Markaziy Osiyo yoshlar forumi ishtirokchilari: O'zbekiston bugun o'zining yosh mutaxassislari bilan har qachongidan ham kuchli
TOSHKENT, 23-oktyabr. /«Dunyo» AA/. Yoshlarni o'z huquq va manfaatlari bilan bog'liq qarorlar qabul qilish va rejalashtirish jarayonlariga jalb etish juda muhim, dedi «Dunyo» AA muxbirlariga bugun Toshkentda bo'lib o'tgan Markaziy Osiyo yoshlar forumi ishtirokchilari.
Tadbir ishtirokchilari ta’kidlaganidek, zamonaviy insonlar uchun teng imkoniyatlarni ta’minlash, salohiyatini oshirish va turmush tarzini yaxshilashga qaratilgan dastur va loyihalarni amalga oshirish hamda ishlab chiqishni rag'batlantirish zarur.
YUNISEFning O'zbekistondagi vakili vazifasini bajaruvchi Jofri Ijumba:
- Statistik ma’lumotlarga ko'ra, O'zbekiston aholisining 60 foizdan ortig'ini yoshlar tashkil etadi. Bugun O'zbekistonning yosh mutaxassislari mamlakat iqtisodiyoti, ijtimoiy hayoti, siyosiy kun tartibida amalga oshirilayotgan barcha o'zgarishlarda faol ishtirok etmoqda. Yana bir gap, O'zbekistonda inson salohiyatini rivojlantirishga katta e’tibor qaratilyapti. Ushbu tadbir doirasida mamlakat taraqqiyoti yo'lidagi maqsadlaringizga erishish uchun yoshlarni bir katta zanjirga birlashtirish masalalarini muhokama qildik. Ishonchim komilki, O'zbekiston bugun o'zining malakali va yuqori salohiyatli yosh mutaxassislari bilan har qachongidan ham kuchli.
BMT Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari boshqarmasi (Jeneva) yoshlar huquqlari bo'yicha mutaxassisi Darya Kosheleva:
– Yoshlar huquqlarini ta’minlash borasida turli davlatlar, jumladan, O'zbekiston bilan hamkorlik qilayotganimizdan va bugun tadbirda ishtirok etganimdan hamda bunga o'z hissamni qo'shganimdan juda xursandman. O'zbekistonda yoshlar huquqlarini, jumladan, xalqaro miqyosda targ'ib qilish borasida katta sa’y-harakatlar qilinayotganini ko'rib turibmiz. Biz O'zbekistonning bu boradagi sa’y-harakatlarini to'liq qo'llab-quvvatlaymiz va ishonchim komilki, ushbu forum natijalari nafaqat ushbu mamlakatda, balki butun dunyoda yoshlar huquqlarini yanada targ'ib qilishga xizmat qiladi.
Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YeXHT) amaldagi raisining yoshlar masalalari bo'yicha maxsus vakili Memet Jaku:
– Bugungi tadbir O'zbekistonda ham, butun dunyoda ham yoshlarning huquq va erkinliklarini ta’minlash nuqtai nazaridan juda dolzarb. Yoshlar o'rtasidagi munozaralarni rag'batlantirish YeXHTning yoshlarga tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash bo'yicha asosiy ko'nikmalarni o'rganishga yordam berish bo'yicha sa’y-harakatlaridan biridir. Tadbir davomida yoshlar huquqlarini himoya qilish va rag'batlantirish bo'yicha mavjud xalqaro hamda mintaqaviy hujjatlar va mexanizmlarni muhokama qildik. Xalqaro va mintaqaviy hujjatlarda yoshlar huquqlarini himoya qilishning belgilangan standartlari ham atroflicha ko'rib chiqildi.

ТАШКЕНТ, 23 октября. /ИА «Дунё»/. Очень важно вовлекать молодых людей в процессы принятия решений и планирования, связанные с их правами и интересами, говорили участники состоявшегося сегодня в Ташкенте Центральноазиатского молодежного форума, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Как отметили участники мероприятия, необходимо поощрять реализацию и развитие программ и проектов, направленных на обеспечение равных возможностей современных людей, повышение их потенциала и улучшение их жизни.
Исполняющий обязанности представителя ЮНИСЕФ в Узбекистане Джоффри Ижумба:
- Как вы знаете, согласно статистике, более 60% населения Узбекистана – это молодежь. Сегодня молодые кадры Узбекистана участвуют во всех преобразованиях, которые происходят в экономике, социальной жизни, политической повестке страны. Узбекистан придает большое значение развитию человеческого потенциала. В рамках данного мероприятия мы обсудили вопросы объединения молодежи в одну большую цепь для достижения поставленных целей по развитию страны. Я уверен, что Узбекистан сегодня как никогда силен своими молодыми кадрами.
Специалист по правам молодежи, Управление Верховного комиссара ООН по правам человека (Женева) Дарья Кошелева:
- Я очень рада присутствовать здесь сегодня на этом мероприятии и внести свой вклад в него, так как мы работаем с разными государствами, в том числе и с Узбекистаном, по продвижению прав молодежи. Мы видим, что Узбекистан прилагает очень большие усилия для того, чтобы продвигать права молодежи, в том числе и на международном уровне. Мы полностью поддерживаем усилия Узбекистана на этом направлении, и я уверена, что данный форум позволит еще больше продвинуть права молодежи и в Узбекистане, и мире в целом.
Специальный представитель Действующего председателя ОБСЕ по делам молодежи Мемет Жаку:
- Сегодняшнее мероприятие очень важно с точки зрения продвижения прав и свобод молодежи как в Узбекистане, так и в мире в целом. Развитие дебатов среди молодежи является одним из направлений деятельности Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) по оказанию молодым людям содействия в овладении ключевыми навыками в деле укрепления мира и безопасности. В ходе мероприятия мы обсудили существующие международные и региональные документы и механизмы по защите и продвижению прав молодежи. Также были подробно обсуждены установленные стандарты защиты прав молодежи в международных и региональных документах.