Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) директори Элдор Арипов БМТ Терроризмга қарши кураш бошқармаси (ТҚКБ)нинг аъзо давлатлар иштирокида ташкилотнинг 2-чоракдаги фаолияти якунига бағишлаб ўтказилган брифингида иштирок этди.
Бошқарма директори вазифасини бажарувчи Мауро Миедико раҳбарлигида гибрид форматда ташкил этилган тадбирда БМТ бўлинмалари раҳбарлари, хусусан инсон ҳуқуқи бўйича олий комиссар идораси, Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, Аёллар тузилмаси, шунингдек Интерпол, ХВЖ ва ташкилотга аъзо давлатлар вакиллари иштирок этди.
Мауро Миедико брифингни очар экан, халқаро ҳамжамият саъй-ҳаракатига қарамай, террор гуруҳлари тинчлик ва барқарорликка таҳдид солаётгани, уларнинг фаолияти кенгайиши хавфи сақланиб қолаётганини таъкидлади. Шу нуқтаи назардан, ушбу таҳдидларга қарши ҳамкорлик қилиш жуда муҳимлиги айтилди. Таъкидланишича, айни йўналишда Терроризмга қарши кураш бошқармаси давлатларга ҳар томонлама ёрдам бермоқда.
Шу аснода Мауро Миедико жорий йил май ойида Тошкентда Ўзбекистон ҳукумати кўмагида уюштирилган Қайтганларни реабилитация ва реинтеграция қилиш масаласи бўйича Марказий Осиё Минтақавий экспертлар кенгаши биринчи йиғилиши муваффақиятли ўтказилганига алоҳида урғу берди.
– Тадбир Марказий Осиё давлатлари учун фуқароларни зиддиятли ҳудудлардан репатриация қилиш бўйича тажриба ва ахборот алмашишда ўзига хос платформа ҳисобланади, – деди БМТ вакили.
Тадбирда сўзга чиққан СМТИ директори Элдор Арипов Ўзбекистон Республикасининг БМТ билан ҳамкорлигини фаол ривожлантириш мамлакатимиз ташқи сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканига эътибор қаратди.
– Буни Бош котиб Антониу Гутерриш куни кеча Тошкентга амалга оширган ташрифи ҳам яққол намоён этди, деди Ўзбекистон вакили. – Анжуманда икки томонлама ҳамкорлик кун тартибидаги кенг кўламли масалалар, жумладан терроризм ва экстремизмга қарши курашиш жараёни муҳокама қилинди.
Шу нуқтаи назардан СМТИ директори Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан тузилган Минтақавий экспертлар Кенгашининг аниқ мақсади ва вазифаси ҳақида маълумот берди. Тузилма фаолияти минтақавий ҳамкорликни институционаллаштириш, терроризм ва экстремизмга қарши курашдаги саъй-ҳаракатларни бирлаштиришда муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
Э.Арипов жорий йил аҳоли радикаллашувига қарши курашда маҳаллий ҳамжамият иштироки бўйича Конференция ҳамда Минтақавий экспертлар Кенгаши иккинчи йиғилиши ўтказилиши режалаштирилгани тўғрисида маълум қилди. Йиғилиш доирасида келгуси фаолият режаси тасдиқланади. Шу муносабат билан СМТИ директори кенг доирадаги экспертлар ва фуқаролик жамияти вакилларини бўлажак тадбирга таклиф қилди. Маърузаси якунида Ўзбекистон БМТ ТҚКБ билан томонларни қизиқтирган барча соҳаларда ҳамкорликни янада чуқурлаштириш тарафдори эканини яна бир бор тасдиқлади.
Ўз навбатида, БМТ Терроризмга қарши кураш бошқармаси директори вазифасини бажарувчи жаноб Mиедикo давлатимиз раҳбариятига Марказий Осиёда Минтақавий экспертлар Кенгашини ташкил этишдаги муҳим роли учун миннатдорлик билдирди.
– Биз минтақавий экспертлар Кенгашига мамлакатлар ўртасида ўзаро тажриба алмашиш, қуролли можаро зоналаридан қайтганларни реабилитация ва реинтеграция қилишдек жуда муҳим масалалар бўйича ҳамкорлик модели сифатида қараймиз, – деди у. – Бошқарма Кенгаш фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашига ишонч билдираман.
ТҚКБ томонидан ҳар чоракда ўтказиладиган брифинг БМТнинг 2010 йил 3 сентябрдаги резолюцияси билан таъсис этилган. Ушбу тадбирларни ўтказишдан кўзланган асосий мақсад айни йўналишдаги замонавий тенденция ва стратегик устуворлик, Бошқарма мандатини Глобал аксилтеррор стратегиясига мувофиқ амалга ошириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат.

Элдор Арипов: Активное развитие сотрудничества с ООН - важнейший внешнеполитический приоритет Узбекистана
ПЕКИН, 4 июля. /ИА «Дунё»/. 2 июля директор Института стратегических и мехрегиональных исследований при Президенте Узбекистана (ИСМИ) Элдор Арипов принял участие во 2-м ежеквартальном брифинге Контртеррористического управления ООН (КТУ ООН) для стран-членов, состоявшемся в гибридном формате под руководством исполняющего обязанности директора КТУ Мауро Миедико, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Ежеквартальные брифинги организуются КТУ в соответствии с резолюцией ООН A/64/L.69 от 3 сентября 2010 года. Целью данных мероприятий является обсуждение актуальных тенденций и стратегических приоритетов в области борьбы с терроризмом, вопросов реализации КТУ своего мандата в соответствии с Глобальной контртеррористической стратегией ООН. Первый брифинг был проведен в марте.
В брифинге приняли участие руководители подразделений ООН, включая Офис Верховного комиссара по правам человека, Управление ООН по наркотикам и преступности, структуру «ООН-женщины», а также представители Интерпола, МВФ, стран-членов организации.
Открывая брифинг, Мауро Миедико заявил, что несмотря на усилия международного сообщества, террористические группы продолжают представлять угрозу миру и стабильности, сохраняется риск расширения их действий.
На этом фоне сотрудничество по противодействию этим угрозам является определяющим. На этом направлении КТУ ООН оказывает государствам всестороннюю поддержку.
В данном контексте Мауро Миедико особо отметил успешное проведение в мае в г.Ташкенте совместно с правительством Узбекистана Первого заседания Регионального экспертного совета (РЭС) в Центральной Азии по реабилитации и реинтеграции возвращенцев. «Мероприятие представляет собой уникальную платформу обмена опытом и информацией между государствами Центральной Азии по вопросам репатриации своих граждан из зон конфликта», - заявил высокий представитель ООН.
Выступая на мероприятии, директор ИСМИ Элдор Арипов акцентировал внимание на активном развитии сотрудничества Узбекистана с ООН, как важнейшем внешнеполитическом приоритете нашей страны.
«Это подтверждает и состоявшийся накануне визит Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша в Ташкент, в ходе которого обсужден широкий круг вопросов двусторонней повестки дня, включая противодействие терроризму и экстремизму», - подчеркнул он.
В данном контексте директор ИСМИ представил конкретные цели и задачи Регионального экспертного совета, созданного по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Было подчеркнуто, что деятельность РЭС имеет решающее значение для институционализации регионального сотрудничества и консолидации усилий стран региона в сфере борьбы с терроризмом и экстремизмом.
Элдором Ариповым также было отмечено, что в текущем году запланировано проведение Конференции по вопросам участия местных сообществ в противодействии радикализации населения, а также второго заседания РЭС, на котором будет утвержден план его дальнейшей работы. В этой связи он пригласил к участию в данных мероприятиях широкий круг экспертов и представителей гражданского общества.
В заключение директор ИСМИ еще раз подтвердил приверженность дальнейшему углублению сотрудничества с КТУ ООН по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
В свою очередь и.о. директора КТУ Мауро Миедико выразил благодарность руководству Узбекистана за ключевую роль в создании Регионального экспертного совета в Центральной Азии. «Мы рассматриваем РЭС в качестве модели кооперации между странами по обмену опытом и сохранения фокуса на очень важных вопросах, таких как реабилитация и реинтеграция вернувшихся лиц из зон конфликтов», - сообщил он. Представитель ООН также заверил о полной поддержке деятельности Регионального экспертного совета со стороны КТУ ООН.