Ozarbayjonda taqdim etilgan O‘zbekiston madaniy merosi: uzoq tarixga ega aloqalar va loyihalar samarasi...
2024 yilning 23-26 yanvar kunlari Ozarbayjon Respublikasida O‘zbekiston fani va madaniyati kunlari o‘tkazildi.
Ushbu yirik tadbirda O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, asrash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati mas’ul xodimlari ham faol ishtirok etishdi. Butunjahon jamiyati boshqaruvi raisi Firdavs ABDUXOLIQOV bilan suhbatimiz ana shu tashrif yakunlariga bag‘ishlandi.
– Avvalo, mazkur loyihaning ahamiyati va ushbu yo‘nalishda ozarbayjonlik olimlar bilan hamkorlik xususida to‘xtalib o‘tsangiz...
– So‘nggi yillarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamda Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev tashabbuslari bilan ikki davlat o‘rtasidagi do‘stona aloqalar qamrovi tobora kengayib bormoqda. O‘zbekistonlik fan va madaniyat sohasi vakillarining Ozarbayjonga navbatdagi safari ana shu hamkorlikning o‘ziga xos mahsuli bo‘ldi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati dunyoning 40 dan ortiq mamlakatlari qatorida Ozarbayjondagi bir qancha muzey, kutubxona va ilmiy markazlar bilan hamkorlik qilib keladi. Mazkur jamiyat tomonidan har yili muntazam o‘tkazib kelinayotgan kongress va anjumanlarda Ozarbayjon olimlari faol ishtirok etmoqda.
O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi madaniy aloqalar uzoq tarixga ega. Yaqinda ikki mamlakat olimlari ishtirokida “O‘zbekiston madaniy merosi” turkumidan Ozarbayjonda saqlanayotgan madaniy merosimiz namunalariga bag‘ishlangan yangi jild nashr qilindi. Mazkur kitob-albomda Muhammad Fuzuliy nomidagi Qo‘lyozmalar instituti, Ozarbayjon tarixi muzeyi, Tasviriy san’at muzeyi, Milliy gilam muzeyi singari muassasalarda saqlanayotgan, O‘zbekistonga oid bo‘lgan osori-atiqalar haqida hikoya qilinadi. Jamiyatning Shahnoza G‘aniyeva boshchiligidagi multimedia guruhi hamda Kinematografiya agentligi hamkorligida Ozarbayjonda saqlanayotgan madaniy merosimiz namunalari haqida hujjatli film suratga olinmoqda.
– Sizningcha, ushbu safar nimasi bilan esda qolarli bo‘ldi?
– O‘zbekiston fani va madaniyati kunlari doirasida Ozarbayjon Milliy fanlar akademiyasining Muhammad Fuzuliy nomidagi Qo‘lyozmalar institutida O‘zbekiston madaniy merosini o‘rganish, saqlash va ommalashtirish bo‘yicha Butunjahon jamiyati tashabbusi bilan “O‘zbekiston – Ozarbayjon: madaniyatlar muloqoti” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi. Unda har ikki mamlakatning qator olimlari va mutaxassislari, tegishli idora va tashkilotlar vakillari taklif etildi.
Ushbu institutda O‘zbekiston zamini bilan bog‘liq qo‘lyozmalar ko‘p. Jumladan, Imom al-Buxoriy, Abu Ali ibn Sino, Alisher Navoiy, Zahiriddin Muhammad Bobur ijodiy merosiga mansub o‘nlab qo‘lyozmalarni sanab o‘tish mumkin. Turkiy dunyoning bu buyuk siymolari Ozarbayjon xalqi uchun ham nihoyatda qadrli. Institut direktori, jamiyatimiz a’zosi Teymur Karimli ushbu institutda o‘zbekistonlik olimlar kelib, tegishli qo‘lyozmalarni o‘rganish uchun barcha sharoit yaratilishini bildirdi.
Tadbirda O‘zbekiston fanlar akademiyasi Astronomiya instituti direktori, akademik Shuhrat Egamberdiyev, Butunjahon jamiyati a’zosi, san’atshunoslik fanlari doktori Elmira Gyul, Ozarbayjon Milliy gilam muzeyi direktori Shirin Malikova, Qo‘lyozmalar instituti yetakchi ilmiy xodimi Azizog‘a Najafov va boshqalar mazkur kitob-albomning mazmun-mohiyati, Ozarbayjon to‘plamlaridagi O‘zbekiston madaniy merosi durdonalarining o‘ziga xosligi xususida to‘xtalib o‘tdilar.
Tadbirda ishtirok etgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni chuqurlashtirishda “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” loyihasining tutgan o‘rni haqida gapirib o‘tdi.
Ozarbayjon Milliy fanlar akademiyasi Muhammad Fuzuliy nomidagi Qo‘lyozmalar institutiga “O‘zbekiston madaniy merosi jahon to‘plamlarida” turkumidagi kitob-albomlarning 50 jildi tuhfa qilindi.
Tadbir ishtirokchilari Qo‘lyozmalar institutida saqlanayotgan O‘zbekistonga oid qo‘lyozmalar ko‘rgazmasi bilan ham tanishdi. Mazkur ko‘rgazmada Ibn Sinoning 1258 yilda ko‘chirilgan “Tib qonunlari”, Alisher Navoiy hayotligida kitobat qilingan “G‘aroyib us-sig‘ar” devoni, “Boburnoma”ning XVII asrga mansub nusxasi va boshqa o‘nlab nodir qo‘lyozmalar o‘rin olgan.
Ozarbayjon Milliy fanlar akademiyasidagi uchrashuv chog‘ida Butunjahon jamiyati tomonidan nashr qilingan “O‘zbekiston obidalaridagi bitiklar” kitob-albomlari, shuningdek, tarixiy shaxslar aks etgan Sharq miniatyuralarining faksimile nusxalari ham taqdim etildi.
Ozarbayjon Milliy fanlar akademiyasi Prezidenti, akademik Iso Habibbeyli bizni alohida izzat-hurmat bilan qarshi oldi. Butunjahon jamiyati va Ozarbayjon Milliy fanlar akademiyasi o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha kelishib oldik.
– Boku shahridagi Haydar Aliyev markazida ushbu kitob-albomlar taqdimoti qanday o‘tdi?
– Darhaqiqat, Ozarbayjon xalqining umummilliy lideri Haydar Aliyev nomi bilan ataladigan bu markaz davlat ahamiyatiga molik, o‘ta muhim inshootlardan biri sanaladi. Bu yerda odatda mamlakat va Xalqaro miqyosdagi eng yirik tadbirlar o‘tkaziladi. Dastavval, ushbu muhtasham markaz zalini tomoshabinlar bilan to‘ldirish qiyin kechmasmikin, degan xavotir ham yo‘q emasdi. Ammo, markazning katta zali tomoshabinga to‘lib ketdi. Bu yerda “O‘zbekiston madaniy merosi” turkumidagi kitob-albomlar zalida “Sharq miniatyurasida tarixiy shaxslar” ko‘rgazmasi tashkil etildi. “O‘zbekiston madaniy merosi Ozarbayjon to‘plamlarida” kitob-albomi ishtirokchilari va mualliflari tanishtirilib, ularga tashakkurnomalar topshirildi. O‘zbekiston va Ozarbayjon san’atkorlari ishtirokidagi konsert dasturi tomoshabinlarga xushnudlik ulashdi. Tadbir oxirigacha tomoshabinlar zalni tark etishmadi.
– Miniatyuralar orasida buyuk Ozarbayjon shoiri Nizomiy Ganjaviy asarlariga ishlangan suratlar ko‘proq ekan...
– 2022 yilda Butunjahon jamiyati olimlarni hamkorligida "Moniyni xijolatda qoldirgan Kamoliddin Behzod“ kitob-albomini chop etdik. Buyuk musavvir Behzod miniatyuralarining salmoqli qismi bevosita Nizomiy Ganjaviy asalariga ishlangan. Chunki temuriylar Nizomiy ijodini nihoyatda qadrlashgan. Hazrat Navoiy Nizomiyni o‘ziga ustoz, deb bilgan va uning “Xamsa” asariga javoban turkiy tilda besh dostonni yaratgan. Navoiyning 1492 yilda ko‘chirilgan ”Xamsa” qo‘lyozmasi ayni paytda Britaniya kutubxonasida saqlanadi. Unda Navoiy ustozi Nizomiy va boshqa shoirlar bilan bog‘da suhbatlashayotgani aks etgan miniatyura bor. Ushbu miniatyura ham Behzodning shoh asarlaridan hisoblanadi.
Yana bir qiziq misol – Mirzo Ulug‘bek ham Nizomiy asarlarini sevib mutolaa qilgan. Ulug‘bek topshirig‘iga ko‘ra ko‘chirilgan “Xamsa” qo‘lyozmasining bir varag‘i AQSHdagi san’at galereyasida saqlanadi. Unda Mirzo Ulug‘bek farzandlari davrasida o‘tirgani tasvirlangan.
Qizig‘i shundaki, Ulug‘bekning o‘limiga sababchi bo‘lgan o‘g‘li Abdulatif ham bu asarni qo‘ldan qo‘ymagan. “Ravzatus-safo” asarida yozilishicha, otasidan so‘ng taxtga o‘tirgan Abdulatif “Xamsa”ni varaqlayotib, Nizomiyning “padarkush podsho bo‘lolmaydi, bo‘lsa ham olti oydan ortiq taxtga o‘tirolmaydi”, degan satrlarni o‘qib dahshatga tushadi. Chindan ham, olti oy ichida Ulug‘bek tarafdorlari uni o‘ldirishadi. Bu ham Nizomiyning qanchalik Haqqa yaqin, avliyo inson bo‘lganini ko‘rsatadi.
Umuman, qardosh yurtga uch kunlik safarimiz esda qolarli, qiziqarli, foydali bo‘ldi. Shu uch kun ichida nafaqat Ozarbayjon, balki o‘zimizning hamyurtlarimiz, ustozlarimiz, yozuvchi va shoirlarimiz, san’atkorlarimiz bilan yanada yaqinlashdik, fikrlashdik. Bu safarimiz uchun mamlakatimiz rahbariyatiga, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, delegatsiya rahbari Akmal Saidovga, bizga hamrohlik qilgan hurmatli senator va deputatlarimizga, Tashqi ishlar vazirligi, Madaniyat vazirligi, O‘zbekistonning Ozarbayjondagi elchixonasi xodimlariga chuqur minnatdorlik bildiramiz.

Культурное наследие Узбекистана, представленное в Азербайджане: результаты длительных исторических связей и проектов
23-26 января 2024 года в Азербайджане прошли Дни науки и культуры Узбекистана.
В этом масштабном мероприятии также приняли активное участие представители Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана. Итогам этого визита была посвящена наша беседа с председателем правления Всемирного общества Фирдавсом АБДУХАЛИКОВЫМ.
- Прежде всего, расскажите, пожалуйста, о значении этого проекта и сотрудничестве с азербайджанскими учеными.
- В последние годы благодаря инициативам Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева расширяются масштабы дружественных отношений между двумя странами. Очередной визит представителей науки и культуры Узбекистана в Азербайджан стал своеобразным их результатом.
Следует отметить, что Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана сотрудничает с несколькими музеями, библиотеками и научными центрами в Азербайджане. Азербайджанские ученые активно участвуют в ежегодных конгрессах и конференциях, проводимых Обществом.
Культурные связи между двумя странами имеют глубокую историю. Недавно при участии наших ученых издан новый том цикла «Культурное наследие Узбекистана», посвященный хранимым в Азербайджане образцам нашего культурного наследия. В книге-альбоме представлены сведения о предметах культуры Узбекистана, которые бережно хранятся в Институте рукописей имени Мухаммеда Фузули, Национальном музее истории Азербайджана, Азербайджанском национальном музее искусств, Азербайджанском национальном музее ковра.
Совместно с мультимедийной группой Общества под руководством Шахнозы Ганиевой и Агентством кинематографии снимается документальный фильм об образцах нашего культурного наследия, хранящихся в этой стране.
- Чем запомнилась эта поездка?
- В рамках Дней науки и культуры Узбекистана в Институте рукописей имени Мухаммеда Фузули Национальной академии наук Азербайджана по инициативе Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана состоялся круглый стол «Узбекистан-Азербайджан: диалог культур». В мероприятии приняли участие ученые и специалисты, представители разных ведомств и организаций двух стран.
В этом институте много рукописей, касающихся творчества Имама аль-Бухари, Абу Али ибн Сино, Алишера Навои и Бабура. Образы таких великих личностей тюркского мира особенно ценны для азербайджанского народа. Директор института, член нашего общества Теймур Каримли сообщил, что будут созданы все условия для того, чтобы узбекские ученые приезжали и изучали соответствующие рукописи в этом институте.
На мероприятии о значении книги-альбома и своеобразии представленных в ней жемчужин культурного наследия Узбекистана на мероприятии говорили директор Института астрономии Академии наук Узбекистана, академик Шухрат Эгамбердиев, член Всемирного общества, доктор искусствоведения Элмира Гюль, директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Маликова, ведущий научный сотрудник Института рукописей Азизога Нажафов и другие.
Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Акмал Саидов отметил роль проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» в углублении дружеских связей между двумя странами.
50 томов книг-альбомов цикла «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» переданы Институту рукописей имени Мухаммеда Фузули Национальной академии наук Азербайджана.
Участники мероприятия ознакомились с выставкой, посвященной рукописям, имеющим отношение к Узбекистану. В экспозицию вошли «Канон врачебной науки» Ибн Сино, переписанный в 1258 году, диван «Гараиб ус-сигар», изданный при жизни Алишера Навои с его автографом, копия «Бабур-наме» XVII века и десятки других редких рукописей.
В ходе встречи в Национальной академии наук Азербайджана были представлены книга-альбом «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», изданная Всемирным обществом, а также факсимильные копии восточных миниатюр с изображением исторических деятелей.
Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли очень тепло встретил нас. Мы договорились расширять сотрудничество между мировым сообществом и Национальной академией наук Азербайджана.
- Как прошла презентация книг-альбомов в Центре Гейдара Алиева в Баку?
- Этот центр, названный в честь общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, является одной из важнейших структур государственного значения. Здесь обычно проводят крупнейшие национальные и международные мероприятия. Поначалу были опасения, что этот огромный центральный зал будет сложно заполнить зрителями. Однако большой зал центра наполнился зрителями. Здесь в книжно-альбомном зале организована выставка «Исторические личности в восточной миниатюре». Были представлены участники и авторы книги-альбома «Культурное наследие Узбекистана в собраниях Азербайджана», им вручены благодарственные письма. Концертная программа с участием артистов из Узбекистана и Азербайджана порадовала зрителей.
- Среди миниатюр, оказывается, много работ, созданных по произведениям великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви...
- В 2022 году в сотрудничестве с учеными Всемирного общества мы издали книгу-альбом «Камолиддин Бехзод – пристыдивший Мани». Значительная часть миниатюр великого художника Бехзода была выполнена по мотивам произведений Низами Гянджеви, так как Темуриды высоко ценили творчество Низами. Хазрат Навои считал Низами своим наставником и создал пять поэм на тюркском языке в ответ на его произведение «Хамса». Рукопись Навои «Хамса», переписанная в 1492 году, в настоящее время хранится в Британской библиотеке. На ней есть миниатюра, на которой Навои беседует со своим наставником Низами и другими поэтами в саду. Эта миниатюра также является одним из шедевров Бехзода.
Еще интересный пример: Мирзо Улугбек любил читать произведения Низами. Одна страница рукописи «Хамса», переписанная по заказу Улугбека, хранится в Национальной галерее искусства в США. На ней изображен Мирзо Улугбек, сидящий в кругу своих детей.
Интересно, что это произведение любил читать и сын Улугбека Абдулатиф, ставший причиной его смерти. В произведении «Равзатус-сафо» написано, что Абдулатиф, взошедший на престол после своего отца, пришел в ужас, прочитав строки Низами о том, что «отцеубийца не может стать королем, если даже это случится, то он не может остаться на троне более полугода». Действительно, через полгода сторонники Улугбека убьют Абдулатифа.
В целом наша трехдневная поездка в братскую страну была запоминающейся, интересной и полезной. За эти три дня мы сблизились не только с Азербайджаном, но и с нашими соотечественниками, наставниками, писателями, поэтами, артистами. Мы глубоко признательны руководству нашей страны, первому заместителю Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, главе делегации Акмалю Саидову, нашим уважаемым сенаторам и депутатам, сопровождавшим нас, Министерству иностранных дел, Министерству культуры, а также работникам посольства Узбекистана в Азербайджане за эту поездку.