Talabalarga “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi” haqida batafsil ma’lumot berilmoqda
Bu yil “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi”ning 75 yilligi nishonlanadi. Shu munosabat bilan Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti talabalariga “Ijtimoiy fanlar” kafedrasi professor-o‘qituvchilari tomonidan 10 dekabr – Xalqaro inson huquqlari kuniga bag‘ishlangan “Yangi O‘zbekiston – inson huquqlari” saboqlari muntazam o‘tkazilmoqda.
Mazkur darslarda “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasini”ning mazmun-mohiyati, yaratilish tarixi, maqsadi va vazifalari, shuningdek “Yangi O‘zbekiston – inson huquqlari” mavzusi batafsil tushuntirilyapti.
Xususan, mamlakatimizda inson huquqini rag‘batlantirish, himoya qilish va bu sohadagi belgilangan me’yorlarga rioya qilishga qaratilgan davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari, inson huquqiga oid xalqaro majburiyatlar bajarilishi, fuqarolar huquqi va erkinligi himoyasini ta’minlaydigan qonunchilik hamda institutsional asos, inson huquqini himoya qiluvchi xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot berib borilmoqda.

Студентам предоставляется подробная информация о Всеобщей декларации прав человека
В этом году отмечается 75-летие Всеобщей декларации прав человека. В связи с этим для студентов Ташкентского государственного экономического университета профессорско-преподавательским составом кафедры «Социальные дисциплины» регулярно проводятся занятия «Новый Узбекистан – права человека», посвященные 10 декабря – Международному дню прав человека.
На занятиях подробно объясняются суть и значение, история создания, цели и задачи Всеобщей декларации прав человека, а также тема «Новый Узбекистан – права человека».
В частности, дается информация об основных направлениях государственной политики, направленной на стимулирование, защиту прав человека в нашей стране и соблюдение установленных норм в этой области, о выполнении международных обязательств в области прав человека, законодательной и институциональной основе, обеспечивающей защиту прав и свобод граждан, о работе по развитию сотрудничества с международными правозащитными организациями.