Bugun Toshkentda Kasaba uyushmalari kuni va O‘zbekistonda kasaba uyushmalari harakatining 120-yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning kasaba uyushmalari faollari va a’zolariga chuqur hurmat va samimiy tilaklar izhor etilgan bayram tabrigini  o‘qib eshittirdim.
Davlatimiz rahbarining qutlovida Yangi O‘zbekistonda inson hayoti va qadr-qimmati qonun himoyasidaligi, kasaba uyushmalari esa bugungi kunda 8 million kishini birlashtirgan fuqarolik jamiyatining eng ommaviy instituti ekanligi ta’kidlangan.
So‘nggi besh yil ichida kasaba uyushmalari fuqarolarning ijtimoiy va mehnat huquqlarini himoya qilishda sezilarli yutuqlarga erishdi. Besh yuz ming nafar xodimning huquqlari tiklandi, korxonalarda 20 mingta jamoatchilik nazorati tadbirlari o‘tkazildi, mehnatni muhofaza qilish sohasidagi 21 mingdan ortiq kamchilik bartaraf etildi, 1 millionga yaqin xodim va ularning oila a’zolari sanatoriylarda sog‘lomlashtirildi, 800 ming nafar bola uchun yozgi dam olish tashkil etildi.
Xalqaro hamkorlik faol rivojlanmoqda: Kasaba uyushmalari federatsiyasi o‘nga yaqin global va mintaqaviy tashkilotlarga a’zo bo‘ldi.
Prezidentimiz tabrigida kasaba uyushmalari faollari ijtimoiy adolatni mustahkamlash, odamlarning turmush sifatini yaxshilash va fuqarolarning mehnat huquqlarini himoya qilishga bundan buyon ham munosib hissa qo‘shishlariga ishonch bildirildi.

На церемонии я огласил праздничное поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, в котором выражаются глубокое уважение и самые добрые пожелания активистам и членам Федерации профсоюзов.
В своем обращении глава нашего государства подчеркнул, что в Новом Узбекистане жизнь и достоинство человека находятся под надежной защитой закона, а профсоюзы являются самым массовым институтом гражданского общества, объединяющим сегодня около восьми миллионов человек.
За последние пять лет профсоюзы добились ощутимых результатов в защите социальных и трудовых прав граждан. Восстановлены права 500 тысяч работников, проведено 20 тысяч мероприятий по общественному контролю на предприятиях, устранено более 21 тысячи недостатков в сфере охраны труда, оздоровление в санаториях прошли почти 1 миллион работников и членов их семей, организован летний отдых для 800 тысяч детей.
Активно развивается международное сотрудничество: Федерация профсоюзов вступила почти в десять глобальных и региональных организаций.
В поздравлении Президента нашей страны выражена уверенность, что профсоюзные активисты и дальше будут вносить весомый вклад в укрепление социальной справедливости, повышение качества жизни людей и защиту трудовых прав граждан.