“G'alaba bog'i falsafasi” kitobi nashrdan chiqdi
Mamlakatimizda Xotira va qadrlash kuni nishonlanayotgan shu kunlarda akademik Akmal Saidovning “G'alaba bog'i falsafasi” kitobi nashrdan chiqdi. “Tasvir” nashriyoti bilan hamkorlikda «KOLORPAK» MCHJ bosmaxonasida yuksak did va
zamonaviy matbaa dizayni asosida o'zbek va rus tillarida chop etilgan ushbu salmoqli kitob poytaxtimizda muhtasham “G'alaba bog'i” yodgorlik majmuasi ochilganining 1 yilligiga munosib tuhfa bo'ldi.
Kitobda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi va g'oyasi asosida bunyod etilgan “G'alaba bog'i” yodgorlik majmuasining yaratilish tarixi, mazmun-mohiyati va ahamiyati haqida hikoya qilingan. Muallifning fikr va mushohadalari aniq dalil va raqamlar, tarixiy hujjatlar, fotosuratlar, tegishli mavzudagi she'rlar va tasviriy san'at asarlaridan namunalar bilan mustahkamlangan.
Kitob Muqaddima, Xotima, 6 fasl va 40 bobdan borat. Kitobning so'nggi sahifalarida Ikkinchi jahon urushi  yillarida "Sovet  Ittifoqi  Qahramoni"  unvoni, uchala  darajadagi  «Slava»  («Shuhrat») ordeniga sazovor bo'lgan yurtdoshlarimiz hamda o'zbekistonlik Ikkinchi jahon urushi generallarining ro'yxatlari ilova qilingan.
Keyingi yillarda Ikkinchi jahon urushida mardlik va jasorat, front ortida matonat hamda insonparvarlik namunalarini ko'rsatgan ko'pmillatli O'zbekiston xalqining fashizm ustidan qozonilgan Buyuk G'alabani ta'minlashga qo'shgan munosib hissasini chuqur o'rganish va keng miqyosda targ'ib etish davr talabiga aylandi.
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va front ortida fidokorona mehnat qilgan yurtdoshlarimizning nomlarini abadiylashtirish, ularning beqiyos jasorati va matonatini tarix sahifalariga muhrlash, hech shubhasiz,  yosh avlodni yuksak gumanizm va vatanparvarlik ruhida tarbiyalashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shu ma'noda, “G'alaba bog'i falsafasi” kitobini keng jamoatchilikka yetkazish ko'zda tutilgan. Xususan, ushbu yangi nashrni mamlakatimizdagi barcha axborot-resurs markazlari va kutubxonalarga, o'zini o'zi boshqarish organlari, shuningdek oliy o'quv yurtlari, litsey-kollej va maktablarga, nuroniylar, yoshlar, xotin-qizlar hamda ma'naviyat va ma'rifat tashkilotlariga, kasaba uyushmalari, kompaniyalar va boshqa idoralarga yetkazib berish rejalashtirilmoqda.

Издана книга «Парк Победы: философия мужества и стойкости»
Накануне  отмечания в нашей стране Дня памяти и почестей вышла книга академика Акмала Саидова «Парк Победы: философия мужества и стойкости». Изданная типографией ООО «KOLORPAK» совместно с издательством «Тасвир»   современным высокопрофессиональным дизайном на узбекском и русском языках объемная книга стала достойным подарком  к первой годовщине торжественного открытия мемориального комплекса «Парка Победы».
В книге рассказывается история, содержание и значение создания мемориального комплекса «Парка Победы», созданного по инициативе и идеи Президента Республики Узбекистан. Мнения и суждения автора подкреплены точными фактами и цифрами, историческими документами, соответствующими стихами и произведениями изобразительного искусства.
Издание состоит из Предисловия, Заключения, 6 глав и 40 частей. К последним страницам книги приложены списки узбекистанцев – Героев Советского Союза, кавалеров трех степеней ордена «Славы», генералов Второй мировой войны.
В последние годы требованием времени стали глубокое изучение и широкая пропаганда достойного вклада многонационального народа Узбекистана в Великую Победу над фашизмом, их мужество и подвиги во Второй мировой войне, самоотверженности, трудового героизма в тылу и высочайшего гуманизма.
Важное значение приобретает увековечение имена наших соотечественников – мужественных героев Второй мировой войны и самоотверженных труженников тыла в воспитании молодежи в духе высокого гуманизма и патриотизма.
В этом смысле намечено донести широкой общественности книги «Парк Победы: философия мужества и стойкости». Так, планируется обеспечение этим изданием всех информационно-ресурсных центров и библиотек, органам самоуправления, а также высших учебных заведений, лицеев, колледжей и школ, ветеранов, женщин, молодежи, организаций духовности и культуры, профсоюзов, компаний и других организаций.