Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish Milliy komissiyasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 26-iyun kuni Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish Milliy komissiyasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisni Milliy komissiya raisi Tanzila Narbayeva olib bordi.
Tadbirda Milliy komissiya aʼzolari, mutasaddi vazirlik va idoralar, nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari, shuningdek ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Unda odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, xalqaro hamkorlik doirasida erishilgan natijalar hamda kelgusidagi vazifalar muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, sohaga doir qonunchilik asoslarini mustahkamlash hamda qonunchilik bazasini xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish ishlari izchil davom ettirildi. Birgina 2022-yilda 11 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilinishiga erishildi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiya hamda Mehnat kodeksiga mehnat munosabatlarini tartibga solishga oid yangi normalar kiritilganligi, xususan, majburiy mehnatning, shuningdek bolalar mehnatining ularning sog‘lig‘iga, xavfsizligiga, axloqiga, aqliy va jismoniy rivojlanishiga xavf soluvchi, shu jumladan uning taʼlim olishiga to‘sqinlik qiluvchi har qanday shakllari taqiqlanishi belgilab qo‘yilganligi taʼkidlandi.
Sohada yangi loyihalarni amalga oshirish, xalqaro reytinglarda O‘zbekistonning pozitsiyasini yana-da mustahkamlash maqsadida Milliy komissiya tomonidan tasdiqlangan “Yo‘l xaritalari” ijrosini taʼminlash borasida salmoqli natijalarga erishilganligi qayd etildi.
Maʼlumki, 2022-yil majburiy mehnatga qarshi kurashish borasida amalga oshirilgan ishlar natijasida o‘zbek paxtasiga qo‘yilgan ko‘plab taqiqlar olib tashlangan yil sifatida yodda qoldi. Bu esa tadbirkorlarimiz uchun ulkan imkoniyatlar eshigi ochilishiga xizmat qilmoqda.
T.Narbayeva amalga oshirilgan ishlar bilan bir qatorda, sohada muammoli masalalar ham yo‘q emasligiga to‘xtalib o‘tdi.
– Oldimizda mehnat munosabatlarini xalqaro standartlardan kelib chiqqan holda yana-da takomillashtirish, norasmiy bandlikni qisqartirish, xodimlarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, qolaversa, gender tenglikni taʼminlash va boshqa shu kabi masalalar bo‘yicha vazifalar turibdi. Tasdiqlangan “yo‘l xaritalari”dagi vazifalarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini taʼminlash zarur. Ishlarimiz qaysidir raqamlarni to‘g‘rilash emas, balki aniq natijaga yo‘naltirilgan bo‘lishi lozim. Belgilangan choralar birinchi navbatda inson huquqlarini taʼminlashga, ularning ijtimoiy himoyasini yana-da kuchaytirishga, fuqarolar uchun xavfsiz, munosib mehnat sharoitlarini yaratishga qaratilgan — dedi, Komissiya raisi.
Tadbirda erishilgan natijalardan kelib chiqib, paxta-to‘qimachilik sanoatidagi korxonalar faoliyatiga xalqaro standartlarni keng tatbiq etish va bu orqali korxonalarda munosib mehnat tamoyillariga erishish ustuvor vazifalardan biri sifatida belgilab olindi.
2022-yilda ushbu tarmoq korxonalari faoliyatiga “Better work” hamda “BCI” xalqaro standartlarini tatbiq etish bo‘yicha boshlangan ishlarni izchillik bilan davom ettirish zarurligi taʼkidlab o‘tildi.
Xususan, “Better work” dasturiga start berish bo‘yicha Xalqaro Mehnat Tashkiloti va Milliy uch tomonlama hamkorlar o‘rtasida imzolangan memorandum hamda “BCI” xalqaro standartlarini tatbiq etish bo‘yicha “Better cotton” tashkiloti, Milliy komissiya va “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasi tomonidan tasdiqlangan “Yo‘l xaritasi” ijrosini taʼminlash bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi.
Shuningdek, xalqaro standartlarni amaliyotga tatbiq etish, o‘zaro tajriba almashish maqsadida Milliy komissiya qoshida Better Cotton standartlarini tatbiq etish bo‘yicha Milliy maslahat Kengashini tashkil etish masalasi muhokama etildi hamda qo‘llab-quvvatlandi.
Majlisda odam savdosiga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha Ichki ishlar vazirligi, majburiy mehnatga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi rahbarlari, hududiy komissiyalar vakillarining hisobotlari eshitildi hamda muhokama qilindi.

Состоялось очередное заседание Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду
26 июня текущего года состоялось очередное заседание Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
Заседание вела Председатель Национальной комиссии Танзила Нарбаева.
В мероприятии приняли участие члены Национальной комиссии, представители ответственных министерств и ведомств, негосударственных некоммерческих организаций, а также работники средств массовой информации.
На заседании обсуждались проводимая работа по противодействию торговле людьми и принудительному труду, достигнутые результаты в рамках международного сотрудничества, а также задачи на будущее.
Подчёркивалось, что последовательно продолжалась работа, направленная на укрепление законодательных основ в данной сфере и приведение законодательной базы в соответствие с международными стандартами. Только в 2022 году принято 11 нормативно-правовых актов.
Отмечалось, что в Конституцию в новой редакции и Трудовой кодекс внесены новые нормы касательно регулирования трудовых отношений. Так, закреплен запрет любых форм принудительного труда, а также детского труда, создающих угрозу их здоровью, безопасности, поведению, умственному и физическому развитию, препятствующих получению ими образования.
Подчеркивалось, что в целях реализации новых проектов в сфере, дальнейшего укрепления позиций Узбекистана в международных рейтингах достигнуты значительные результаты по реализации «Дорожных карт», утвержденных Национальной комиссией.
2022 год запомнится как год снятия многих запретов на узбекский хлопок благодаря проделанной работе по противодействию принудительному труду, что открывает огромные возможности для наших предпринимателей.
Т.Нарбаева отметила, что наряду с проделанной работой в сфере имеются проблемные вопросы.
– Перед нами стоят такие задачи, как дальнейшее совершенствование трудовых отношений на основе международных стандартов, сокращение неформальной занятости, усиление социальной защиты работников, а также обеспечение гендерного равенства. Необходимо обеспечить своевременное и качественное выполнение задач, которые предусмотрены в утвержденных «Дорожных картах». Наша работа должна быть направлена не на исправление каких-то цифр, а на конкретный результат. Предусмотренные меры, в первую очередь, направлены на обеспечение прав человека, дальнейшее усиление его социальной защиты, создание безопасных и достойных условий труда для граждан, – подчеркнула председатель Комиссии.
В ходе мероприятия в качестве одной из приоритетных задач определены широкое применение международных стандартов в деятельности предприятий хлопково-текстильной отрасли, исходя из достигнутых результатов, и достижение за счет этого достойных принципов труда на предприятиях.
Подчеркивалась необходимость последовательного продолжения начатой в 2022 году работы по внедрению в деятельность таких предприятий международных стандартов «Better work» и «BCI».
Так, определены конкретные задачи по исполнению Меморандума, подписанного между Международной организацией труда и национальными трехсторонними партнерами по запуску программы «Better work» и «Дорожной карты», утвержденной организацией «Better Cotton», Национальной комиссией и ассоциацией «Узтекстильпром» по внедрению международных стандартов «BCI».
В целях внедрения международных стандартов и обмена опытом также обсужден и поддержан вопрос создания Национального консультативного совета по внедрению стандартов «Better Cotton» при Национальной комиссии.
На заседании заслушаны и обсуждены отчеты руководителей Министерства внутренних дел – по вопросам противодействия торговле людьми, Министерства занятости и сокращения бедности – по вопросам противодействия принудительному труду, а также представителей территориальных комиссий.