Senat Raisi YI vakillari bilan uchrashdi
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva Yevropa ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Terxi Xakala hamda Yevropa ittifoqining inson huquqlari bo‘yicha vakili Eymon Gilmor bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Yevropa ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarning hozirgi holati hamda istiqbollari, jumladan parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish, inson huquq va erkinliklarini ta’minlash sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Mehmonlarga O‘zbekistonda inson huquqlari, gender tenglik, mehnat munosabatlari sohasidagi jarayonlar, Oliy Majlis va Yoshlar parlamenti faoliyati haqida atroflicha ma’lumotlar berildi.
Yangi O‘zbekiston barpo etishda mamlakatda kechayotgan muhim siyosiy jarayonlarda, xususan, konstitutsiyaviy islohotlarda, shuningdek, demokratik yangilanish va o‘zgarishlarda parlamentning o‘rni alohida e’tirof etildi.
Senat Raisi O‘zbekiston Yevropa ittifoqi bilan asosiy xalqaro hamkor sifatida o‘zaro manfaatli sheriklikni izchil rivojlantirishdan, bunda o‘zaro munosabatlarning barcha yo‘nalishlarini qamrab olish uchun birgalikda harakat qilishdan manfaatdor ekanini ta’kidlab o‘tdi.
O‘z navbatida Yevropa ittifoqi vakillari O‘zbekistonda keyingi yillarda jamiyat hayotining barcha sohalarida kechayotgan o‘zgarishlarni, islohotlar izchilligini ta’minlashga qaratilgan sa’y-harakatlarni yuqori baholadilar.
Muloqot chog‘ida O‘zbekistonda gender tenglikni ta’minlash, xotin-qizlarning huquqlarini kafolatlash, ularning jamiyat va oiladagi mavqeini mustahkamlash masalalari davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgani alohida qayd etildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha qamrovi jihatidan kengayib borayotgan ikki tomonlama muloqotni amaliy mazmun bilan yanada boyitishga kelishib olindi.

Председатель Сената встретилась с представителями ЕС
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева встретилась со специальным представителем Европейского союза по Центральной Азии Терхи Хакала и представителем Европейского союза по правам человека Эймоном Гилмором.
В ходе встречи обсуждались текущее состояние и перспективы отношений между Узбекистаном и Европейским союзом, в том числе развитие межпарламентских отношений, вопросы сотрудничества в сфере обеспечения прав и свобод человека.
Гости были подробно проинформированы о процессах в сфере прав человека, гендерного равенства и трудовых отношений в Узбекистане, деятельности Олий Мажлиса и Молодежного парламента.
Отмечалась особая роль парламента в важных политических процессах при построении Нового Узбекистана, в частности, конституционных реформах, а также в ходе демократических преобразований и изменений.
Председатель Сената отметила, что Узбекистан заинтересован в последовательном развитии взаимовыгодного партнерства с Европейским союзом как основным международным партнером, и совместной деятельности, чтобы охватить все направления взаимоотношений.
В свою очередь, представители Европейского союза высоко оценили изменения, происходящие в Узбекистане в последние годы во всех сферах жизни общества, усилия по обеспечению последовательности реформ.
В ходе диалога особо отмечалось, что вопросы обеспечения гендерного равенства, гарантирования прав женщин, укрепления их роли в обществе и семье поднялись на уровень государственной политики.
По итогам встречи достигнута договоренность о дальнейшем наполнении практическим содержанием расширяющегося двустороннего диалога.