3 dekabr – Xalqaro nogironlar kuni
Mamlakatimizda har yili 3 dekabr – Xalqaro nogironlar kuni sifatida keng nishonlanadi. Bunda “O‘zbekiston Respublikasida nogironlarni ijtimoiy himoya qilish to‘g‘risida”gi Qonun va Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 1992 yil 14 oktyabrdagi 47/3-sonli qarori huquqiy asos bo‘lib xizmat qiladi.
Ushbu sanani nishonlashdan asosiy maqsad – butun dunyoda amalga oshiriladigan dastur va loyihalarda nogironlar boshqa nogiron bo‘lmagan kishilar bilan teng huquqlilik asosida ishtirok etishini, nogironlarning manfaatlari, huquqlari inobatga olinishini, barcha mamlakatlarda nogironlarning kadr-qimmatini himoyalovchi qonunlar va tartib-taomillarning joriy etilishini ta’minlab, barcha uchun ochiq va do‘stona bo‘lgan jamiyat qurishdan iboratdir.
Bu O‘zbekiston hukumati olib borayotgan kuchli ijtimoiy siyosatning yana bir yaqqol isbotidir. Chunki mamlakatimizda mustaqillikning dastlabki kunlaridan boshlab aholini ijtimoiy muhofaza qilishni yanada kuchaytirish, ayniqsa, ijtimoiy himoyaga ehtiyojmand nogironlarga hayotda keng imkoniyat va sharoitlar yaratib berish masalasiga alohida ahamiyat berib kelinadi.
Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 2006 yil 13 dekabrda qabul qilingan va 2008 yil 3 mayda kuchga kirgan. Konvensiya bilan bir paytda unga Fakultativ protokol qabul qilingan. 2021 yil fevral holatiga ko‘ra Konvensiyaga – 182 davlat, Fakultativ protokolga 97 davlat ishtirok etmoqda.
Konvensiya kuchga kirishi bilan uning ijrosini nazorat qiluvchi, Konvensiyada ishtirok etuvchi davlatlarining ma’ruzalarini ko‘rib chiqishga vakolatli, ular bo‘yicha takliflar va umumiy tavsiyalar beruvchi organ – Nogironlar huquqlari bo‘yicha qo‘mita (18 kishidan iborat) tashkil etildi.
Konvensiya dunyodagi nogironligi bo‘lgan shaxslar holatini tahlil qilish asosida qabul qilingan. Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining hisob-kitoblariga ko‘ra, dunyo aholisining 15 foizi nogironlikning qandaydir shakllari bilan yashaydi.
Bugungi kunda dunyo aholisining 1 milliarddan ortig‘ida, ya’ni yettita kishidan kamida bittasida muayyan bir turdagi nogironlik  mavjud. Barcha nogironlarning 100 milliondan ortig‘ini bolalar tashkil etadi.
Dunyoning barcha rivojlangan mamlakatlarida nogironligi bo‘lgan shaxslar, xususan nogironligi bo‘lgan bolalar (Buyuk Britaniyada nogironligi bo‘lgan shaxslar umumiy sonining 0,12 foizidan Kanadada 18 foizgacha tashkil etadi) umumiy sonining o‘sishi, ushbu davlatlarda nogironlikning oldini olish hamda bolalar nogironligi profilaktikasini ustuvor milliy muammolar qatoriga kiritdi.
Konvensiya insonlarning turli-tumanligi va qadr-qimmati prinsiplarini o‘zida mujassamlashtirgan. Uning asosiy g‘oyasi shundan iboratki, nogironligi bo‘lgan shaxslar barcha inson huquqlari va erkinliklaridan kamsitishlarsiz foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lishi  kerak.
Konvensiyaning maqsadi 1-moddada bayon etilgan hamda nogironligi bo‘lgan shaxslarning  tenglik asosida barcha inson huquqlarini to‘liq amalga oshirishlarini rag‘batlantirish, himoya qilish va ta’minlashdir. U foydalanish imkoniyati, shaxsiy harakatlanish, sog‘liqni saqlash, ta’lim, bandlik, abilitatsiya va reabilitatsiya, siyosiy hayotda ishtirok etish, shuningdek tenglik va kamsitmaslik kabi bir qator muhim masalalarni qamrab oladi.
Konvensiyaning 4-moddasi nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini ta’minlash, rag‘batlantirish va himoya qilish bo‘yicha umumiy majburiyatlarni belgilaydi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini himoya qilishda ustuvor sub’ektlar sifatida nogironligi bo‘lgan ayollar (6-modda) va nogironligi bo‘lgan bolalar (7-modda) ajratib ko‘rsatilgan.
Konvensiyani ratifikatsiya qilish nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlari bilan bog‘liq muammolarni kompleks va tizimli hal qilish, shuningdek, nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy va huquqiy himoya qilishni kuchaytirish bo‘yicha xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlarning maqsadli resurslarini jalb qilish imkonini beradi.
Konvensiya qoidalarini amalga oshirish nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini ijtimoiy himoya qilish tizimini kuchaytirish, ularga nisbatan stereotiplarni o‘zgartirishga yordam berish, nogironligi bo‘lgan shaxslar salohiyatidan mehnat bozorida foydalanish, sog‘liqqa alohida  ehtiyojlari (nogironligi bo‘lgan shaxslarga tibbiy va ijtimoiy yordam ko‘rsatish, tibbiy va ijtimoiy ekspertiza o‘tkazish, nogironligi bo‘lgan shaxslarni reabilitatsiya qilish uchun protez mahsulotlari va texnik vositalar ishlab chiqarish, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulay muhitni ta’minlash va boshqalar) bo‘lgan kishilarning yashash sharoitlarini yaxshilash imkonini beradi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslarning muammolarini tizimli va kompleks hal qilishni ushbu sohadagi asosiy xalqaro hujjat – BMTning Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasidagi majburiyatlarni qabul qilmasdan amalga oshirish mumkin emas.
O‘zbekiston Respublikasi Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyani 2009 yil 27 fevralda imzolagan. Mamlakatimiz yaqinda Konvensiyani ratifikatsiya qildi va 2021 yil 28 iyuldan mazkur xalqaro-huquqiy hujjat O‘zbekiston uchun kuchga kirdi.
O‘zbekistonda ijtimoiy adolat prinsipiga amal qilish, yordam va qo‘llab-quvvatlashga muhtoj, birinchi navbatda, jismoniy imkoniyati cheklangan odamlarga to‘laqonli hayot kechirish uchun sharoit yaratish masalasi davlat va jamiyat e’tiborining doimiy diqqat markazida turadi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 14-moddasiga muvofiq, davlat o‘z faoliyatini inson va jamiyat farovonligini ko‘zlab, ijtimoiy adolat va qonuniylik prinsiplari asosida amalga oshiradi. Fuqarolarning ijtimoiy himoyalanganligi davlat tamaddunining asosiy mezonlaridan biri sanaladi. Asosiy Qonunning IX bobi fuqarolarning ijtimoiy va iqtisodiy huquqlarini belgilaydi hamda kafolatlaydi.
O‘zbekiston Respublikasining nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini himoya qilish sohasidagi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri nogironligi bo‘lgan shaxslarga O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida nazarda tutilgan fuqarolik, iqtisodiy, siyosiy va boshqa huquq va erkinliklarni amalga oshirishda xalqaro huquqning umume’tirof etilgan normalari va tamoyillari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalariga muvofiq boshqa fuqarolar bilan teng imkoniyatlarni ta’minlash hisoblanadi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini jamiyat hayotining siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy sohalarida himoya qilish asosida qanday vaziyat bo‘lishidan qat’i nazar insonni, shu jumladan nogironligi borligi tufayli kamsitmaslik prinsipi yotadi. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining fuqarolarning huquq va erkinliklari, tenglik va kamsitmaslik prinsiplari mustahkamlangan 18-moddasida shunday deyilgan: “O‘zbekiston Respublikasida barcha fuqarolar bir xil huquq va erkinliklarga ega bo‘lib, jinsi, irqi, millati, tili, dini, ijtimoiy kelib chiqishi, e’tiqodi, shaxsi va ijtimoiy mavqeidan qat’i nazar, qonun oldida tengdirlar”.
Konstitutsiyaning 39-moddasida: “Har kim qariganda, mehnat layoqatini yo‘qotganda, shuningdek boquvchisidan mahrum bo‘lganda va qonunda nazarda tutilgan boshqa hollarda ijtimoiy ta’minot olish huquqiga ega” deb belgilab qo‘yilgan.
Pensiyalar, nafaqalar, ijtimoiy yordam boshqa turlarining miqdori rasman belgilab qo‘yilgan tirikchilik uchun zarur eng kam miqdordan oz bo‘lishi mumkin emas.
Konstitutsiyaning 45-moddasida: “Voyaga yetmaganlar, mehnatga layoqatsizlar va yolg‘iz keksalarning huquqlari davlat himoyasidadir” deb belgilangan.
Tahlillar shuni ko‘rsatdiki, O‘zbekiston Respublikasining 200 dan ortiq normativ-huquqiy hujjalari (Konstitutsiya, 40 dan ortiq qonun va 160 dan ortiq qonunosti hujjati) nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini ta’minlash hamda himoya qilish masalalarini tartibga solmoqda.
O‘zbekistonda nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlari “Nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlari to‘g‘risida”, “Ta’lim to‘g‘risida”, “Fuqarolar sog‘lig‘ini saqlash to‘g‘risida”, “Aholini ish bilan ta’minlash to‘g‘risida”, “Bola huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida”, “Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida”, “Mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risida”, “Jismoniy tarbiya va sport to‘g‘risida”gi qonunlar va O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksi bilan tartibga solinadi.
O‘zbekiston Respublikasining nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini himoya qilish sohasidagi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri – nogironligi bo‘lgan shaxslarga O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida nazarda tutilgan fuqarolik, iqtisodiy, siyosiy va boshqa huquq va erkinliklarni amalga oshirishda xalqaro huquqning umume’tirof etilgan normalari va tamoyillari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalariga muvofiq boshqa fuqarolar bilan teng imkoniyatlarni ta’minlash hisoblanadi.

Общество равных возможностей
Сегодня на планете живет около 7,9 миллиардов человек и все они разные по расе, полу, возрасту, образованию, внешности, социальному положению и конечно, по состоянию здоровья. Из них 1 миллиард инвалидов, что составляет около 15% населения Земли. Большинство людей с инвалидностью сталкиваются с различными как физическими, так и социальными проблемами, которые мешают им полноценно жить и пользоваться неотъемлемыми правами, закрепленными во Всеобщей декларации прав человека и других международных документах.
Осознавая всю глубину существующего положения, Международное сообщество не одно десятилетие занимается продвижением прав инвалидов. В 1975 году на международном уровне был подписан первый документ – Декларация о правах инвалидов, который охватывает все группы инвалидности. Впоследствии, для привлечения внимания широкой общественности к существующему положению дел в данной сфере, был учрежден Международный день инвалидов, который отмечается во всем мире ежегодно 3 декабря в соответствии с резолюцией 47/3 Генеральной Ассамблеи от 14 октября 1992 года.
Традиционно в этот день проводятся конференции, спартакиады, концерты, встречи с инвалидами, благотворительные акции, направленные на включение людей с ограниченными возможностями в жизнь общества. Все эти мероприятия являются проявлением работы, ежегодно проводимой на уровне ООН и отдельных стран по разработке и реализации программ действий по решению конкретных проблем: достойного труда, самостоятельной жизни и других важных вопросов для полного удовлетворения потребностей инвалидов.
В продолжение работы по улучшению положения людей с инвалидностью Генеральной Ассамблеей ООН 13 декабря 2006 года была принята Конвенция о правах инвалидов, которая вступила в силу 3 мая 2008 года. На сегодняшний день 182 государства-участника ООН ратифицировали ее.
Узбекистан подписал конвенцию в 2009 г., которую ратифицировал 7 июня 2021 года. Для реализации положений Конвенции о правах инвалидов в Республике Узбекистан Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека начат процесс разработки проекта Национального плана действий.
Хочется отметить, что годы, прошедшие с момента подписания, до момента ратификации не прошли даром. В течении этого времени Узбекистан сумел имплементировать международно-правовой документ в национальное законодательство до того, как ратифицировал соответствующий документ, что является уникальным опытом в сфере законотворчества. В 2020 году в Узбекистане был принят Закон «О правах лиц с инвалидностью». В том же году Конституция Республики Узбекистан и этот закон были изданы Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека шрифтом Брайля к Международному дню инвалидов.
Политика в отношении инвалидов претерпевала изменения на протяжении всего своего существования – от полного неприятия и физического уничтожения, до постепенного признания равноправия лиц с инвалидностью с людьми без проблем со здоровьем. Эти изменения происходили на фоне роста экономического и культурного уровня общества, изменения духовных и нравственных ценностей. Но и теперь к людям с разной формой и степенью инвалидности относятся по-разному, кого-то жалеют, кого-то боятся, кого-то стесняются и это зависит от личного опыта каждого человека и сложившегося стереотипа в обществе. Эту ситуацию следует преодолевать всем вместе, так как никто не застрахован от инвалидности, которая может наступить в результате несчастного случая, профессионального или возрастного заболевания, экологической катастрофы, военных действий и других причин. Везде в мире и у нас в стране уже существуют организации инвалидов, их семей и сторонников, которые выступают за улучшение условий жизни инвалидов.
Предпринимаются меры по включению инвалидов в полноценную жизнь общества, отражающие растущее понимание потенциальных возможностей инвалидов. В качестве подтверждения того, что могут люди с инвалидностью, мы видим на примере известных всему миру людей: Эдисон – изобретатель электрической лампочки, Франклин Делано Рузвельт – 32-й президент США, Мигель Сервантес – испанский писатель, Луи Брайль – разработчик рельефно-точечного шрифта для слепых, Стивен Вильям Хокинг – лауреат Нобелевской премии, Людвиг ван Бетховен – немецкий композитор, Алексей Маресьев – советский летчик, Рэй Чарльз и Стиви Уандер – американские музыканты, Андреа Бочелли – итальянский певец, Сара Бернар – французская актриса, Фрида Кало – мексиканская художница, Джозеф Пулитцер – американский журналист. И это лишь несколько имен людей с ограниченными возможностями, которые сделали большой вклад в развитие и жизнь всего общества.
В тоже время, в мире живут миллионы инвалидов, которые каждый день превозмогают свои ограничения, чтобы достичь того, что здоровым людям удается без усилий. Для облегчения их жизни и улучшения ее качества очень важно учитывать тот момент, что инвалидность – не сугубо медицинская проблема, но и социальная.
Таким образом, можно говорить о потребности уделять особое внимание созданию условий для интеграции лиц с инвалидностью в жизнь общества. Для обеспечения таких условий по искоренению барьеров, которые ограничивают их жизнедеятельность необходимы комплексные меры в градостроительной, транспортной, коммуникационной инфраструктурах, в системе здравоохранения, образования. Отдельная задача в этом вопросе, стоит перед СМИ и системой теле- и радиовещания, по повышению осведомленности населения о трудностях и достижениях людей с инвалидностью, по привлечению внимания общества к преимуществам, которые оно получает от участия инвалидов в политической, социальной, экономической и культурной жизни.
Тем не менее, полное и равное соблюдение прав человека и участие инвалидов в жизни общества зависит от обоюдных усилий. Здесь важно участие, как со стороны здоровой части общества, так и со стороны людей с особыми потребностями. Об этом можно сказать словами поэта-инвалида Эдуарда Асадова: