O'zbekistondagi inson huquqlari holati Umumjahon Davriy Sharh tomonidan tekshiriladi
JENEVA (2023-yil 3-noyabr) – Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha Kengashining Umumjahon davriy sharhi (UDSH) ishchi guruhi tomonidan 2023-yil 8-noyabr, chorshanba kuni Jenevada bo‘lib o‘tadigan yig‘ilishda to‘rtinchi bor internet orqali jonli efirda ko‘rib chiqiladi.
O‘zbekiston 2023-yil 6-17-noyabr kunlari bo‘lib o‘tadigan bo‘lajak sessiyada UDSH Ishchi guruhi tomonidan ko‘rib chiqilishi kerak bo‘lgan 14 davlatdan biridir. O‘zbekistonning birinchi, ikkinchi va uchinchi UDSH ko‘rib chiqishlari mos ravishda 2008-yil dekabr, 2013-yil aprel va 2018-yil may oylarida bo‘lib o‘tdi.
UDSH ishchi guruhi Inson huquqlari boʻyicha kengashning 47 ta aʼzo davlatidan iborat. Biroq, BMTga a'zo 193 davlatning har biri mamlakatni ko'rib chiqishda ishtirok etishi mumkin.
Ko'rib chiqishlarga asos bo'lgan hujjatlar quyidagilardir: 1) milliy hisobot - ko'rib chiqilayotgan davlat tomonidan taqdim etilgan ma'lumotlar; 2) Maxsus protseduralar, inson huquqlari bo'yicha shartnoma organlari va BMTning boshqa tuzilmalari deb nomlanuvchi inson huquqlari bo'yicha mustaqil ekspertlar va guruhlarning hisobotlarida mavjud bo'lgan ma'lumotlar; 3) boshqa manfaatdor tomonlar, shu jumladan inson huquqlari bo'yicha milliy institutlar, mintaqaviy tashkilotlar va fuqarolik jamiyati guruhlari tomonidan taqdim etilgan ma'lumotlar.
8 noyabr kuni O'zbekiston bo'yicha o'tkazilgan tahlil uchun asos bo'lgan uchta hisobot bilan bu yerda tanishish mumkin .
Uchrashuv o’tkazilish joyi : 20-xona, Millatlar saroyi, Jeneva
Vaqt va sana : 9:00 - 12:30, chorshanba, 2023 yil, 8 noyabr (Jeneva vaqti, GMT +1 soat)
UDSH BMTga aʼzo boʻlgan 193 ta davlatning inson huquqlari boʻyicha maʼlumotlarini oʻzaro koʻrib chiqish hisoblanadi. Uning birinchi yig'ilishi 2008 yil aprel oyida bo'lib o'tganidan beri BMTga a'zo 193 davlatning barchasi uch marta ko'rib chiqildi. To'rtinchi UDSH tsikli davomida davlatlar yana o'zlarining oldingi ko'rib chiqishlarida berilgan tavsiyalarni amalga oshirish bo'yicha ko'rgan qadamlarini aytib berishlari kutilmoqda, ular mamlakatdagi inson huquqlari sohasidagi so'nggi o'zgarishlarni kuzatish va ma’lumot berish majburiyatini olgan edilar.
O’zbekiston delegatsiyasiga Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi oʻrinbosari, Inson huquqlari boʻyicha Milliy markaz direktori janob Akmal Saidov boshchilik qiladi.
O‘zbekistonni ko‘rib chiqish bo‘yicha ma’ruzachi (“uchlik”) bo‘lgan uchta davlat vakillari Germaniya, Nepal va Somalidir.
Sessiyaning veb -translyatsiyasi https://media.un.org/en/asset/k1m/k1mwmt9ocf
Ma'ruzachilar ro'yxati va O'zbekistonni ko'rib chiqish jarayonida e'lon qilinadigan barcha mavjud bayonotlar UDSH Extranetida e'lon qilinadi .
UDSH Ishchi guruhi 2023-yil 10-noyabr, juma kuni soat 15:30 dan 18:00 gacha O‘zbekistonga berilgan tavsiyalarni qabul qilishi rejalashtirilgan . Ko‘rib chiqilayotgan davlat ko‘rib chiqish chog‘ida unga berilgan tavsiyalar yuzasidan o‘z pozitsiyasini bildirishi mumkin.

ЖЕНЕВА (3 ноября 2023 г.) – Ситуация с правами человека в Узбекистане будет рассмотрена Рабочей группой по универсальному периодическому обзору (УПО) Совета ООН по правам человека в четвертый раз в среду, 8 ноября 2023 г., на заседании в Женеве, которое будет транслироваться в прямом эфире.
Узбекистан является одним из 14 государств, обзор которых будет проведен Рабочей группой УПО на ее предстоящей сессии с 6 по 17 ноября 2023 года. Первый, второй и третий обзоры УПО в Узбекистане состоялись в декабре 2008 года, апреле 2013 года и мае 2018 года соответственно.
Рабочая группа УПО состоит из 47 государств-членов Совета по правам человека. Однако каждое из 193 государств-членов ООН может принять участие в страновом обзоре.
Документами, на которых основаны обзоры, являются: 1) национальный доклад – информация, предоставленная государством, являющимся объектом обзора; 2) информация, содержащаяся в отчетах независимых экспертов и групп по правам человека, известных как специальные процедуры, договорных органов по правам человека и других структур ООН; 3) информация, предоставленная другими заинтересованными сторонами, включая национальные правозащитные учреждения, региональные организации и группы гражданского общества.
С тремя докладами, послужившими основой для обзора по Узбекистану от 8 ноября, можно ознакомиться здесь.
Место : зал 20, Дворец Наций, Женева.
Время и дата : 9:00 – 12:30, среда, 8 ноября 2023 г. (женевское время, GMT +1 час)
УПО представляет собой экспертную оценку ситуации с правами человека во всех 193 государствах-членах ООН. С момента проведения первого заседания в апреле 2008 года все 193 государства-члена ООН были рассмотрены трижды. Ожидается, что в ходе четвертого цикла УПО государства вновь расскажут о шагах, которые они предприняли для реализации рекомендаций, сформулированных в ходе предыдущих обзоров, за которыми они обязались следить, и осветят недавние события в области прав человека в стране.
Делегацию Узбекистана возглавит г-н Акмаль Саидов, первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса , директор Национального центра по правам человека.
Тремя представителями стран, выступающими в качестве докладчиков («тройки») по обзору Узбекистана, являются Германия, Непал и Сомали.
Интернет -трансляция сессии будет проходить по адресу https://media.un.org/en/asset/k1m/k1mwmt9ocf
Список докладчиков и все доступные заявления, которые будут сделаны в ходе обзора по Узбекистану, будут размещены в Экстранете УПО .
Рабочая группа по УПО примет рекомендации, данные Узбекистану, с 15:30 до 18:00 в пятницу, 10 ноября 2023 года. Государство, в отношении которого проводится обзор, возможно, пожелает выразить свою позицию по рекомендациям, представленным ему в ходе обзора.