Parlament komissiyasining yig‘ilishida qanday masalalar ko‘rildi?
2023 yil 5 may kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Inson huquqlari sohasida O‘zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlariga rioya etilishi bo‘yicha Parlament komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda Parlament komissiyasi a’zolari, tegishli vazirlik va idoralar mas’ullari, fuqarolik jamiyati institutlari hamda OAV vakillari ishtirok etdilar.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Parlament komissiyasi raisi A.Saidov yig‘ilishni ochar ekan, inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish mexanizmini yanada takomillashtirish, bu yo‘nalishda parlament, hukumat va fuqarolik jamiyati institutlarining amaliy hamkorligini yo‘lga qo‘yish, inson huquqlari hamda manfaatlarini ta’minlash masalalarga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Ma’lumki, inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish bo‘yicha xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan BMT Inson huquqlari kengashining Terrorizmga qarshi kurashda inson huquqlarini rag‘batlantirish va himoya qilish masalalari bo‘yicha Maxsus ma’ruzachisining O‘zbekistonga tashrifi yakunlari yuzasidan tavsiyalarini amalga oshirish bo‘yicha Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Kengashi va Oliy Majlis Senati Kengashining Qo‘shma qarori va Milliy harakatlar rejasi (“Yo‘l xaritasi”) loyihalari ishlab chiqildi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha ishlab chiqilgan Milliy harakatlar rejasini amalga oshirishning ahamiyati shundaki, bu orqali terrorizmga va ekstremizmga qarshi kurashish sohasidagi milliy qonunchilikni xalqaro standartlarga muvofiq takomillashtirish, bu boradagi jinoyatlarni tergov qilishning va mazkur jinoyatlar bo‘yicha sud muhokamasini olib borishning samarali vositalarini qo‘llash, BMTning tegishli xalqaro konvensiyalarini ratifikatsiya qilish va ularni milliy qonunga implementatsiya qilish bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirish, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha zamonaviy vosita va mexanizmlarni milliy darajada joriy qilishga doir choralarni ko‘rish imkoni yaratiladi.
Komissiya a’zolari “yo‘l xaritasi”da belgilangan vazifalarni mas’ul tashkilotlar bilan birga bosqichma-bosqich amalga oshirish, natijadorlikka erishish va belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash bo‘yicha qilinishi lozim bo‘lgan ishlarni atroflicha muhokama qilishdi hamda ahamiyat qaratilishi lozim bo‘lgan jihatlarga alohida e’tibor berishdi.
Shuningdek, komissiya a’zolari O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturining fevral, mart oylaridagi ijrosi yuzasidan amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha taqdim etilgan ma’lumotlarni muhokama qilishdi.
Ta’kidlanishicha, “Yo‘l xaritasi”da belgilangan 30 bandning 4 tasi bo‘yicha ijro muddati yakunlanib, ishlar to‘liq bajarilgan. 26 ta bandni amalga oshirish bo‘yicha ishlar davom etmoqda.
Komissiya yig‘ilishida Oliy Majlis palatalarining Qo‘shma qaroriga asosan “Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to‘g‘risida”gi xalqaro pakt qoidalarini bajarish yuzasidan O‘zbekiston Respublikasining Uchinchi davriy ma’ruzasini ko‘rib chiqish yakunlari bo‘yicha BMTning Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar bo‘yicha qo‘mitasi yakuniy tavsiyalarini amalga oshirish yuzasidan 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Milliy harakatlar rejasining ijrosi to‘g‘risidagi xisoboti tinglandi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining hisobotida keltirilishicha, 2018-2022 yillar davomida kam ta’minlangan oilalarga davlat tomonidan to‘lanadigan ijtimoiy nafaqalar va moddiy yordamlarga ajratilgan mablag‘lar 7 barobardan ortiqqa, davlat tibbiy ijtimoiy xizmatlar, ijtimoiy yordam dasturlari va nafaqalarga ajratilgan mablag‘lar 7 barobarga oshirilgan, 2023 yilda ijtimoiy himoya yo‘nalishida 36 trln. so‘m rejalashtirilgan.
Yig‘ilish davomida xotin-qizlarni davlat va diplomatik xizmatga qabul qilishda imtiyozlar joriy etish, bunda, ayniqsa, tushkunlik holatidagi va chetlashtirilgan xotin-qizlarga alohida e’tibor qaratish borasida Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi tomonidan amalga oshirilgan ishlar tahlil qilindi. Agentlik tomonidan mahalliy davlat hokimiyati organlarida faoliyat olib borayotgan xotin-qizlarga yaratilgan shart-sharoitlarni ijtimoiy so‘rovnoma o‘tkazish orqali o‘rganilgan.
Shuningdek, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni jadallashtirishda parlamentlar rolini kuchaytirish to‘g‘risidagi rezolyutsiyasida belgilangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ijrosi ham komissiya a’zolari o‘rtasida muhokama qilindi.
Parlament komissiyasi yig‘ilishida kun tartibiga kiritilgan mavzular yuzasidan belgilangan “yo‘l xaritalari”dagi muddatlarga alohida ahamiyat berilishi qayd etildi. Bu masalada sustkashlikka yo‘l qo‘ymaslik va ushbu hujjatning ijrosini ta’minlashda kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan tegishli davlat organlari rahbarlarining hisobotlarini bevosita Parlament komissiyasi yig‘ilishida ko‘rib chiqish maqsadga muvofiq deb topildi.

Какие вопросы рассмотрены на заседании Парламентской комиссии?
5 мая 2023 года в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось очередное заседание Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
В нем приняли участие члены Парламентской комиссии, ответственные профильных министерств и ведомств, представители институтов гражданского общества и СМИ.
Мероприятие открыл первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель Парламентской комиссии А.Саидов, в своем выступлении акцентировав внимание на дальнейшем совершенствовании механизма защиты прав и свобод человека, налаживании практического взаимодействия парламента, правительства и институтов гражданского общества, а также на вопросы по обеспечению прав и интересов человека.
Отмечено, что в целях дальнейшего развития международного сотрудничества в области защиты прав и свобод человека Национальным центром по правам человека Республики Узбекистан для выполнения рекомендаций Специального докладчика Совета ООН по правам человека по вопросам поощрения и защиты прав человека в условиях борьбы с терроризмом по итогам визита в Узбекистан, разработаны проекты Совместного постановления Кенгаша Законодательной палаты и Кенгаша Сената Олий Мажлиса, а также Национального плана действий («Дорожная карта»).
Значимость реализации Национального плана действий, разработанного по итогам визита, заключается в том, что создается возможность для совершенствования национального законодательства в сфере противодействия терроризму и экстремизму в соответствии с международными стандартами, использования в этом эффективных средств расследования преступлений и ведения судебных дел, усилении сотрудничества по ратификации соответствующих международных конвенций ООН и их имплементации в национальное законодательство, а также принятию мер по внедрению на национальном уровне современных инструментов и механизмов в борьбе с легализацией доходов, полученных преступным путем, и финансированием терроризма.
Члены комиссии в обсуждении уделили особое внимание определенным аспектам предстоящей работы по поэтапной реализации совместно с ответственными организациями задач, определенных в «Дорожной карте», достижению результатов и обеспечению выполнения поставленных задач.
Также члены комиссии обсудили представленную информацию о работе, проведенную в феврале и марте месяцах, по реализации Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан.
Отмечено, что срок реализации по 4 из 30 пунктов, определенных в «Дорожной карте» программы, закончился и работа полностью завершена. Работа по реализации 26 пунктов продолжаются.
На заседании комиссии заслушан отчет о выполнении Национального плана действий на 2022-2026 годы по реализации заключительных замечаний Комитета ООН по экономическим, социальным и культурным правам по итогам рассмотрения Третьего периодического доклада Республики Узбекистан о выполнении положений Международного пакта «Об экономических, социальных и культурных правах» на основании Совместного постановления Кенгашей палат Олий Мажлиса.
Согласно отчету министерства экономики и финансов, за 2018-2022 годы средства, направляемые на социальные пособия и материальную помощь, выплачиваемые государством малообеспеченным семьям, увеличились более чем в 7 раз, а направляемые на государственное медико-социальное услуги, программы социальной помощи и пособия выросли в 7 раз, в 2023 году в направлении социальной защиты планируется выделить 36 трлн сумов.
В ходе заседания была проанализирована деятельность Агентства развития государственной службы по введению льгот при приеме женщин на государственную и дипломатическую службу, уделив особое внимание женщинам, находящимся в подавленном состоянии и отчужденным. Агентство, путем проведения социального опроса изучило условия, созданные для женщин, работающих в местных органах государственной власти.
Члены комиссии также обсудили исполнение «Дорожной карты» по реализации задач, определенных в резолюции об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития.
На заседании парламентской комиссии отмечено, что особое внимание акцентировано определенным срокам в «Дорожных картах» по темам, внесенным в повестку дня. Также отмечено о целесообразности рассмотрения отчетов руководителей соответствующих государственных органов, допустивших недостатки в реализации данного документа.