O‘zbekiston delegatsiyasi Strasburg shahrida Yevropa parlamenti deputatlari bilan uchrashdi
Joriy yilning 15-17-yanvar kunlari Oliy Majlis vakillaridan iborat O‘zbekiston delegatsiyasi Fransiyaning Strasburg shahrida, Yevropa parlamenti vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Tashrif davomida Yevropa parlamenti deputatlari ishtirokida  “O‘zbekiston va Yevropa parlamenti o‘rtasidagi muloqot va hamkorlikni yana-da jadallashtirish istiqbollari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda 30 ga yaqin Yevropa parlamenti deputatlari, shuningdek, turli parlament fraksiyalarining siyosiy maslahatchilari ishtirok etdi.
Davra suhbati qatnashchilariga “Yangi O‘zbekiston 2030” strategiyasining asosiy yo‘nalishlari, O‘zbekiston Respublikasining yangilangan Konstitutsiyasining mazmun-mohiyati haqida maʼlumot berildi. Shuningdek, Yevropa Ittifoqi bilan ko‘p qirrali o‘zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari xususida fikr almashildi.
Yevroparlament deputatalri keyingi yillarda O‘zbekistondagi o‘zgarish va yangilanishlardan yaxshi xabardor ekanliklarini, amalga oshirilayotgan demokratik islohotlarni qo‘llab-quvvatlashlarini bildirdilar.
Shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasining Strasburg shahriga tashrifi doirasida Jeneva diplomatik korpusi prezidenti, shveysariyalik Robert Blumning “O‘zbekiston – Markaziy Osiyo durdonasi” kitobining taqdimoti ham o‘tkazildi.

Делегация Узбекистана в Страсбурге встретилась с депутатами Европейского парламента
15-17 января текущего года делегация Узбекистана в составе представителей Олий Мажлиса провела встречи с представителями Европейского парламента в г. Страсбург, Франция.
В ходе визита с участием членов Европарламента был организован «круглый стол» на тему «Новый взгляд на перспективы углубления диалога и сотрудничества между Узбекистаном и Европейским парламентом».
В мероприятии приняли участие около 30 депутатов Европарламента, а также политические советники от различных парламентских фракций.
Участников «круглого стола» проинформировали об основных направлениях Стратегии «Новый Узбекистан 2030», сути и значимости обновлённой Конституции Республики Узбекистан. Также состоялся обмен мнениями о приоритетных направлениях многопланового взаимовыгодного сотрудничества с Европейским союзом.
Депутаты Европарламента отметили, что хорошо осведомлены о произошедших в Узбекистане за последние годы изменениях и обновлениях, и поддерживают реализуемые демократические реформы.
Также в рамках визита делегации Узбекистана в Страсбург состоялась презентация книги президента дипломатического корпуса в Женеве Роберта Блюма из Швейцарии «Узбекистан – жемчужина Центральной Азии».