo'yicha parlamentlararo do'stlik guruhi rahbari Ahmad al-Xitmi hamraislik qilishdi.
Suhbat avvalida Qatar tomoniga mamlakatimiz Prezidenti tashabbusi bilan qabul qilingan Yangi O'zbekiston taraqqiyot strategiyasi doirasida barcha sohada amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar haqida batafsil ma'lumot berildi.
Tomonlar aloqalarni yanada rivojlantirish maqsadida ikki mamlakat parlamentlarida tuzilgan hamkorlik bo'yicha parlamentlararo guruhlari o'rtasidagi bu kabi muntazam ravishda tashkil etiladigan uchrashuvlar o'zaro munosabatlarni yangi pog'onaga olib chiqishda muhim ahamiyat kasb etishini alohida qayd etishdi.
Qatar Sho'ro Kengashi Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlik bo'yicha parlamentlararo do'stlik guruhi rahbari mamlakatimizdagi ijtimoiy-siyosiy o'zgarishlarga yuksak baho berdi. Xususan, O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan olib borilayotgan muvozanatli, ochiq va konstruktiv tashqi siyosat natijasida Markaziy Osiyoda butunlay yangi ishonch va o'zaro anglash muhiti shakllangani, shuningdek mintaqaning boshqa mamlakatlari va xalqaro tashkilotlar bilan aloqalar sifat jihatidan yuqori darajaga ko'tarilganini ta'kidladi.
Uchrashuv davomida ikki mamlakat o'rtasidagi iqtisodiy, savdo-investitsion, ijtimoiy-gumanitar sohalardagi kelishuvlarning ijrosini ta'minlashda parlament ta'sirini kuchaytirish maqsadida O'zbekiston Oliy Majlisi va Qatar Sho'ro Kengashi o'rtasidagi hamkorlik bo'yicha Memorandumni imzolash taklifi bildirildi.
Qatar tomoni kelgusida ikki mamlakat o'rtasidagi savdo, investitsiya, ilm-fan va ta'lim, madaniyat va sport hamda transport sohalarida sheriklikni yo'lga qo'yish va yanada kengaytirish hamda ushbu yo'nalishlarda hamkorlikni mustahkamlashda parlamentlararo munosabatlar muhim o'rin tutishini alohida ta'kidladi.
Shuningdek, tomonlar o'zaro investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish uchun Qatar kompaniyalarining salohiyatidan foydalangan holda qo'shma loyihalarni amalga oshirish, O'zbekistonda yetishtirilgan qishloq xo'jaligi mahsulotlarini Qatar bozoriga eksport qilish yo'lida hamkorlikni kuchaytirish, ikki davlat fuqarolari uchun qulay sayyohlik sharoitlarini yaratish, madaniyat, sport va milliy madaniy merosni asrab-avaylash sohalarida yangi kelishuvlarga erishish, ikki davlat vakillarining turli tadbirlardagi ishtirokini ta'minlash va boshqa muhim masalalar bo'yicha o'zaro fikr almashdilar.

Узбекистан и Катар выводят межпарламентские связи на новый уровень
ТАШКЕНТ, 14 февраля. /ИА «Дунё»/. Состоялась онлайн-встреча между межпарламентских групп Олий Мажлиса Узбекистана по сотрудничеству с Советом Шуры Катар и Совета Шуры Катара по сотрудничеству с азиатскими странами, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На встрече в качестве сопредседателей выступили первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов, руководитель межпарламентской группы дружбы «Узбекистан–Катар» Нодир Джумаев, член Комитета по финансово-экономическим вопросам Совета Шуры Катара, руководитель межпарламентской группы дружбы Совета по сотрудничеству со странами Азии Ахмед аль-Хитми.
Катарской стороне была предоставлена подробная информация о широкомасштабных реформах, реализуемых во всех сферах в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана, принятой по инициативе Президента нашей страны.
В целях дальнейшего развития отношений стороны отметили, что такие регулярно организуемые встречи межпарламентских групп по сотрудничеству, созданных в парламентах двух стран, имеют большое значение для вывода взаимоотношений на новый уровень.
Руководитель межпарламентской группы дружбы Совета Шуры дал высокую оценку общественно-политическим изменениям в нашей стране. В частности, он отметил, что в результате взвешенной, открытой и конструктивной внешней политики, проводимой Президентом Шавкатом Мирзиёевым, в Центральной Азии сформировалась совершенно новая атмосфера доверия и взаимопонимания, а также качество отношений с другими странами региона и международными организациями было поднято на высокий уровень.
В ходе встречи было предложено подписать Меморандум о сотрудничестве между Олий Мажлисом Узбекистана и Советом Шуры Катара в целях усиления влияния парламента на обеспечение реализации соглашений в экономической, торгово-инвестиционной, социальной и гуманитарной сферах между двумя странами.
Катарская сторона подчеркнула, что в будущем межпарламентские отношения будут играть важную роль в установлении и дальнейшем расширении сотрудничества между Узбекистаном и Катаром в сферах торговли, инвестиций, науки и образования, культуры и спорта, транспорта, а также укреплении сотрудничества в этих областях.
Кроме того, стороны будут реализовывать совместные проекты с использованием потенциала катарских компаний по расширению взаимного инвестиционного сотрудничества, укреплению сотрудничества в области экспорта выращенной в Узбекистане сельскохозяйственной продукции на катарский рынок, созданию благоприятных туристических условий для граждан двух стран, сохранению культуры, спорта и национального культурного наследия, обменялись мнениями по вопросам достижения новых договоренностей, обеспечения участия представителей двух стран в различных мероприятиях и других важных вопросах.