Xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish borasidagi ko‘nikmalar oshiriladi
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish Respublika markazi bilan hamkorlikda “Ayollar huquqlarini himoya qilishda xalqaro va milliy mexanizmlar” mavzusida o‘quv kursi ochildi.
Mazkur o‘quv kursi ochilishida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, akademik Akmal Saidov bugungi kunda yurtimizda xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish borasida amalga oshirilayotgan ishlar xususida to‘xtalib o‘tdi:
— Mamlakatimizda ayollar huquqlarini himoya qilishning milliy tizimi yaratilgan. Bu milliy tizim oltita yo‘nalishdan iborat. Xususan, birinchidan, zarur huquqiy baza yaratilgan. Ikkinchidan, tegishli institutsional tizimga asos solingan. Uchinchidan, bu borada muayyan o‘quv-tarbiya ishlari yo‘lga qo‘yilgan. To‘rtinchidan, sohaga oid qonunlar ijrosining monitoringi ta’minlanmoqda. Beshinchidan, fuqarolik jamiyati institutlarining imkoniyatlaridan samarali foydalanilmoqda. Oltinchidan, ayollar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha xalqaro hamkorlik izchil amalga oshirilmoqda.
Prezidentimizning 2023 yil 7 fevraldagi qarori bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturi doirasida o‘tkazilayotgan mazkur o‘quv kursida Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish markazi xodimlarining ko‘nikmalari oshiriladi.
Jumladan, xodimlarning inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlar, BMTning ustav organlari va shartnomaviy qo‘mitalari tavsiyalari yuzasidan bilimlari oshiriladi. Xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonliklarni bartaraf etishga taalluqli chora-tadbirlar samaradorligi tahlil qilinadi, — dedi A.Saidov.
Mashg‘ulotlarda Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish respublika markazi, uning hududiy bo‘limlari va namunali tumanlararo markazlaridan jami 50 nafar tinglovchi ishtirok etmoqda. O‘quv kursi doirasida turli idora vakillari va ekspertlarning ayollar huquqlarini himoya qilish mexanizmlari, xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlikni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar, zo‘ravonlikdan jabr ko‘rgan xotin-qizlarga yordam berish va jinoyatchilarni javobgarlikka tortish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar borasidagi ma’ruzalari tinglanadi.

Будут повышены навыки по защите прав женщин
В Национальном центре по правам человека Республики Узбекистан совместно с Республиканским центром реабилитации и адаптации женщин открылись учебные курсы «Международные и национальные механизмы по защите прав женщин».
На открытии данных учебных курсов первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, академик Акмаль Саидов рассказал о проделанной на сегодняшний день работе в нашей стране по защите прав женщин.
– В нашей стране создана национальная система защиты прав женщин. Эта система состоит из шести направлений. То есть создана необходимая правовая база, заложена основа соответствующей институциональной системы, налажена определенная учебно-воспитательная работа, обеспечивается мониторинг исполнения законов по данному вопросу, эффективно используются возможности институтов гражданского общества, осуществляется последовательное международное сотрудничество по защите прав женщин.
На данных учебных курсах, проводимых в рамках Национальной образовательной программы в сфере прав человека в Республике Узбекистан, утвержденной постановлением Президента страны от 7 февраля 2023 года, будут повышаться навыки сотрудников Центра реабилитации и адаптации женщин.
В частности, сотрудники будут повышать свои знания на основе международных стандартов в сфере прав человека, рекомендаций уставных органов и договорных комитетов ООН. Будет анализироваться эффективность мероприятий, касающихся устранения насилия и притеснений в отношении женщин, – отметил А. Саидов.
В занятиях приняли участие 50 слушательниц из Республиканского центра реабилитации и адаптации женщин, его региональных отделений, образцовых межрайонных центров. В рамках учебных курсов были заслушаны доклады представителей различных ведомств о механизмах защиты прав женщин, принимаемых мерах по устранению насилия и притеснений в отношении них, оказании помощи пострадавшим женщинам и привлечении к ответственности преступников.