Saylov jarayonida O‘zbekiston va YXHT DIIHB o‘rtasidagi hamkorlik mustahkamlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov YXHT DIIHB kuzatuvchilar missiyasi rahbari Albert Yonsson bilan uchrashdi.
Uchrashuvda delegatsiya a’zolari konstitutsiyaviy islohotlar, referendumga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar bilan tanishdi. Shuningdek, mehmonlarga O‘zbekistonda saylov qonunchiligini xalqaro standartlar va ilg‘or xorijiy tajriba asosida takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ham ma’lumot berildi.
O‘z navbatida, A.Yonsson taqdim etilgan ma’lumotlar uchun minnatdorlik bildirib, O‘zbekiston tomoniga 10 nafar Toshkent shahrida va 14 nafar hududlarda faoliyat olib borayotgan uzoq muddatli DIIHB missiyasi kuzatuvchilari faoliyatining asosiy yo‘nalishlari haqida ma’lumot berdi.
Keyingi yillarda saylov jarayonida O‘zbekiston va YXHT DIIHB o‘rtasidagi hamkorlik mustahkamlangani, bu jarayonda milliy saylov tizimini yanada demokratlashtirish orqali fuqarolarning saylov huquqlarini kengroq va to‘liq ta’minlashga e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
A.Yonsson referendum juda muhim voqea bo‘lib, Konstitutsiya bo‘yicha referendumni ilk bora kuzatish bo‘yicha ushbu missiyaga rahbarlik qilish uning uchun katta sharaf ekanligini bildirdi.
Uchrashuvda qayd etilganidek, saylov jarayonida xalqaro kuzatuvchilarning ishtiroki muhim. Missiya referendumning o‘tkazilishini uning YXHT majburiyatlariga, shuningdek, demokratik saylovlar va referendumlar o‘tkazish bo‘yicha boshqa xalqaro majburiyat va standartlarga hamda milliy qonunchilikka muvofiqligi nuqtai nazaridan baholaydi. Xususan, ish jarayonida qonunchilik bazasining qo‘llanilishi, saylovoldi tashviqoti, jumladan, ijtimoiy tarmoqlarda, shuningdek, barcha darajadagi referendum o‘tkazuvchi komissiyalar faoliyati monitoringi, murojaatlarni hal etish jarayoni va bu boradagi jarayonlarni yoritish masalalariga alohida e’tibor qaratiladi. Kuzatuvchilar DIIHBning avvalgi tavsiyalarining bajarilishini ham baholaydilar.
Missiya rahbari ta’kidlaganidek, ekspertlar ushbu muhim siyosiy jarayonni, jumladan, referendum kuni – 30 aprelni ham kuzatishadi. Bugun missiya davlat organlari va siyosiy partiyalar, fuqarolik jamiyati, ommaviy axborot vositalari va xalqaro hamjamiyat vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazmoqda.
— Saylovdan keyingi kun missiya matbuot anjumani o‘tkazadi, unda dastlabki xulosalar taqdim etiladi, — dedi YXHT DIIHB kuzatuvchilar missiyasi rahbari Albert Yonsson. – Shundan so‘ng biz referendumni tashkil etish va o‘tkazish sohasidagi amaliyot va qonunchilikni takomillashtirishga qaratilgan taklif va tavsiyalarni o‘z ichiga olgan yakuniy hisobot tayyorlaymiz. Hujjat iyun yoki iyul oylarida Varshavada chop etiladi. DIIHB missiyasi O‘zbekistonning ushbu muhim siyosiy jarayonda ishtirok etishga taklif etilishini bo‘lajak referendumning maksimal darajada ochiqligi va demokratikligini ta’minlash sifatida baholaydi.

Укреп­ляется сотрудничество Узбекистана с БДИПЧ ОБСЕ во время избирательного процесса
20 апреля текущего года первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Акмал Саидов встретился с главой миссии наблюдателей БДИПЧ ОБСЕ Альбертом Йонссоном.
В ходе встречи члены делегации были ознакомлены с ходом реализации конституционной реформы, а также предпринимаемыми мерами по подготовке и проведению референдума.
Также дана информация о работе, проведенной в Узбекистане по совершенствованию избирательного законодательства на основе международных стандартов и лучшей зарубежной практики.
Выразив благодарность за предоставленную информацию, А.Йонссон кратко проинформировал узбекскую сторону об основных направлениях деятельности наблюдателей миссии БДИПЧ, которая включает десять международных наблюдателей в городе Ташкенте и  14 в регионах.
Отмечено, что в последние годы укреп­ляется сотрудничество Узбекистана с БДИПЧ ОБСЕ во время избирательного процесса, в ходе которого уделяется внимание более широкому и полному обес­печению избирательных прав граждан путем дальнейшей демократизации национальной избирательной системы, гармонизации избирательного законодательства и практики с общепризнанными международными демократическими стандартами.
Как отметил А.Йонссон, данный референдум является очень важным событием и большой честью для него руководить в первый раз данной миссией по наблюдениями за референдумом по Конституции.
Подчеркнуто, что участие международных наблюдателей в избирательном процессе — исключительно важный аспект. Миссия оценит проведение референдума на предмет его соответствия обязательствам ОБСЕ, а также другим международным обязательствам и стандартам для демократических выборов и референдумов, национальному законодательству. В частности, особое внимание в ходе работы будет уделяться наблюдению за применением нормативно-правовой базы, проведением агитации, в том числе в социальных сетях, а также деятельности комиссий по проведению референдума на всех уровнях, процессу разрешения обращений и освещению процесса в средствах массовой информации. Наблюдатели также оценят выполнение предыдущих рекомендаций БДИПЧ.
Как отметил глава миссии, эксперты будут наблюдать за всем этим важным политическим процессом, включая день проведения референдума — 30 апреля.
На сегодня миссия проводит встречи с представителями государственной власти и политических партий, гражданского общества, СМИ и международного сообщества.
— На следующий день после выборов миссия проведет пресс-конференцию, на которой будут представлены предварительные заключения, — отметил глава миссии наблюдателей БДИПЧ ОБСЕ Альберт Йонссон. —После этого будет подготовим заключительный отчет с содержанием предложений, рекомендаций, направленных на улучшение практики и законодательства в сфере организации и проведения референдума. Документ будет опубликован в июне или в июле в г.Варшаве. Миссия БДИПЧ расценивает приглашение Узбекистана участвовать в данном важном политическом процессе как стремление обеспечить максимальную открытость и демократичность предстоящего референдума.