O'zbekistonning xotin-qizlar huquq va erkinliklarini ta'minlash borasidagi tajribasiga doir axborot BMT Bosh Assambleyasi 75-sessiyasining rasmiy hujjati sifatida tarqatildi
NYU-YORK, 10 mart. /«Dunyo» AA/. BMT qarorgohida O'zbekistonning 2030 yilgacha Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish doirasida xotin-qizlar huquq va erkinliklarini ta'minlash bo'yicha tajribasi to'g'risidagi axborot BMT Bosh Assambleyasi 75-sessiyasining rasmiy hujjati sifatida tarqatildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Hujjat BMTning barcha rasmiy tillarida chop etilib, a'zo davlatlar orasida tarqatildi, shuningdek A/75/773 raqami ostida tashkilotning Rasmiy hujjatlar tizimiga joylashtirildi.
Unda O'zbekiston xalqaro huquqning umume'tirof etilgan tamoyillari va me'yorlari, shuningdek, milliy manfaatlarni hisobga olgan holda xotin-qizlar huquqlariga rioya etish, targ'ib va himoya qilishni tizimli va izchil ravishda ta'minlayotgani ta'kidlangan.
Xususan, so'nggi to'rt yil mobaynida yangi O'zbekiston respublika ijtimoiy, iqtisodiy va jamiyat hayotining barcha sohalarida ochiqlik va konstruktiv hamkorlik siyosatini olib bormoqda. Respublika hukumati faoliyatining ustuvor yo'nalishlari qatoriga xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, davlat va jamoat tuzilmalarida ular ishtirokini kengaytirish, shuningdek, zamonaviy ishlab chiqarish tarmoqlarida va qishloq joylarda yangi ish o'rinlari yaratish orqali ularning iqtisodiy mustaqilligini ta'minlash kiradi.
Oliy Majlis Senatida Xotin-qizlar va gender tengligi masalalari bo'yicha qo'mita tashkil etilgan bo'lib, uning asosiy vazifasi gender tengligini ta'minlash, qonunchilikni takomillashtirish va bu sohada parlament nazoratini amalga oshirishga qaratilgan davlat siyosatini yuritish bo'yicha takliflar ishlab chiqishdan iborat. Bugungi kunda qo'mita bu boradagi qonun hujjatlari ijrosini tizimli ravishda nazorat qilib bormoqda.
Bundan tashqari, Mahalla va oilani qo'llab-quvvatlash vazirligi hamda Xotin-qizlarni va oilani qo'llab-quvvatlash jamoat fondi tashkil etilib, ular faoliyatining ustuvor yo'nalishlari qatorida xotin-qizlarni har tomonlama qo'llab-quvvatlash, oilaviy, xususiy tadbirkorlik va hunarmandchilikni tashkil etishda ayollarning ishtirokini kuchaytirish hamda mehnat bozorida talab yuqori bo'lgan kasblar bo'yicha ularning bilim va ko'nikmalarini shakllantirish kabi vazifalar belgilangan.
Hujjatga muvofiq, O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoev tashabbusi bilan Oliy Majlis Senati raisi rahbarligida Respublika xotin-qizlar jamoatchilik kengashini tuzish bo'yicha faol ishlar olib borilmoqda. Ushbu Kengash faoliyatining asosiy ustuvor yo'nalishlaridan biri, xotin-qizlarni har tomonlama qo'llab-quvvatlash bilan birga, BMTning “Xotin-qizlarga nisbatan kamsitishlarning barcha shakllariga barham berish to'g'risida”gi Konventsiyasi qoidalari va Pekin platformasini bajarish, Milliy harakatlar rejasini amalga oshirishni muvofiqlashtirishdan iborat.
Milliy barqaror rivojlanish maqsadlariga muvofiq, O'zbekistonda 2030 yilgacha gender tengligiga erishish strategiyasi ishlab chiqilgan bo'lib, ijtimoiy, iqtisodiy va siyosiy sohalarda ayollar va erkaklar uchun teng huquq va imkoniyatlarni ta'minlashga qaratilgan.
Fuqarolik jamiyati institutlari va xalqaro tashkilotlarning faol ishtirokida davlat siyosatining asosiy yo'nalishlarini va davlat organlarining gender tengligini ta'minlash sohasidagi vakolatlarini belgilovchi “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to'g'risida”gi va «Xotin-qizlarni tazyiq va zo'ravonlikdan himoya qilish to'g'risida»gi qonunlar qabul qilinganiga e'tibor qaratilgan.
Hujjatda, shuningdek, O'zbekiston rahbariyati tomonidan xotin-qizlar bandligini ta'minlash, tadbirkorlikka o'qitish tizimini joriy etish, xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirishga ko'maklashish, ularga nisbatan zo'ravonlikning turli shakllarining oldini olish borasida ko'rilayotgan qator chora-tadbirlar sanab o'tilgan.

Информация об опыте Узбекистана по обеспечению прав и свобод женщин распространена в качестве официального документа 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН
НЬЮ-ЙОРК, 10 марта. /ИА «Дунё»/. В штаб-квартире ООН в качестве официального документа 75-й сессии Генеральной Ассамблеи распространена информация об опыте Узбекистана по обеспечению прав и свобод женщин в рамках выполнения Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Документ издан на всех официальных языках ООН и распространен среди всех государств-членов, а также размещен в Системе официальной документации организации под номером A/75/773.
В нем отмечается, что в Узбекистане системно и последовательно обеспечивается соблюдение, поощрение и защита прав женщин и девушек с учетом общепризнанных принципов и норм международного права, а также национальных интересов.
В частности, в последние четыре года новый Узбекистан проводит политику открытости и конструктивного сотрудничества во всех сферах социально-экономической и общественной жизни республики. В числе приоритетных задач правительства республики обозначены повышение социально-политической активности женщин, расширение их присутствия в правительственных и общественных структурах, обеспечение их экономической независимости путем создания новых рабочих мест, в том числе на современных производствах и в сельской местности.
Указано на то, что в Сенате Олий Мажлиса образован Комитет по вопросам женщин и гендерного равенства, основной задачей которого является разработка предложений по реализации государственной политики, направленной на обеспечение гендерного равенства, совершенствование законодательства и осуществление парламентского контроля в данной сфере. На сегодняшний день Комитет на системной основе ведет мониторинг за исполнением законодательства в этой области.
Кроме того, созданы Министерство по поддержке махалли и семьи, одним из приоритетных направлений которого является всесторонняя поддержка женщин, а также Фонд по поддержке женщин и семьи, призванный оказывать всемерную поддержку женщинам, содействовать их участию в организации семейного и частного предпринимательства, ремесленничества, получению ими знаний и навыков по востребованным на рынке труда профессиям.
Согласно документу, по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева ведется активная работа по созданию Республиканского общественного совета женщин во главе с председателем Сената Олий Мажлиса. Одной из основных приоритетных задач данного Совета, наряду со всесторонней поддержкой женщин и девушек, будет координация вопросов по выполнению положений Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин и реализации Пекинской платформы действий и Национального плана действий.
В соответствии с национальными целями устойчивого развития разработана Стратегия достижения гендерного равенства в Узбекистане до 2030 года, направленная на обеспечение равных прав и возможностей для женщин и мужчин в социальной, экономической и политической сферах.
Обращено внимание на то, что приняты законы «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин», определившие основные направления государственной политики и полномочия государственных органов в сфере обеспечения гендерного равенства и «О защите женщин от притеснений и насилия», в разработке которого принимали активное участие институты гражданского общества и международные организации.
В документе также перечислен ряд мер, предпринимаемых руководством Узбекистана, по обеспечению занятости женщин, внедрению системы обучения предпринимательской деятельности, содействию развитию женского предпринимательства, предупреждению различных форм насилия в отношении них.