Beruniy asarlariga tayanib ko‘plab davlatlarning olimlari o‘z ilmiy izlanishlarini olib borgan
Davlatimiz rahbarining 2022 yil 25 avgustdagi “Buyuk mutafakkir va qomusiy olim Abu Rayhon Beruniy tavalludining 1050 yilligini xalqaro miqyosda keng nishonlash to‘g‘risida”gi qarorida Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida Abu Rayhon Beruniy hayoti va faoliyati, uning jahon tamadduni rivojiga qo‘shgan ulkan hissasiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya hamda Toshkent shahrida ulug‘ alloma tavalludining 1050 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro anjumanni o‘tkazish vazifasi belgilangan.
Mazkur topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida poytaxtimizda “Abu Rayhon Beruniy ilmiy merosining jahon fani rivojidagi o‘rni” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi.
Ushbu yirik xalqaro tadbir Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi bilan birgalikda tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi mas’ul xodimi Abduxalil Mavrulov, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, akademik Akmal Saidov, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi rahbari Minhojiddin Hojimatov va boshqalar dunyoga yangi O‘zbekiston sifatida tanilib borayotgan mamlakatimizda milliy an’ana va qadriyatlarni avaylash, buyuk alloma bobolarimiz ilmiy merosini chuqur o‘rganish, ular qoldirgan boy ilmiy, ma’naviy merosni targ‘ib etish borasida tizimli ishlar olib borilayotganini ta’kidladi.
Xalqaro anjumanda buyuk qomusiy olim, jahon e’tibori va e’tirofidagi alloma Abu Rayhon Beruniyning hayoti, ilmiy faoliyati, jahon ilm-fani rivojidagi o‘rni xususida yurtimiz va xorijlik olimlar batafsil so‘z yuritdi.
Anjumanda ta’kidlanganidek, Beruniy astronomiya, matematika, ma’danshunoslik, geografiya, tarix, dorishunoslik va boshqa fanlarga oid 150 dan ortiq asarlar yozgan. Ulardan 31 tasi bizgacha yetib kelgan. Ular orasida allomaning bir qator fundamental asarlari mavjud. Masalan, "Al-Osor al-boqiya min al-qurun al-xoliya" ("Qadimgi xalqlardan qolgan yodgorliklar. Xronologiya) – qadimgi va o‘rta asrlar davlatlari va xalqlari vaqt hisobi tarixiga bag‘ishlangan bo‘lib, unda ularning diniy va milliy bayramlari haqida ma’lumot berilgan. Beruniyning "Hindiston" asari Hindiston qomusi bo‘lib, olim unda hindistonliklarning urf-odatlari, bayramlari, ilmu fani haqida ma’lumot beradi.
Abu Rayhon Beruniyning falsafa, geodeziya, matematika, astronomiya va boshqa yo‘nalishlarga doir bebaho asarlari hozirgacha jahonning yetakchi universitetlari, ilmiy-tadqiqot markazlari tomonidan katta qiziqish bilan o‘rganilmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, alloma asarlarida ko‘rilgan har bir mavzu va masalaga o‘zi  ishlab chiqqan puxta ilmiy uslub asosida yondashganki, bu uslub hozirgi ilmiy metodologiyaga to‘liq mosdir. Jumladan, asarning mavzuidan qat’i nazar, uning yaratilishi jarayonida foydalanilgan manbalar ham xronologik, ham geografik jihatdan juda keng qamrovlidir. Alloma asarlarida miloddan avvalgi V asrdan milodiy XI asrgacha Markaziy Osiyo, Xuroson, Eron, Hindiston, Yaqin Sharq, Yunoniston, Rim va boshqa hududlarda yashagan olimlar yoki ularning asarlariga ishoralar bor.
Qadimgi tillarni bilgani va saroy kutubxonalaridan foydalanish imkoniyatiga egaligi tufayli muallif yahudiy, nasroniy va musulmonlarning muqaddas diniy kitoblari qatorida qadimda va o‘zi yashagan davrda mavjud bo‘lgan boshqa diniy e’tiqodlarning yozma va og‘zaki manbalari, antik davr yunon, rim, fors, suryon, arab, yahudiy, hind, xorazmiy, so‘g‘diy, turkiy va boshqa til hamda lahjalarda bitilgan asarlar, og‘zaki ma’lumotlarni to‘plashga muvaffaq bo‘lgan. Bu uning asarlarini nodir faktlar bilan boyitish barobarida, qadim yo yaqin o‘tmishda yashagan noma’lum mualliflar yoki asarlar haqidagi kamyob ma’lumotlarni ham taqdim etadi.
Masalan, “Saydana” asarida shunday noma’lum mualliflardan 34 tasi zikr qilingan. Beruniy asarlarida o‘z davrining fan sohalari uchun ilg‘or bo‘lgan qator yangi g‘oyalar bergan.
– Abu Rayhon Beruniy serqirra olim, benazir alloma ekanini bugun butun dunyo e’tirof etmoqda, – dedi pokistonlik olim Imron Parvezxon. – Aynan uning tadqiqotlari, bebaho asarlariga tayanib ko‘plab davlatlarning olimlari o‘z ilmiy izlanishlarini olib borganlar. Bunda Abu Rayhon Beruniy asarlari muhim poydevor vazifasini o‘tagani aniq. Biz ushbu konferensiya sabab O‘zbekistondagi yangilanish jarayonlari bilan atroflicha tanishdik. Ayni paytda tarixiy merosga juda katta ehtirom bilan munosabatda bo‘linayotganiga guvoh bo‘ldik.
– Beruniyning falsafiy qarashlari tadqiqotchi sifatida doim meni qiziqtirib keladi, – dedi jazoirlik olim Bashir Xalifi. – Mazkur konferensiya Abu Rayhon Beruniydek allomaning naqadar serqirra  olim bo‘lganini atroflicha ochib bergani bilan ahamiyatli bo‘ldi. Mazkur konferensiya bahonasida Beruniy merosi, uning ilmiy izlanishlariga doir bilimlarim yanada boyidi.
Xalqaro konferensiyada  Abu Rayhon Beruniy va jahon fani, Beruniy dorishunosligi, Beruniyning gidrologiya tarixidagi o‘rni, allomaning ijtimoiy-gumanitar fanlarga qo‘shgan hissasi kabi mavzularda qiziqarli ma’ruzalar qilindi.

Множество ученых проводили свои научные исследования на основе произведений Беруни
В столице прошла международная научно-практическая конференция на тему «Роль научного наследия Абу Райхана Беруни в развитии мировой науки».
Данное крупное мероприятие было организовано Республиканским центром духовности и просветительства совместно с Академией наук Республики Узбекистан.
На нем выступили ответственный работник Администрации Президента Республики Узбекистан Абдухалил Маврулов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, академик Акмал Саидов, руководитель Республиканского центра духовности и просветительства Минхожиддин Ходжиматов и другие, которые отметили, что в нашей стране, которую мир знает уже как Новый Узбекистан, проводится системная работа в области бережного сохранения национальных ценностей и традиций, глубокого изучения научного наследия наших великих предков-ученых, продвижения их богатого научного и духовного наследия.
На международной конференции отечественные и зарубежные эксперты подробно рассказали о жизни всемирно известного ученого-энциклопедиста Абу Райхана Беруни и значении его деятельности в развитии мировой науки.
Как отмечалось на конференции, Беруни написал более 150 работ по астрономии, математике, минералогии, географии, истории, философии и другим наукам. До нас дошла 31 из них. В их числе фундаментальные научные труды. Например, работа «Ал-асар ал-бакия ан ал-курун ал-халия» («Памятники минувших поколений. Хронология») посвящена истории государств и народов древности и средневековья, а также описанию их религиозных и национальных праздников. Труд Беруни «Индия» представляет собой своеобразную энциклопедию об этой стране, в которой ученый дает сведения об индийских традициях, праздниках и науке.
Бесценные труды Абу Райхана Беруни по философии, геодезии, математике, астрономии и другим областям до сих пор с большим интересом изучаются ведущими университетами и исследовательскими центрами мира.
По мнению экспертов, к каждой теме и проблеме ученый подходил на основе разработанного им скрупулезного научного метода, который полностью соответствует современной научной методологии. В частности, независимо от тематики работы, источники, использованные в процессе ее создания, очень обширны как в хронологическом, так и в географическом отношении. Работы ученого содержат ссылки на труды ученых, живших в Средней Азии, Хорасане, Иране, Индии, на Ближнем Востоке, в Греции, Риме и других регионах с V по XI века нашей эры.
Благодаря знанию древних языков и возможности пользоваться дворцовыми библиотеками, наряду со священными книгами иудеев, христиан и мусульман, автору удалось собрать устные и письменные источники представителей других верований, существовавших в древности и при его жизни, в том числе произведения, написанные на древнегреческом, латинском, персидском, сирийском, арабском, древнееврейском, индийском, хорезмийском, согдийском, турецком и других языках и диалектах. Помимо обогащения собственных произведений уникальными фактами, он также дает редкие сведения о неизвестных авторах, произведениях древности или недавнего прошлого. Например, в произведении «Сайдана» упоминаются 34 таких неизвестных автора. В своих работах Беруни дал ряд новых идей, являющихся передовыми для научных направлений его времени.
- Сегодня весь мир признает, что Абу Райхан Беруни – выдающийся ученый, - сказал пакистанский эксперт Имран Парвезхан. - На основе его бесценных трудов деятели науки многих стран проводили свои исследования. Безусловно, труды Абу Райхана Беруни послужили для них важным фундаментом. Благодаря этой конференции мы познакомились с процессами обновления в Узбекистане. В то же время мы стали свидетелями того, что в стране к историческому наследию относятся с большим уважением.
- Меня, как исследователя, всегда интересовали философские взгляды Беруни, - сказал алжирский ученый Башир Халифи. - Эта конференция имеет большое значение, поскольку подробно раскрыла, насколько великим ученым был Абу Райхан Беруни. Благодаря конференции мои знания о наследии Беруни и его научных исследованиях существенно обогатились.
На международной конференции прозвучали интересные доклады на такие темы, как «Абу Райхан Беруни и мировая наука», «Фармацевтика Беруни», «Место Беруни в истории гидрологии», «Вклад ученого в социальные и гуманитарные науки».